wtorek, 10 października 2017

Jak się dobrze i bezpiecznie starzeć - 6 porad

Przygotowania do dobrego starzenia się większość ludzi zazwyczaj rozpoczyna poprzez odpowiednie odżywianie, ćwiczenia, badania kontrolne, działania prewencyjne. Ale należy także przewidzieć zawczasu wszelkie ewentualności jakie może przynieść starość.

Już teraz:

1. Zaadaptuj swoje mieszkanie.
Schody, łazienki i kuchnie mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób starszych. Zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica z miejscem do siedzenia, załóż poręcze i wsporniki przy umywalce, natrysku i sedesie. Zrezygnuj z progów w drzwiach, zapewnij swobodny dostęp do łazienki z miejsca spania, usuń małe chodniczki, załóż lampki led automatycznie zapalające się po zmroku, które ułatwią orientację w nocy

2. Zapobiegaj upadkom.
Upadki to niezmiernie poważna kwestia w przypadku osób starszych – bardzo często prowadzą do złamań które z kolei mogą prowadzić do niesprawności lub nawet kalectwa, spowodować inne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Przestrzeganie bezpieczeństwa jest bardzo ważne, ale najważniejsze są ćwiczenia prewencyjne poprawiające siłę mięśni i równowagę. (UWAGA: Wraz z otwarciem pierwszych obiektów Origin prowadzone będą kursy ćwiczeń prewencyjnych).

3. Rozważ zmianę mieszkania.
W USA bardzo popularne są tzw.
naturally occurring retirement communities (NORCs).
Są to kompleksy mieszkaniowo-usługowe zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach na emeryturze w różnym wieku. Gwarantują dostęp do opieki i szybkiej pomocy w nagłych przypadkach, ale przede wszystkim zapewniają życie w aktywnej społeczności. Stanowią zatem świetną opcję mieszkaniową dla seniorów.  W Polsce infrastruktura tego typu niestety jeszcze nie istnieje, ale Origin Polska ma w planie budowę pierwszych takich obiektów już w 2018r, w trzech największych aglomeracjach.

4. Zaplanuj wcześniej jak zapewnić sobie pomoc której możesz później potrzebować.
Kto będzie odpowiedzialny za zakupy, przygotowywanie posiłków, transport, naprawy w domu, pomoc w sprawach finansowych takich jak np. płacenie rachunków? Przyjaciele, organizacje społeczne, płatna pomoc?
5. Przygotuj plan na wypadek  nagłych wypadków, sytuacji awaryjnych
Kogo powiadomisz w razie takiej sytuacji? Co jeśli upadniesz i nie dasz rady dojść do telefonu? Trzymaj numery  alarmowe w pobliżu każdego telefonu i na szybkim wybieraniu numerów telefonicznych. Miej zawsze przy sobie telefon komórkowy, najlepiej z dużymi klawiszami i podświetlanym ekranem. Rozważ też zainwestowanie w system alarmowy.
6. Przygotuj odpowiednie dokumenty. 
Dokumenty takie jak testament, pisemne pełnomocnictwo dotyczące opieki zdrowotnej, wyznaczony zawczasu pełnomocnik pomogą ustalić jakiej opieki oczekujesz w sytuacji gdy jesteś zbyt chory, ranny, zdezorientowany, niezdolny z jakichkolwiek powodów do przekazania swoich życzeń osobiście.
Od dzisiaj rusza punkt Centrum  Informacji i Konsultacji Origin Polska





Źródło: Healthbeat – Harvard Medical School online newsletter

ORIGIN Polska wprowadza do Polski kanadyjski standard opieki senioralnej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz