wtorek, 24 października 2017

10 porad jak lepiej spać


Odpowiednia długość snu jest bardzo istotna w utrzymaniu dobrego zdrowia i zapewnieniu dobrego starzenia się. Niektóre problemy ze snem, takie jak bezdech, wymagają interwencji medycznej. Ale inne, generalne trudności ze snem, wśród nich bezsenność, można często przezwyciężyć samemu. Oto 10 prostych porad:

1. Przestrzegaj stałej rutyny snu. Utrzymywanie stałych godzin kładzenie się do łóżka wieczorem oraz wstawania rano przyzwyczai mózg do regularnego i szybkiego wysyłania sygnałów zasypiania i budzenia się.


2. Używaj łóżka tylko do spania.


3. Zredukuj ilość kofeiny. Dla niektórych osób filiżanka kawy rano oznacza bezsenną noc.


4. Bądź aktywny fizycznie. Regularne ćwiczenia aerobikowe takie jak chodzenie, bieganie, pływanie zapewniają 3 ważne korzyści dla snu: szybkie zasypianie, większy procent regenerującego głębokiego snu, rzadsze przypadki budzenia się w nocy.


5. Ogranicz drzemki w ciągu dnia. Zbyt długie drzemanie w ciągu dnia zakłóca naturalny cykl snu i sprawia że czujesz się mniej senny w ciągu nocy.


6. Rzuć palenie. Nikotyna utrudnia zasypianie.


7. Pij alkohol rozważnie. Alkohol tłumi funkcję układu nerwowego, dlatego wieczorny drink może pomagać niektórym osobom zapaść w sen. Ale ten efekt zanika po kilku godzinach i może być przyczyną budzenia się przez pozostałą część nocy. Alkohol wpływa na rozluźnienie mięśni gardła i podniebienia miękkiego powodując chrapanie oraz zwiększa problemy z oddychaniem podczas snu.


8. Popraw otoczenie w sypialni. Usuń z sypialni telewizor, telefon i inne urządzenia. To wzmocni przekonanie iż pomieszczenie przeznaczone jest wyłącznie do spania. Idealne jest otoczenie ciche, ciemne, stosunkowo chłodne z wygodnym łóżkiem i minimalnym nagromadzeniem sprzętów.


9. Jeśli nie możesz zasnąć przez 20 minut, wstań i poczytaj dla relaksu. W przeciwnym przypadku skazujesz się na długotrwałe przewracanie się z boku na bok.


10. Unikaj tabletek nasennych. Jeśli otrzymałeś leki nasenne na receptę zażywaj je tylko pod nadzorem lekarza, efektywnie i przez najkrótszy możliwy okres czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz