wtorek, 19 grudnia 2017

Naukowcy radzą jak uniknąć skutków świątecznego nadużycia alkoholu

Zbliżają się święta, wiec z tej okazji pomocna może okazać się następująca praktyczna porada.
Okazuje się że kolor spożywanego alkoholu może mieć wpływ na stopień nasilenia efektów jego nadużycia.
Według naukowców z amerykańskiego Brown University, objawy zatrucia alkoholem, takie jak ból głowy, mdłości, brak apetytu czy odwodnienie, są zwykle znacznie bardziej nasilone w przypadku przedawkowania bourbona w porównaniu z przedawkowaniem wódki. 
Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być fakt, że bourbon zawiera 37-krotnie więcej toksycznych związków aniżeli wódka, włącznie z groźnymi molekułami substancji organicznych, takich jak aceton, aldehyd, garbniki i furfural. Naukowcy twierdzą, że im bardziej przejrzysty trunek, tym mniej w nim szkodliwych substancji. 
Ale nie znaczy to, że amatorzy wódki są zupełnie bezpieczni - konsumenci nadmiernej ilości obu trunków narzekali następnego poranka na identyczne kłopoty ze snem oraz z wykonywaniem czynności, które wymagały koncentracji i szybkiego refleksu.

wtorek, 12 grudnia 2017

Jak usprawnić pamięć - 4 proste porady

Większość osób, które ukończyły 50 rok życia, zaczyna zauważać różnice w efektywności swojej pamięci. Jest to czas, kiedy w rejonach mózgu takich jak hipokamp i płat czołowy, zaczynają pojawiać się związane z wiekiem zmiany chemiczne i strukturalne. Zmiany te mogą powodować spowolnienie tempa procesowania informacji, sprawiając, że coraz cześciej i coraz trudniej przychodzi nam przypomnieć sobie znane imiona czy słowa, nie pamiętamy gdzie zostawiliśmy klucze albo po co wróciliśmy do pokoju.
Poza zmianami będącymi wynikiem starzenia się, istnieją też inne czynniki, które mogą odgrywać rolę w pogarszaniu się stanu pamięci.
  • Depresja, stany lękowe i stress wpływają niekorzystnie na tzw. pamięć operacyjną, w której dokonuje się przechowywanie i przetwarzanie ważnych tymczasowych informacji, wykorzystywanych w ciągu dnia.
  • Brak snu może wywierać negatywny wpływ na zachodzące w mózgu procesy pamięciowe w zakresie możliwości gromadzenia oraz wykorzystywania informacji.
  • Skutkiem ubocznym wynikajacym z zażywania leków mogą być zakłócenia pamięci. Dla przykładu, mające działanie usypiajace leki antydepresyjne mogą spowodować, że mózg staje się bardziej ospały i trudniej mu procesować zapamietywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji.
Pełny cykl pamięciowy obeimuje 3 fazy:
  • zapisanie /zapamiętanie informacji,
  • przechowywanie informacji w pamięci
  • odtworzenie informacji
Współuczestniczą w nich różne części mózgu. Dla przykładu, kora mózgowa – rozległa, zewnętrzna część mózgu – odpowiedzialna jest za rejestrowanie nowych informacji dostarczanych do niej dzięki naszym zmysłom. Ciało migdałowate decyduje o tym, czy informacja warta jest zapamiętania, hipokamp informacje przechowuje, a płat czołowy umożliwia świadome ich odtwarzanie.
Kiedy nasza pamięć zaczyna zawodzić, dlaczego nie spróbować pobudzić ją do lepszej pracy. Mogą być w tym pomocne następujące praktyki:

  • Głośnie powtarzanie nowo zasłyszanych informacji, takich jak imię, adres, nowy pomysl. Każde powtórzenie daje mózgowi szansę na “głebsze” zapisanie informacji i zwiększa szansę na jej zapamiętanie. Jest to wynikiem wzmacniania się połączeń między komórkami mózgowymi - podobnie jak podczas wytyczania nowego szlaku, każde następne przejście jest szybsze i łatwiejsze.
  • Notowanie informacji. Mózg ludzki radzi sobie lepiej z rozpoznawaniem niż z przypominaniem sobie informacji. Lista spraw do zapamiętania pomaga w stworzeniu dodatkowych wskazówek i szczegółów, które potem usprawnią odszukanie w pamięci potrzebnej informacji.
  • Budowanie skojarzeń pomiędzy informacjami. Nasze mózgi lubią uporządkowane ciągi informacji bardziej niż ich oderwane strzępki. A zatem bardzo pomocne jest łączenie informacji, które próbujemy zapamiętać, w logiczne sekwencje - nie zaszkodzi nawet stworzenie mini-historyjki.
  • Dzielenie informacji na mniejsze fragmenty – łatwiejsze jest zapamietywanie krótszych numerów i pojedynczych zdań – dlatego próbując zapamietać bardziej rozbudowaną informację, lepiej przyswajać ją etapami.
Źródło:Harvard University

wtorek, 5 grudnia 2017

Co należy wiedzieć o magnezie

Magnez spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim. Bierze udział w ponad 300 reakcjach chemicznych - jest niezbędny aby mięśnie mogły się kurczyć, a nerwy odbierać i przekazywać bodźce. Dzięki niemu serce równo bije i sprawnie pracuje układ immunologiczny. W organizmie ludzkim znaczne ilości magnezu znajdują się w szkielecie (ok.50-60%), w tkankach miękkich, głównie mięśniach (ok. 40-45%), oraz około 1% w płynach pozakomórkowych.
Większość ludzi otrzymuje odpowiednią ilość magnezu spożywając zielone rośliny liściaste, jadalne nasiona i pestki, produkty pełnoziarniste, kaszę gryczaną, rośliny strączkowe, orzechy, gorzką czekoladę.
W/g źródeł amerykańskich, rekomendowana dzienna dawka magnezu dla osoby dorosłej wynosi 420 mg. Polskie źródła podają wartości między 290-375mg, w zależności od wieku i płci – zapotrzebowanie u mężczyzn jest większe niż u kobiet i w przypadku obu płci wzrasta z wiekiem.
Preparaty/suplementy magnezu od lat cieszą się wielką popularnością na rynku. Reklamowane jako “super pigułki”, często uznawane są za panaceum na liczne dolegliwości, takie jak bóle mięśniowe, obniżony poziom energii, ciągłe zmęczenie, kłopoty ze snem.
Ale dr. Bruce Bistrian z Harvard Medical School podchodzi bardzo sceptycznie do tej idei twierdząc, że nie ma żadnych dowodów naukowych na efektywność magnezu w powyższych dolegliwościcah i zaleca aby dobrze się zastanowić przed sięgnięciem po zawierające go preparaty.
Dr. Bistrian uważa, że niedobór magnezu w organizmie jest bardzo rzadko spotykany - zawdzięczamy to nadzwyczajnej zdolności nerek do redukowania poziomu magnezu i utrzymywania właściwego jego balansu w organizmie.
Suplementowanie magnezu może być pożyteczne w przypadku osób mających problemy z absorbcją magnezu z pokarmu, a wieç osób z nietoleranacją glutenu, chorobami nerek, cierpiących na chroniczne problemy trawienne, alkoholików. Ponadto niektóre leki, w tym część antybiotyków - szczególnie z grupy tetracyklin oraz diuretyki, mogą być przyczyną nadmiernego wydalania magnezu powodującego obniżenie jego poziomu we krwi i w tym przypadku suplementowanie może być wskazane.
Opinia ta stoi w sprzeczności z teoriami,w/g których niedobór magnezu jest zjawiskiem bardziej powszechnym niż przypuszczano. Jako przyczyny niedoboru magnezu, dotyczące generalnej populacji, podaje się zwiększone stosowanie nawozów sztucznych, niski poziom tego pierwiastka w wodzie, nadmierne spożywanie płynów oraz żywności przetworzonej. Dodatkowo zwraca się uwagę na fakt, że przyswajalność magnezu jest stosunkowo niska i wynosi do 50%. 

Niedobory magnezu wiąże się z nadciśnieniem, niedokrwienną chorobą serca, arytmią i astmą. Nadmierne spożywanie magnezu może nasilać wydalanie wapnia z organizmu.

Poziom magnezu we krwi można sprawdzić dokonując w laboratorium badania krwi. 
Aby utrzymać właściwy poziom tego pierwiastka najlepiej uzyskiwac go z pożywienia, szczególnie produktów wysokobłonnikowych, takich jak zielone warzywa liściaste, nierafinowane produkty zbożowe czy rośliny strączkowe.
Przykładowa zawartość magnezu w 100gr produktu wynosi:
pestki dyni - 540mg
otręby pszenne - 490mg,
naturalne kakao - 420mg
nasiona słonecznika - 269mg
migdały - 296mg
kasza gryczana 218mg
fasola - 169mg
gorzka czekolada - 165mg
1 średni ziemniak ze skórą- 48mg


Źródła:
Harvard University
Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie