wtorek, 13 marca 2018

Fazy rozwoju choroby Alzheimera – kiedy opieka w domu staje się zbyt trudna?

Kontynuując tematykę poświęconą chorobie Alzheimera, proponujemy  dzisiaj lekturę artykułu dr n. med. Joanny Siuda z Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach, poświęcony fazom rozwoju choroby Alzheimera.

W artykule dostępnym na stronie Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego omówione są symptomy choroby, występujące w 7 etapach rozwoju zaburzeń pamięci oraz innych funkcji poznawczych, w/g Skali Oceny Nasilenia Otępienia:

  • Etap 1 (brak zaburzeń) – normalne funkcjonowanie jednostki
  • Etap 2 (niewielkie zaburzenia) – zapominanie
  • Etap 3 (zauważalne pogorszenie się zdolności poznawczych) – Łagodne Zaburzenia Poznawcze (ŁZP)
  • Etap 4 (wczesna faza choroby) – FAZA I-sza CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 5 (średniozaawansowana  faza choroby) – FAZA II-ga CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 6 (zaawansowana faza choroby) – FAZA III-cia CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 7 (ostatnia faza choroby) – ciężkie otępienie – FAZA TERMINALNA

W praktyce, na etapie 5 opieka nad chorym staje się bardzo trudna dla rodziny, a na etapie 6 i 7 - wręcz niemożliwa do kontynuowania w warunkach domowych. Zwykle bliscy – najczęściej dzieci – próbują za wszelką cenę sprostać zadaniu, pragnąc wywiązać się z obowiązku zapewnienia rodzicom należytej opieki. Podejmują trud sprawowania opieki, poświęcając i podporządkowując jej własne życie osobiste, rodzinne, a niekiedy nawet zawodowe.
Trudności w radzeniu sobie z agresją chorego i jego zachowaniem wynikającym z rozwoju choroby prędzej czy później odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym opiekuna, prowadząc do zaburzeń snu, odżywiania, wycieńczenia, zniechęcenia, bardzo często depresji. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba, a często wręcz konieczność, umieszczenia osoby dotkniętej chorobą Alzheimera w ośrodku zapewniającym opiekę całodobową. 
Poszukując odpowiedniego miejsca należy zwrócić uwagę, czy jego profil oraz oferta są dostosowane do potrzeb osób dotkniętych demencją. Nie jest prawdą, że dom seniora o charakterze domu spokojnej starości ma możliwość sprawowania własciwej opieki nad chorymi na Alzheimera. Wprawdzie samej choroby nie da się zatrzymać, ale istnieją rozwiązania łagodzące objawy choroby i spowalniające jej rozwój. Rozwiązania te, jak dotąd, są w Polsce wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu.
W związku z tym przypominamy, że powstający w Otwocku Specjalistyczny Ośrodek Opieki i Rewalidacji w Demencji oraz Problemach Neurologicznych Origin, którego otwarcie przewidziane jest na drugą połowę tego roku,  będzie najnowocześniejszym ośrodkiem, oferującym specjalistyczny program MemoryCare, przewidziany dla osób we wszystkich fazach rozwoju choroby Alzheimera.
Jesteśmy przekonani, że obiekt Origin w Otwocku ma potencjał stać się wzorcowym i wiodącym ośrodkiem tego typu w skali kraju. 

Informacje o dostępności miejsc:  infolinia 797 606 112 oraz e-mail: info@originpolska.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz