wtorek, 6 lutego 2018

Brak apetytu u osób w wieku 65 +

Brak apetytu u osób w podeszłym wieku, jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Prowadzi do zaburzenia procesu przyjmowania pokarmów, a co za tym idzie, do niedoborów składników pokarmowych niezbędnych dla optymalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Jedną z najbardziej oczywistych przyczyn zmniejszenia apetytu u osób starszych jest fizjologiczny proces starzenia. Przyczynia się on do zwolnienia przemiany materii i w konsekwencji do zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną wraz z pokarmem. Z procesem starzenia wiąże się też spadek aktywności fizycznej, mający istotny wpływ na zaburzenia odżywiania. Upośledzenie procesów trawienia pokarmu i jego wchłaniania, utrata uzębienia, zaburzenia smaku i zapachu to kolejne czynniki będące przyczyną pogłębiającej się z wiekiem utraty apetytu, podobnie jak nasilające się wraz z wiekiem choroby - dla przykładu, przewodu pokarmowego, takie jak choroby zapalne jelit, wrzody żołądka i dwunastnicychoroby wątroby i przełyku. Wiążące się z nimi dolegliwości: zgaga, bóle brzucha, biegunki, zaparcia mają bezpośredni wpływ na spadek apetytu.
Na brak apetytu może także wpływać ilość przyjmowanych lekarstw, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres, częste hospitalizacje, unieruchomienie, czynniki socjologiczne i ekonomiczne, takie jak samotność czy dramatyczna sytuacja finansowa Prowadzą one często do depresji, która objawia się między innymi spadkiem lub całkowitym brakiem apetytu.
W wyniku zaburzeń przyjmowania pokarmów dochodzi do niedoborów składników mineralnych i odżywczych takich jak wapń, magnez, potas, żelazo, witaminy B i D. Może to , się objawiać zaburzeniami rytmu serca, koncentracji, zaburzeniami neurologicznymi, osteoporozą, spadkiem odporności, zmęczeniem. Jeśli stan taki utrzymuje się przez dłuższy okres, może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.
Poprawa apetytu u osób starszych ma wielkie znacznie. Podstawowym zadaniem jest rozpoznanie przyczyny. Skuteczna terapia bardzo często prowadzi do poprawy apetytu i odzyskania satysfakcji płynącej z konsumowania pokarmów.
Sposobem na zwiększenie apetytu może być zmiana diety.
Posiłki osób starszych o zmniejszonym apetycie powinny być lekkostrawne. Należy je podawać częściej, w mniejszych porcjach. Aktywność fizyczna, np. przechadzka przed posiłkiem, jest bardzo wskazana.
Osoby poszukujące rzetelnych informacji, dotyczących zasygnalizowanych powyżej problemów, zapraszamy do skorzystania ze specjalistycznego, bezpłatnego szkolenia 

DIETETYKA - ŻYWIENIE OSÓB STARSZYCH,

 które w ramach działalności Origin Polska poprowadzi
 wykładowca Zakładu Dietetyki SGGW.
Szkolenie odbędzie się w dniu 22 lutego (czwartek) w godz. 16-18
w siedzibie Origin Polska ul. Hajoty 49 w Warszawie.

Podczas szkolenia omawiane będą zagadnienia prawidłowego zbilansowania i dostosowania diety dla potrzeb osób w podeszłym wieku.
Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9-18
za pośrednictwem infolinii +48 797 606 112 lub e-mail:
info@originpolska.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz