U podłoża wszystkich tych schorzeń leżą stany zapalne.
Stan zapalny to reakcja organizmu na uszkodzenie tkanki. Gdy dojdzie do uszkodzenia komórki lub tkanki, do akcji wkracza układ odpornościowy, uruchamiający produkcję substancji prozapalnych, alarmujących organizm o zagrożeniu.
Istnieją 2 rodzaje stanów zapalnych – ostry (krótkotrwały) i przewlekły/ chroniczny (długotrwały). O ile pojawiający się w organizmie ostry stan zapalny jest reakcją obronną, przyśpieszającą proces gojenia w przypadku choroby lub zranienia, o tyle przedłużające się zapalenie, które przechodzi w stan chroniczny, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i prowadzić do licznych wymienionych wyżej poważnych schorzeń.
Jaka jest przyczyna przewlekłych stanów zapalnych?
Spożywana przez nas żywność ma istotny wpływ na to, co dzieje się w organizmie. Niektóre produkty szczególnie aktywują markery procesu zapalnego, wzmagając stany zapalne. Do najgroźniejszych należą :
Węglowodany rafinowane, czyli żywność przetworzona o dużej zawartości cukrów prostych, o wysokim indeksie glikemicznym .
Alkohol – jego nadużywanie nie tylko osłabia pracę jelit i wątroby, ale również prowadzi do trwałych uszkodzeń narządów, dlatego warto ograniczyć jego spożywanie.
Czerwone mięso oraz wędliny – w ich składzie znajduje się kwas sialowy, który nie jest naturalnie produkowany przez organizm człowieka. W wyniku spożycia powstają przeciwciała powodujące przewlekłą reakcję zapalną. W czerwonym mięsie znajduje się również kwas arachidonowy, będący jednym z najsilniejszych aktywizatorów markerów procesu zapalnego.
Nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze trans), czyli utwardzone oleje roślinne, podnoszą poziom złego, obniżając jednocześnie poziom dobrego cholesterolu. Mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.
Oleje roślinne zawierają głownie kwasy tłuszczowe omega-6 i nieznaczne tylko ilości kwasów omega-3. Tak niezrównoważony stosunek tłuszczów może powodować stany zapalne powodujące choroby serca i nowotwory, a także zapalenia układu moczowego. Badania potwierdzają że stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6 powinien wynosić 1:2.
Przyczyna stanów zapalnych mogą być też alergie.
Często w obliczu czynników alergennych, takich jak kurz lub pyłki, układ immunologiczny staje się nadwrażliwy. Nawracający kontakt z tymi alergenami może aktywować markery procesu zapalnego prowadząc do uszkodzenia tkanek.
Jak zapobiegać chronicznym stanom zapalnym?
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w kontrolowaniu stanów zapalnych, gdyż bakterie żyjące w układzie pokarmowym wydzielają związki chemiczne, które mogą podsycać lub zwalczać stan zapalny. Rodzaj bakterii i wydzielanych przez nie produktów ubocznych zmienia się zależnie od rodzaju spożywanych produktów. Niektóre z nich wspomagają wzrost bakterii wyzwalających stany zapalne, inne promują wzrost bakterii, które te stany zwalczają. Do produktów które redukują stany zapalne i chorobowe należą:
- OWOCE, WARZYWA – większość owoców i warzyw o intensywnym kolorze zawiera wysoki poziom antyoksydantów i polifenoli – potencjalnie ochronnych związków chemicznych, które można znaleźć w roślinach, orzechach i nasionach – ich spożywanie wyraźnie redukuje wskaźniki zapalenia, obniżając ryzyko choroby serca I cukrzycy.
- ORZECHY I NASIONA – ich spożycie redukuje poziom markerów procesu zapalnego obniżając ryzyko choroby serca i cukrzycy.
- KAWA, KAKAO, ZIELONA HERBATA - polifenole zwarte w kawie i flawonoidy zawarte w kakao mają właściwości antyzapalne; zielona herbata jest bogata zarówno w polifenole jak i antyoksydanty.
- ZIOŁA – kurkuma, imbir, spirulina, pieprz kajeński, cynamon, goździki, szałwia, rozmaryn, czarny pieprz – pamiętać tylko należy o właściwych dawkach
Ponadto zwalczaniu stanów zapalnych sprzyjają:
- ZMIANA STYLU ŻYCIA - minimalizowanie stresu, maksymalizowanie snu, rzucenie palenia.
- LEKI PRZECIWZAPALNE, takie jak aspiryna czy ibuprofen – pamiętać jednak należy, że ich nadużywanie niesie ze sobą oprócz korzyści, również ryzyko.
- SUPLEMENTY DIETY – np. oleje rybne
W kontekście oferowanych przez ORIGIN usług opieki demencyjnej należy podkreślić niekorzystny wpływ, jaki stany zapalne wywierają na mózg.
W tym przypadku stan zapalny utrudnia dopływ krwi do mózgu, prowadząc do zniszczenia tkanki i w rezultacie upośledzenia funkcji poznawczych. Może on też przyczyniać się do powstawania szkodliwych białek łączonych z chorobą Alzheimera.
Bardzo ciekawy wpis
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńJeśli mamy problemy zdrowotne to osoby które palą papierosy w pierwszej kolejności powinny tego nałogu się pozbyć. Już teraz są do tego skuteczne metody jak https://allencarr.pl/o-metodzie/ i warto poznać tę metodę bliżej. Nawet u lekarza jednym z pytań jest to czy pacjent pali. Warto dla siebie i dla zdrowia pozbyć się tego nałogu.
OdpowiedzUsuń