środa, 26 września 2018

Relacja z XXVI Międzynarodowych Targów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji w Łodzi

 W dniach 20-22 września w hali EXPO, w Łodzi odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. W wydarzeniu wzięło udział 214 wystawców z 6 krajów aby zaprezentować swoje innowacyjne produkty i usługi - wśród nich także ORIGIN Polska.
Stoisko ORIGIN Polska - od prawej: Krzysztof Jacuński - prezes ORIGIN, 
 Paweł Rachwał - przedstawiciel BTL Polska,
Rafał Trąbka - dyrektor rehabilitacji ORIGIN 


Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – odwiedzającymi były osoby niepełnosprawne, towarzyszący im opiekunowie, specjaliści fizjoterapii, przedsiębiorcy branży wellness oraz lekarze różnych specjalności. Każdego dnia pojawiały się także osoby interesujące się zdrowym trybem życia, w tym aktywni seniorzy.

Na wszystkich największe wrażenie robiły wysoko zaawansowane technologicznie pod względem automatyki i robotyki, urządzenia przeznaczone dla osób z niedowładami lub porażeniem kończyn. Odtwarzanie prawidłowych funkcji i sprawności kończyn możliwe jest dzięki połączeniu koncepcji inżynierów mechatroniki interdyscyplinarnej i wirtualnej rzeczywistości oraz ich współpracy ze specjalistami medycyny. Nie bez dumy zaznaczamy, że wystawiane przez naszego dostawcę sprzętu, firmę BTL Polska urządzenia do neurorehabilitacji izraelskiej firmy Motorika: ReoAmbulator i ReoGo, które już wkrótce będą zainstalowane w CENTRUM ORIGIN OTWOCK cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem od początku do końca targów. Roboty Motoriki były dostępne do wypróbowania, podobnie jak większość sprzętu na targach.
  Testowanie ReoAmbulatora firmy Motorika.   Wprowadzanie do systemu  komputerowego
indywidalizowanych parmetrów użytkownika

Bieżnia antygrawitacyjna ALTER-G na stoisku BTL Polska
Wydaje się bardzo prawdopodobne, że konstruowane w przeszłości i stosowane w neurorehabilitacji od ponad 20 lat, najpierw parapodia, a potem egzoszkielety, zostaną wyparte właśnie przez prezentowane na targach roboty. Przemawiają za tym takie czynniki jak możliwość treningu w odciążeniu (w przypadku reedukacji chodu), zwiększanie motywacji do treningu dzięki zastosowaniu przyjaznych w odbiorze wizualnych elementów gier komputerowych oraz podnoszenie zaangażowania pacjenta dzięki biofeedback’owi.

   
Japoński AQUATIZER do suchego hydromasażu  i trenadżer mięśni nóg firmy HUR

Zainteresowaniem cieszyły urządzenia do masażu leczniczego 
i relaksacyjnego, ortopedyczne urządzenia diagnostyczne oraz służące
do aktywizacji komórek oraz
do odbudowy tkanek
i gojenia stanów chorobowych. Wystawcy prezentowali również produkty zwiększające komfort życia, takie jak ergonomiczne meble, łóżka zdrowotne, obuwie korekcyjne 

i wkładki ortopedyczne, a także zabawki sensoryczne.
                                 

Oprócz możliwości obejrzenia 
i podyskutowania o ofercie na stoiskach poszczególnych wystawców
w trzydniowym programie zaproponowano interesujące wykłady, szkolenia 
i warsztaty poświęcone diagnostyce problemów zdrowotnych oraz kierunkom rozwiązywania problemów pacjentów dysfunkcjami narządu ruchu.

Adaptacja samochodu na potrzeby osoby niepełnosprawnej
wg koncepcji austriackiej firmy LeviCare

Adaptacja samochodu na potrzeby osoby niepełnosprawnej 
przewiduje podnośniki przemieszczające osobę i wózek. Firmy specjalizujące się w „likwidacji barier” demonstrowały funkcje podnośników 
i transporterów ułatwiających opiekunom przemieszczanie osób niepełnosprawnych. Proponowane systemy odpowiadają praktycznie na wszelkie potrzeby pojawiające się w życiu codziennym tak samo
w środowisku domowym, jak też 

w placówkach szpitalnych itp. Podnośniki jezdne i sufitowe, schodowe a nawet do zainstalowania w samochodzie osobowym, wraz z solidnymi wieszakami i lekkimi siedziskami, higieniczno-toaletowymi kamizelkami stanowią idealne rozwiązanie problemów przypadku niesamodzielnych osób ciężkich.

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że łódzkie XXVI Międzynarodowe Targi Medycyny Fizykalnej 
i Rehabilitacji potwierdzają dynamiczny rozwój branży inżynieryjno-medycznej. Budujący jest fakt, 
że innowacyjne rozwiązania, wspierające praktycznie wszystkie aspekty naszego zdrowia powstają we współpracy z uczelniami, gdzie studenci i kadra z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem poszukują zastosowania dla rozwijającej się wciąż nauki i wiedzy teoretycznej z różnych dziedzin. Jak oceniają specjaliści rehabilitacji, nowe technologie zmienią charakter pracy fizjoterapeutów, którzy po zapoznaniu się z urządzeniami i metodami  będą musieli rozeznawać i kontrolować indywidualne wskazania pacjentów 
i z wielką uwagą dbać o ich bezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz