wtorek, 20 lutego 2018

Aktywności ruchowe zalecane dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera

Aktywny tryb życia jest korzystny dla wszystkich, włączając osoby dotknięte chorobą Alzheimera.
Ćwiczenia wprawdzie nie wyleczą choroby, ale mogą poprawić nastrój , dodać wiary w siebie, pomóc odzyskać poczucie własnej wartości. Mogą też obniżyć ryzyko chorób serca, niektórych form raka, zredukować inne dolegliwości.

Badania wykazują że ćwiczenia mogą spowolnić tempo rozwoju choroby Alzheimera i poprawić pamięć. Ma to szczególne znaczenie dla osób w stadiach średniego zaawansowania choroby, gdyż pomaga im dłużej prowadzić bardziej niezależne życie.
U osób ćwiczących regularnie obserwuje się złagodzenie stanów depresyjnych, zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, co nawet w późniejszych stadiach choroby pozwala chorym lepiej zajmować się sobą.
Istnieje wiele ćwiczeń o charakterze nisko-intensywnym, które nie obciążają stawów i nie wymagają nadmiernego wysiłku. Stopień aktywności zależy od osoby i stopnia zaawansowania choroby.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy koniecznie zasięgnąć opinii lekarza.
Jeśli wyrazi zgodę na aktywność fizyczną, najlepiej zacząć powoli, od sesji nie trwających dłużej niż 10 minut i wydłużać je z czasem w miarę możliwości. 

Ćwiczenia powinny sprawiać przyjemność i nie należy z nimi przesadzać. Jeśli osoba ćwicząca zaczyna się źle czuć lub odczuwać ból, należy natychmiast przerwać ćwiczenia. Jeśli osoba ćwicząca ma kłopoty z utrzymaniem równowagi, powinna ćwiczyć w miejscu gdzie poręcz lub uchwyt jest w zasięgu ręki.
Pamiętać należy o usunięciu wszelkich przyczyn, które mogą spowodować upadek, takich jak śliskie podłogi, dywaniki, kable elektryczne, niskie lampy stojące, zabawki, itp.
Ćwiczyć należy przez kilka tygodni i zwykle nowa rutyna staje się nawykiem - najlepiej co najmniej 30 minut przez 5 dni w tygodniu. Jeśli z jakichś powodów tak intensywny ruch nie jest to możliwy, należy pamiętać, że jakakolwiek forma aktywności jest lepsza niż żadna.

ZALECANE FORMY AKTYWNOŚCI:
  • ROZGRZEWKA powinna poprzedzać każdą sesję ćwiczeń. Proste, spokojne ruchy, takie jak chodzenie albo delikatne rozciąganie przygotowują mięśnie i stawy. Jeśli utrzymanie balansu stanowi problem, można rozgrzewkę wykonywać w pozycji siedzącej. Ćwiczenia to np. krzyżowanie nóg, krążenie stóp - 10 razy w każda stronę. Sesje ćwiczeń należy zawsze zakończyć ochładzaniem organizmu.
  • TAI CHI obejmuje serie łagodnych ćwiczeń i rozciągań, które mogą rozjaśnić myślenie i wzmocnić pamięć. Nie nadwerężają stawów, mogą być wykonywane zarówno w pomieszczeniach jak i na świeżym powietrzu.
  • PŁYWANIE, AEROBIK WODNY – każda forma ćwiczeń w wodzie to świetny wybór. Korzystne dla stawów i relaksujące. Zdrowe na serce, wzmacniające mięśnie. Jeśli ćwiczenia są grupowe - dochodzi aspekt socjalny.
  • JOGA łagodzi stres, zwiększa siłę i elastyczność. Uczeni z UCLA wykazali, że osoby praktykujące jogę przez 3 miesiące miały lepsza pamięć niż osoby, które uprawiały inne formy jej usprawniania, np. rozwiązywanie krzyżówek. Wprawdzie osoby poddane eksperymentowi nie cierpiały na chorobę Alzheimera, ale wykazywały pewne symptomy sygnalizujące zagrożenie chorobą. Joga zdecydowanie łagodziła stany depresyjne, stres oraz niepokój.
  • CHODZENIE może zapobiegać miedzy innymi chorobie serca i cukrzycy. Może poprawiać pamięć i procesy myślenia. Dzienna przechadzka to świetny sposób na wprowadzenie struktury i rutyny w życiu. Osoby we wcześniejszych fazach choroby Alzheimera zwykle mogą sobie pozwolić na dłuższe spacery niż osoby w bardziej zaawansowanych stadiach. Towarzystwo zaprzyjaźnionej osoby, psa czy słuchanie muzyki mogą umilić spacer.
  • AEROBIK poprawia krążenie krwi i jej dopływ do części mózgu odpowiedzialnych za procesy pamięciowe. Jak inne ćwiczenia, łagodzi stany depresyjne niepokój, poprawia nastrój. Cokolwiek zmusza serce do przyspieszonego bicia jest wskazane. We wcześniejszych fazach choroby ćwiczenia mogą być bardziej intensywne, w późniejszych – prosty taniec może być dobrym rozwiązaniem.
  • TANIEC – rytmiczne ruchy wykonywane w takt muzyki uwalniają i pozwalają odreagować nagromadzone emocje. Podczas tańca redukuje się napięcie mięśniowe, dając poczucie odprężenia i relaksu.
  • OGRODNICTWO to świetny sposób na pozostanie aktywnym na świeżym powietrzu. Stymuluje ono różne zmysły, nadaje cel i może być źródłem miłych wspomnień dla osób, które lubią rośliny. Pobyt w ogrodzie pozwala bardzo często złagodzić poziom stresu i obniżyć ciśnienie krwi.
  • ĆWICZENIA DLA OSÓB MAJĄCYCH PROBLEMY Z PORUSZANIEM SIĘ – tutaj wystarczy nieco kreatywności. Dla przykładu krzesło - umożliwia wykonywanie szeregu ćwiczeń na siedząco - zginanie i prostowanie rąk, skręty tułowia, podnoszenie ramion, podnoszenie nóg to tylko nieliczne z przykładów. Odbijanie balonów czy wymachy rąk w rytm muzyki też odnoszą korzystne rezultaty.

Powstający w Otwocku ośrodek ORIGIN jest w dużej części przeznaczony dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Został specjalnie w tym celu zaprojektowany i wyposażony. Park sosnowy, ogrody, w tym specjalny ogród dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, powierzchnie terapeutyczne, urządzenia do ćwiczeń, a przede wszystkim programy opieki demencyjnej i doskonale przeszkolony personel mają za zadanie zapewnić opiekę o najwyższym standardzie.


źródło - webMD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz