wtorek, 27 marca 2018

Proste sposoby na poprawienie balansu

W miarę jak się starzejemy, wzrasta ryzyko upadków i ich negatywnych dla zdrowia następstw. Istotnym zadaniem staje się eliminowanie tego ryzyka
i ograniczenie związanych z nim poważnych konsekwencji.

Ponad 90% złamań kości biodrowej jest wynikiem upadku. Cztery spośród pięciu upadków śmiertelnych przypada na osoby powyżej 65 roku życia.
Więcej interesujących informacji na ten temat dostarcza artykuł pt. „Upadki: wielki problem osób starszych”, opublikowany w portalu RynekSeniora.pl.


Już sam strach przed upadkiem powoduje u wielu osób ograniczenie tych form aktywności, które w rzeczywistości  przyczyniają się do wzmacniania mięśni i poprawiania refleksu, niezbędnych do zachowania odpowiedniego poziomu balansu/stabilności.

Funkcjonowanie systemów odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego balansu może być zachwiane wskutek stopniowych zmian zachodzących w organizmie z powodu procesu starzenia, bądź jako efekt skutków ubocznych wywołanych zażywaniem leków. Jednocześnie istnieje wiele problemów zdrowotnych, takich jak artretyzm, udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, które mogą prowadzić do zaburzeń równowagi.
Na szczęście wiele z nich może być w znacznym stopniu zredukowana na drodze ćwiczeń, które polepszają balans i mobilność poprzez poprawę postury, zwiększanie siły i sprawności mięśni, wyostrzenie refleksu, poprawę elastyczności, stabilizację kręgosłupa.

Do szczególnie zalecanych, ogólnodostępnych form aktywności poprawiających balans należą:
    • Chodzenie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach , czyli ćwiczenia,
      które wzmacniają mięśnie dolnych partii ciała. Rower poziomy lub schody do ćwiczeń
      (steppery-schody) to urządzenia umożliwiające bezpieczny sposób rozpoczęcia
      ćwiczeń osobom, które wymagają dużego nakładu pracy dla poprawiania  balansu.

    • Rozciąganie pomaga w rozluźnienie  sztywnych, napiętych mięśni, które mogą mieć
      istotny wpływ na posturę.

    • Joga wzmacnia i rozciąga sztywne, napięte mięśnie, stymulując równowagę
      statyczną i dynamiczną.

    • Tai chi, polegające na stopniowym przenoszeniu wagi ciała z jednej nogi na drugą
      przy jednoczesnych skrętach tułowia i wyciąganiu kończyn, bardzo korzystnie
      wpływa na poprawę równowagi.

Badania wykazują że odpowiednie ćwiczenia mogą istotnie poprawić siłę i sprawność mięśni oraz balans u osób prowadzących siedzący tryb życia, niezależnie od wieku i poziomu sprawności.

Specjaliści Origin opracowują program prewencji upadkowej, który będzie realizowany w ośrodku w Otwocku. O szczegółach poinformujemy już niebawem.im poważnych konsekwencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz