Otwock znany jest ze specyficznego mikroklimatu, który zawdzięcza uksztaltowaniu terenu oraz położeniu wśród rozległych terenów zielonych i leśnych - ma charakter miasta parku - 44% jego powierzchni stanowią tereny leśne.
Od strony Wisły, wysoki, piaszczysty Taras Otwocki wraz z wydmowymi wzniesieniami tworzy naturalną barierę, redukująca prędkość wiatrów i dobowe wahania temperatury, co wpływa korzystnie na złagodzenie klimatu.
Otaczający Otwock kompleks leśny, o łącznej powierzchni 20,5 km2, tworzą Lasy Otwockie, Bory Soplicowskie oraz Mazowiecki Park Krajobrazowy. W kompleksie przeważa drzewostan iglasty, sosnowy z niewielką domieszką brzóz i dębów – stanowi on aż 98% powierzchni. Pozostałe 2% to lasy olchowe, w których również napotkać można brzozy i dęby.
Na całym obszarze w poszyciu leśnym dominują krzewy jałowca.
Taki skład gatunkowy decyduje o silnych walorach klimatycznych i zdrowotnych okolicy - obok produkcji tlenu, do atmosfery wydzielane są znaczne ilości fitocydów - substancji o działaniu uspokajającym i bakteriobójczym. Uwalniane olejki lotne dezynfekują drogi oddechowe oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Dlatego Otwock od dawna znany jest jako miejscowość uzdrowiskowa, w której w rejonie od lat lokalizowane były sanatoria i prewentoria leczące schorzenia układu oddechowego.
Warto podkreślić, że pomimo nasilającego się w okresie jesienno-zimowym smogu w rejonie Warszawy i w pobliskich powiatach, zmasowane kompleksy leśne, w tym Mazowiecki Park Krajobrazowy stanowią skuteczny, naturalny filtr oczyszczający zanieczyszczone powietrze.
Lasy otwockie stabilizują klimat, utrzymując optymalną wilgotność.
Na terenie parku występuje około 1000 gatunków roślin. Żyje w nim wiele gatunków zwierząt oraz aż 170 gatunków ptaków, wśród nich wiele znajdujących się na światowej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.
W tym wyjątkowym pod względem przyrodniczym, klimatycznym i zdrowotnym środowisku zlokalizowany jest Specjalistyczny Ośrodek Opieki i Rewalidacji w Demencji i Problemach Neurologicznych Origin. Otaczający obiekt park sosnowy oraz wydzielony w nim, zainspirowany japońską metodą terapii shinrin yoku ( zanurzenie w lesie) ogród dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, posiada niezwykle walory terapeutyczne.
Udowodnione zostało, że odpowiednio zorganizowany pobyt w otoczeniu leśnym obniża ciśnienie krwi, tętno i produkcję hormonu stresu, a podnosi odporność organizmu i przyspiesza jego regenerację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz