wtorek, 27 lutego 2018

W czym pomaga trening siłowy?

Jednym ze warunków utrzymywania sprawności i zdrowia jest aktywność fizyczna obejmująca ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe.

Trening siłowy wspomaga:

MIĘŚNIE
- Po ukończeniu 30-go roku życia rozpoczyna się proces stopniowej utraty masy mięśniowej. Im bardziej zaawansowany wiek,  tym utrata bardziej intensywna. Poza utratą siły i wytrzymałości, zmniejszanie masy mięśniowej przyczynia się do bóli w stawach, zwiększonego ryzyka kontuzji, formowania się nadmiernej tkanki tłuszczowej wokół środkowych partii ciała (tzw. tuszy związanej z wiekiem średnim).
Trening siłowo-wytrzymałościowy pomaga budować mięśnie, poprawia siłę, wytrzymałość, mobilność, polepsza czas reakcji – szczególnie krytyczny w przypadku osób starszych, gdyż redukuje możliwość upadków.
Jest pomocny w procesie odchudzania. Odchudzanie poprzez zmniejszenie liczby kalorii powoduje jednoczesną utratę masy mięśniowej . Trening siłowy może temu zapobiec.
Journal of Sports Medicine and Physicla fitness podaje, że w przypadku diety, około 27% utraconej masy ciała stanowią mięśnie. Dieta w połączeniu z ćwiczeniami kardio zmniejsza tę wartość o połowę. Natomiast dieta połączona z treningiem siłowym, powoduje utratę wyłącznie tkanki tłuszczowej.

KOŚCI
- Kombinacja zmian związanych z wiekiem, brakiem aktywności fizycznej, niewłaściwym odżywianiem sukcesywnie wpływają na utratę tkanki kostnej  - 1% rocznie po 40 roku życia. W miarę postępowania osteoporozy kości stają się coraz bardziej kruche i podatne na złamania i mogą ulec pęknięciu/złamaniu nawet przy niegroźnym  pozornie upadku, czy czynności tak prozaicznej jak pochylanie się w celu zawiązania sznurowadła.
Osteoporoza jest przyczyną ogromnej ilości złamań. Najpoważniejsze są złamania kości biodrowej – 6 spośród 10 osób będących jego ofiarami nigdy nie odzyskuje pierwotnego stopnia samodzielności. Pozostałe najbardziej narażone na złamania kości to kręgosłup i nadgarstki
Liczne badania wykazują że trening siłowy z użyciem ciężarków, maszyn na siłowni czy elastycznych taśm do ćwiczeń może wpływać na spowolnienie procesu utraty tkanki kostnej, niektóre dowodzą, że może on wspierać jej odbudowę. Podczas ćwiczeń siłowych kości poddawane są rozciąganiu i ściskaniu (w dużej mierze dzieje się tak także podczas biegania i chodzenia, kiedy kości obciążane są ciężarem ciała) procesy te wzmacniają i zagęszczają strukturę kości.

RÓWNOWAGĘ
– Trening siłowo-wytrzymałościowy poprawia stabilność i dDzięki temu zmniejsza się ryzyko upadku, wzrasta poczucie bezpieczeństwa i oraz poziom aktywności sprawności ogólnej.
Podsumowując, ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe zapobiegają degeneracji układu mięśniowego i kostnego. Poprawiają równowagę. Są niezmiernie ważnym elementem  metodologii zapobiegania upadkom. Uzupełniają aerobik, ponieważ kładą główny nacisk na kości najbardziej narażone na pęknięcia: kości biodrowe, kręgosłup i nadgarstki. Nie zapominajmy o nich, aby najprostsze czynności, jak wstanie z krzesła, czy pokonanie biegu schodów, nie stały się z czasem problemem nie do pokonania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz