wtorek, 3 lipca 2018

5 WSKAZÓWEK JAK UNIKNĄĆ ZABURZEŃ TRZYMANIA MOCZU


Większości osób nie przywiązuje wagi do kwestii kontroli pracy pęcherza, dopóki nie pojawią się oznaki dysfunkcji układu moczowego, zakłócające tryb ich dotychczasowego życia zawodowego i towarzyskiego.
W wielu przypadkach nie mamy wpływu na kontrolę zaburzeń trzymania moczu. Dla przykładu, w przypadku kobiet pojawiają się one niejednokrotnie po porodzie, a w przypadku mężczyzn – gdy pojawia się przerost prostaty.
Wprawdzie zaburzeń trzymania moczu nie zawsze da się uniknąć, ale możliwe jest podjęcie kroków ograniczających szanse ich powstania.
1. Uważaj na swoja wagę – nadmierna tusza i kłopoty z nietrzymaniem moczu idą zwykle w parze. Otyłość, zwłaszcza typu brzusznego, powoduje że nadmiar tłuszczu w partii brzusznej może spowodować osłabienie mięśni dna miednicy i prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu (wyciek moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu itp.). W niektórych przypadkach utrata wagi może poprawić sytuację i zredukować problem.
2. Nie pal tytoniu – podwaja to szanse pojawianie się wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Nikotyna jest także łączona z naglącym nietrzymaniem moczu (wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego, czyli nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu). Wiąże się to w dużej mierze z kaszlem tak powszechnym wśród palaczy - jeżeli nie wiesz jak kasłać prawidłowo, a kaszlesz często, istnieje duże prawdopodobieństwo, osłabienia dna miednicy
3. Prowadź aktywny tryb życia  – wg Nurses' Health Study - jednego z najszerzej zakrojonych badań nad czynnikami ryzyka rozwoju chorób chronicznych wśród kobiet - kobiety w średnim wieku najbardziej aktywne fizycznie były najmniej narażone na problemy z nietrzymaniem moczu.
4.  Ograniczaj spożycie substancji podrażniających pęcherz – kofeina i alkohol zaliczane są do substancji nasilających potrzebę oddania moczu. W przypadku wielu osób podobnie działają inne substancje -  napoje gazowane, sztuczne słodziki (NutraSweet), ostro przyprawione potrawy, owoce cytrusowe również w postaci soków – w takiej sytuacji należy ich unikać.
5. Walcz z obstrukcją - nadmierne parcie przy oddawaniu stolca osłabia mięśnie dna miednicy. Badania obejmujące osoby powyżej 65 roku życia dowiodły, że uporanie się z obstrukcja znacznie redukowało symptomy nietrzymania moczu, tzn, częstotliwość jego oddawania, nagłość oraz uczucie palenia.
Leczenie nietrzymania moczu stało się ostatnio znacznie bardziej efektywne i mniej inwazyjne niż kiedykolwiek.
Źródło – Harvard University
W CENTRUM ORIGIN w Otwocku od polowy września działać będzie Poradnia ORIGIN, mająca w swojej ofercie program leczenia nietrzymania moczu. Program zawiera diagnostykę oraz 5-dniową, bezinwazyjną rehabilitację urologiczną w dyskretnym środowisku. Oferta adresowana jest do kobiet i mężczyzn w każdym wieku i obejmuje:
- elektroterapię na specjalnym urządzeniu do nieinwazyjnego ćwiczenia mięśni dna miednicy, tzw. mięśni
  Kegla. 

- program edukacyjno-szkoleniowy z zakresu anatomii i fizjologii dróg moczowych, nauki  prawidłowego
  oddychania, odżywiania i przyjmowania płynów,
- naukę napinania mięśni dna miednicy, 

- fizjoterapię i fizykoterapię, 
- masaże lecznicze,
- treningi siłowe wzmacniające,
- indywidualne sesje terapii neuropsychologicznej,

- relaksację ciała i umysłu w sali doświadczania świata Snoozelen
Na zakończenie programu pacjent/ka otrzyma raport wielodyscyplinarnego konsylium terapeutycznego i zalecenia dalszego postępowania.


1 komentarz:

  1. Doskonały artykuł przydatny dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu oraz ich bliskich. Oczywiście również dla lekarzy, którzy pod względem każdej choroby powinni rozszerzać swoją wiedzę, szkoląc się i uczestnicząc na przykład w takich kongresach jak ten
    https://podyplomie.pl/kongresy/interna-2020/Warszawa . Polecam serdecznie, ponieważ można będzie z niego wynieść wiele cennych informacji.

    OdpowiedzUsuń