wtorek, 26 czerwca 2018

LEKI A ZABURZENIA RÓWNOWAGI

Leki są niezbędne w życiu bardzo wielu osób. Niestety, przyjmowanie ich wiąże się zwykle z działaniami niepożądanymi – przy czym w licznych przypadkach mogą one prowadzić do zaburzeń równowagi.
Zgodnie z opinią Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom), najczęstsze działania niepożądane, zakłócające równowagę to zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i uwagi, senność, zwolniony refleks.
Niektóre lekarstwa mogą niekorzystnie oddziaływać na sterujące równowagą ucho wewnętrzne,  prowadząc do jej zaburzeń.

Wśród takich popularnie używanych leków można wymienić:
- antydepresanty
- leki psychotropowe
- leki antyhistaminowe przepisywane w celu złagodzenia skutków alergii
- leki na nadciśnienie oraz inne leki nasercowe
- leki przeciwbólowe, zarówno na receptę jak i te popularne, dostępne bez recepty
- środki nasenne – na receptę i bez recepty
Czasami problem nie jest spowodowany jednym lekarstwem, ale ich kombinacją.
Osoby starsze są szczególnie podatne na te kłopoty, gdyż proces absorbcji i przyswajania leków zmienia się i pogarsza z wiekiem.
Osoby zaniepokojone niekorzystnym wpływem leków na swoją równowagę, powinny skonsultować się z lekarzem w celu omówienia rodzaju spożywanych leków, ich dawek oraz  harmonogramu ich przyjmowania.
Źródło: Harvard University
CENTRUM ORIGIN Otwock będziemy prowadzić szczegółową analizę zaburzeń równowagi naszych pacjentów. Działanie to mieści się w programie prewencji upadków, którym będą objęte wszystkie osoby korzystające tak z programów ORIGIN MemoryCare jak i NeuroCare. Eliminowanie wpływu leków na zaburzenia równowagi  jest nieodzownym działaniem profilaktycznym, aby proponowane naszym pacjentom ćwiczenia, poprawiające sprawność mięśni i balans ciała, były skuteczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz