wtorek, 10 lipca 2018

CO WYBRAĆ GDY COŚ NAS BOLI – PARACETAMOL CZY NLPZ?

Gdy boli kolano albo staw biodrowy, pierwszym odruchem jest sięgnięcie po wydawane bez recepty leki przeciwbólowe. Najpopularniejsze z nich to Paracetamol oraz NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są w powszechnym użyciu, często łykane bez umiaru i kontroli, bez konsultacji z lekarzem, bez czytania ulotek.  Stanowią nieodzowny atrybut współczesnego stylu życia.
Pamiętać jednak należy o często niebezpiecznych działaniach ubocznych.  Dlatego przy ich zażywaniu zalecana jest szczególna ostrożność i przede wszystkim – umiar.

Paracetamol (Apap, Panadol, Acetaminofen, itd.) stosowany zwykle w przypadku bólu łagodnego, wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego. W przeciwieństwie do NLPZ, nie stanowi zagrożenia dla błony śluzowej żołądka, ale może być groźny dla wątroby.
W dawkach terapeutycznych uważany jest za bezpieczny. Maksymalna dawka wynosi 4 gramy na dobę (chociaż dość powszechne są zalecenia nie przekraczania bezpiecznej dawki 3-3,25 grama) - dawki wyższe mogą wywołać objawy zatrucia w postaci poważnego uszkodzenia wątroby, prowadzącego nawet do śmierci.
W terapii długotrwałej nie należy przekraczać dobowej dawki 2,5 g. Nie należy stosować Paracetamolu bez kontroli lekarskiej dłużej niż 3 dni w przypadku dzieci i 10 dni w przypadku dorosłych. I jeszcze jedna ważna kwestia - wiele leków złożonych o działaniu przeciwbólowym i przeciwgrypowym zawiera w swoim składzie paracetamol. Osoby kupujące leki bez recepty i przyjmujące kilka z nich jednocześnie mogą nieświadomie przekroczyć dopuszczalną normę i narazić się na ciężkie zatrucie. Objawy przedawkowania pojawiają się 4-5 godzin od przyjęcia leku i objawiają się nudnościami, wymiotami, bólem brzucha i podrażnieniem okolicy prawego podżebrza (umiejscowienie wątroby). W następnej dobie pojawia się żółtaczka, a w dalszej kolejności niewydolność wątroby i śpiączka. Osoby regularnie spożywające większe niż umiarkowane ilości alkoholu i osoby z chorą wątrobą powinny wystrzegać się Paracetamolu.

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, polopiryna, ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak, nimesulid itd.), obok bólu i gorączki, likwidują także zapalenia. Są to jedne z najczęściej stosowanych specyfików, ponieważ większość z nich można kupić bez recepty i mają szerokie działanie. Jednakże stosowane w nadmiarze, mogą powodować groźne dla zdrowia skutki uboczne. Hamują wytwarzanie prostaglandyn (hormonów działających miejscowo), przez co pozbawiają błonę śluzową układu pokarmowego naturalnej ochrony. Może to prowadzić do podrażnienia żołądka, wystąpienia wrzodów i krwawień z dwunastnicy. Przyjmowane w dużych dawkach, przez długie okresy czasu zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek. U niektórych pacjentów występuje nadwrażliwość na te leki – dotyczy to nawet 21–25% ogółu ludności. Charakterystyczne objawy to: obrzęk krtani, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie akcji serca. Znacznie częściej niż objawy oddechowe i krążeniowe występują objawy skórne, np. wysypki lub rumienie. NLPZ obniżają też skuteczność leków na nadciśnienie.
Z powyższego wynika ze w przypadku długotrwałego stosowania, szczególnie w chorobach chronicznych, przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych powinno być regularnie konsultowane z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz