wtorek, 19 lutego 2019

NIEPOKOJĄCE ZACHOWANIA A DIAGNOSTYKA CHOROBY ALZHEIMERA

Skomplikowany otaczający świat jest sporym wyzwaniem. Osoby młode i w średnim wieku zwykle sprawnie radzą sobie z codziennymi zadaniami oraz nadążają za zmianami technologicznymi. Osoby starsze często unikają nowości w obawie czy im podołają. Z biegiem czasu, w wyniku procesu starzenia, zmniejsza się ogólna wydolność organizmu, co może prowadzić do narastania rozmaitych trudności i problemów tam gdzie wcześniej ich nie było - szczególnie po 75 roku życia. 
Osoby towarzyszące i opiekujące się bliskimi powinny zwracać uwagę na nietypowe zachowania, które mogą pojawić się znacznie wcześniej - niektóre są wyraźnym sygnałem alarmowym postępującej demencji, w tym choroby Alzheimera.

Wśród nietypowych zachowań pacjentów w początkowej fazie choroby występują:
zatracenie poczucia czasu – nierozpoznawanie pory dnia objawiające się zdziwieniem
chwilowa, ale powtarzająca się utrata orientacji w dobrze znanych miejscach
pozostawianie rzeczy w innych miejscach niż zwykle
powtarzające się urywanie wątku wypowiedzi
częsta zmiana nastrojów, w tym pojawianie się nastrojów skrajnych lub niezgodnych z naturą osoby oraz brak panowania nad emocjami 
wyraźna zmiana usposobienia, w tym obniżenie typowej aktywności, wycofanie, zamknięcie się w sobie, objawianie dezorientacji i lęku
uporczywe zadawanie tych samych pytań, także już po otrzymaniu odpowiedzi
zapominanie o ustalonych niedawno terminach spotkań, przebiegu rozmów – trudności z przypominaniem o co chodzi
mylenie imion osób bliskich, nazw przedmiotów lub czynności
zaniedbywanie codziennych, rutynowych czynności, w tym przygotowania posiłków,  utrzymywania porządku, regulowania rachunków
niechęć lub zaprzestanie dbania o higienę osobistą

Zdarza się, że powyższe zachowania, nawet kiedy powtarzają się dość często, bywają bagatelizowane przez najbliższych. Alarm mogą wywoływać dopiero diametralnie odmienne od normalnych zachowania, takie jak np:

obwinianie, oskarżanie najbliższych o zabranie lub kradzież przedmiotów, pieniędzy, 
działania na szkodę np. dodanie trucizny do jedzenia, podanie nieodpowiednich leków, 
widzenie nieistniejących postaci ludzi lub zwierząt i rozmawianie z nimi.

Reakcją na odebrany alarm „patologicznego” zachowania jest szukanie pomocy – w pierwszym odruchu jest to zwykle przeszukiwanie internetu oraz zadawanie pytań w grupach tematycznych. 

Nic jednak nie zastąpi specjalistycznej diagnozy uzyskanej podczas konsultacji lekarskiej. 
Diagnostyka specjalistyczna chorób demencyjnych, w tym choroby Alzheimera nie tylko może potwierdzić istnienie stanu chorobowego, ale również pozwoli określić fazę choroby. 
Prawidłowe diagnozowanie wymaga już na wstępie całościowej oceny geriatrycznej i tu zaczyna się problem z powodu niedostatecznej liczby lekarzy tej specjalności w skali całego kraju.
W Centrum Origin Otwock oferowane będą zarówno konsultacje specjalistów w poradni demencyjnej oraz 2 diagnostyczne programy stacjonarne.

KONSULTACJE:

- geriatra
- psychiatra
- neuropsycholog
- neurologopeda

DIAGNOSTYKA STACJONARNA w ramach Origin MemoryCare:
- PROGRAM DGN 3 dniowy  – obejmujący całościową ocenę geriatryczną, ocenę stanu psychicznego przez psychiatrę i neuropsychologa, ocenę funkcji poznawczych w oparciu o testy wiedeńskie i zajęcia indywidualne, ocenę stanu funkcjonalnego, ocenę logopedyczną. Diagnoza i raport diagnostyczny wypracowane następuje po konsylium specjalistów biorących udział w procesie obsługi pacjenta.

- PROGRAM DGN 7 dniowy  – rozpoczynający się fazą adaptacyjną, podczas której zachowanie pacjenta jest obserwowane przez personel i wspomagane w kierunku niwelowania niepokoju z powodu nagłej zmiany otoczenia. W drugiej fazie realizowane są oceny, testy, diagnoza i raport diagnostyczny, analogicznie jak w programie DGN 3 dniowym.
Choroba Alzheimera postępuje w okresie wielu lat i nieuchronnie prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej.
Przeprowadzenie diagnostyki medycznej stanowi jeden z elementów poznawania choroby, zrozumienia jej mechanizmów oraz uzyskania zaleceń postępowania z chorym. Niestety specyfika chorób demencyjnych, w tym choroby Alzheimera, to pogłębiające się, początkowo nietypowe, a z czasem patologiczne zachowania, niosące coraz trudniejsze zadania dla opiekunów.

Centrum Origin Otwock dysponuje 82 miejscami w programie opieki długoterminowej Origin MemoryCare, który realizowany jest przez zaangażowany  zespół lekarzy, terapeutów zajęciowych, opiekunów medycznych i fizjoterapeutów. Naszym celem jest zapewnienie chorym godnego życia, bez cierpień. 
W części obiektu przeznaczonej dla pacjentów demencyjnych i z chorobą Alzheimera znajduje się też klaster opieki paliatywnej oraz pokój hospicyjny.  
Wkrótce w Centrum Origin Otwock będzie także możliwe pobieranie materiału  do oznaczania biomarkerów i badań genetycznych w  kierunku wykrywania choroby Alzheimera.

Informacje szczegółowe i zapisy: 
CENTRUM INFORMACJI I KONSULTACJI 
infolinia 797 606 112 oraz info@originpolska.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz