Jednym z objawów choroby Parkinsona są pojawiające się podczas chodzenia epizody tzw. unieruchomienia/zamrożenia/ bloku w wykonywaniu kolejnych kroków, kiedy chora osoba ma wrażenie ze jej nogi przymarzły do podłoża.
W zaawansowanych stadiach choroby, dolegliwość ta jest nie tylko frustrująca i utrudnia życie - może być też niebezpieczna. Dzieje się tak wówczas, gdy noga poruszającej się osoby pozostaje w miejscu, zaś pozostała cześć jej ciała jest nadal w ruchu – grozi to oczywiście utratą równowagi i upadkiem.
Jednym ze sposobów pomagającym zredukować ryzyko wystąpienia epizodów bloku jest zapewnienie choremu wizualnych celów do pokonania, takich jak np. linie między kaflami na podłodze, które stymulują mózg, aktywizując w nim przepływ w nim impulsów i umożliwiając kontynuację chodzenia.
Wykorzystując te obserwacje, naukowcy holenderscy zaproponowali specjalnie skonstruowane buty „laserowe”, które w momencie zetknięcia z podłożem wytwarzają na nim czerwona linię. Linia pojawia się przed butem i stanowi wizualny cel do pokonania przez druga nogę, która z kolei wytwarza kolejną czerwoną linię - proces powtarza się tak długo, jak długo maszerująca osoba pozostaje w ruchu.
Przeprowadzony na 19 osobach z chorobą Parkinsona eksperyment, zredukował częstotliwość występowania “bloku” o 46%. Ponadto, nawet w przypadku pojawiających się epizodów, czas ich trwania był o połowę krótszy niż bez stosowania butów.
W tej chwili trwają prace mające na celu ograniczenie częstotliwości pojawiania się czerwonej linii. Celem jest, aby pojawiała się ona tylko w momencie występowania epizodów “bloku”.
"Laserowe“ buty ułatwiają poruszanie się osobom z chorobą Parkinsoona
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz