wtorek, 17 kwietnia 2018

Czy poduszka może szkodzić twojemu zdrowiu?

Nie ma nic przyjemniejszego niż zdrowy, spokojny sen po ciężkim dniu. Nieodpowiednio dobrana poduszka, za miękka albo za twarda często nie zapewnia odpowiedniego wypoczynku.  Jeśli szyja pozostaje w wygiętej pozycji przez dłuższy czas – przeważnie kończy się to porannym bólem karku. Poduszka może pomóc albo zaszkodzić zdrowiu, zależnie od jej twardości i pozycji w jakiej śpisz.
Spanie na boku na miękkiej poduszce nie zapewnia szyi odpowiedniego podparcia. Podczas spania na brzuchu, szyja jest zbyt wygięta do tyłu – twarda poduszka powiększa to wygięcie. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna w przypadku spania na brzuchu z głową przekręconą na bok. Spanie na plecach na zbyt twardej/wysokiej poduszce powoduje nadmierne wypchnięcie szyi do przodu.
Źle dobrana poduszka może mieć poważne konsekwencje:
- W przypadku osób cierpiących na zespól bezdechu sennego, kiedy osoba śpiąca przestaje okresowo oddychać podczas snu – poduszka może zakłócać wspomaganie oddychania, mającego na celu zachowanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). W metodzie tej drogi oddechowe są utrzymywane w pozycji otwartej dzięki umieszczonej przy łóżku pompie powietrznej,  podłączonej do specjalnej maski pokrywającej nos i/lub usta. W przypadku osób śpiących na boku, maska może się zsunąć z twarzy.
- Brak snu w nocy  z powodu niewygodnej pozycji ma swoje konsekwencje zdrowotne – organizm ma mniej czasu na regenerację i nabranie sił, rozwijanie mięśni, naprawę tkanek i inne ważne, zachodzące podczas snu, funkcje. Może się to negatywnie odbijać na nastroju, procesach myślowych i apetycie. Ponadto, chroniczny brak snu zwiększa ryzyko upadków, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia krwi i choroby serca.
Właściwie dobrana poduszka może mieć korzystne działanie:
-Specjalna poduszka klin, podnosząca głowę do 30 stopni,  może ulżyć dolegliwościom związanym ze zgagą.
- Spanie z podwyższoną głową może zredukować symptomy związane z zatokami oraz zapobiegać łagodnym napadowym zawrotom głowy, kiedy struktura mikrokrystaliczna w uchu wewnętrznym zostaje naruszona,  powodując ekstremalne nudności i wymioty.
- Specjalnie zaprojektowane poduszki mogą pomóc w utrzymywaniu maski CPAC we właściwej pozycji – mają one specjalne wycięcia w które wpasowuje się maska, co zapobiega jej przemieszczaniu.
Wybór właściwej poduszki zależy oczywiście od osobistych preferencji.  Celem jest utrzymanie kręgosłupa w relatywnie prostej pozycji, co umożliwia spokojny, zdrowy wypoczynek.
Materiały:
 - Materiały high-tech – wykonane z nich poduszki dostosowują się do kształtu śpiącej osoby (poduszki z zapamiętującej kształt pianki - memory foam), utrzymują odpowiednia temperaturę, absorbują wilgoć, odstraszają pleśń i roztocza (dobre dla alergików), te z najwyższej półki wydzielają przyjemne, relaksujące zapachy, usypiają i budzą muzyką.
-Tradycyjne materiały, takie jak pierze i puch – zrobione z nich poduszki są miękkie, wygodne, dostosowują się do kształtu ciała i mają właściwości antyroztoczowe, ale są „gorące” i kosztowne. Poduszki z bawełny, wełny i materiałów syntetycznych są znacznie tańsze, ale za to bardzo atrakcyjne dla roztoczy.
Twardość:
- Osoby śpiące na boku powinny używać poduszek zapewniających odpowiednią podporę - twardszych, wyższych od standardowych. 
- Osoby śpiące na plecach i brzuchu potrzebują poduszek cieńszych, bardziej miękkich.
Pamiętać należy, że o ile dobrze dobrane poduszki są pomocne w ograniczeniu symptomów niektórych dolegliwości, nie uleczą, jak to często reklamują producenci i sprzedawcy, poważnych schorzeń takich jak zespół niespokojnych nóg czy bezdech senny.

1 komentarz: