wtorek, 10 kwietnia 2018

Choroby dziąseł zwiększają ryzyko zmian nowotworowych u kobiet

W nawiązaniu do artykułu z poprzedniego tygodnia dotyczącego stanów zapalnych – dzisiaj o konsekwencjach stanów zapalnych w obrębie dziąseł.
Najnowsze badania potwierdzają, że choroba dziąseł  - parodontoza, ma ścisły związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na kilku typów raka, szczególnie wśród dojrzałych kobiet.  
Paradontoza spowodowana jest infekcją i powstałym w jej wyniku stanem zapalnym w obrębie dziąseł.
Jest schorzeniem bardzo powszechnym wśród osób dorosłych, szczególnie wśród seniorów. Dla przykładu, w USA choroba dotyka ponad 70% osób w wieku powyżej 65 roku życia. Wprawdzie, statystycznie, bardziej narażeni są na nią mężczyźni, ale ciągle liczba dotkniętych paradontozą kobiet jest niebagatelna.
Ostatnie badania, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma  zatytułowanego Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wykazały, że wśród kobiet dotkniętych chorobą dziąseł największe zagrożenie stanowi rak piersi. Jednocześnie pojawiły się nierozważane dotąd hipotezy, wykazujące związek miedzy paradontozą a nowotworami woreczka żółciowego.
W badaniu, mającym na celu określenie korelacji między paradontozą a ryzykiem rozwoju raka u kobiet, uczestniczyło 65,869 kobiet w wieku 54-86 lat. Na przestrzeni 4 lat, pomiędzy 1999-2003, wypełniały one kwestionariusze diagnozujące paradontozę i do września 2013 były monitorowane pod kątem zachorowalności na raka. Okres badań kontrolnych każdej z partycypujących w badaniu osób wynosił średnio 8.32 lat. Pod koniec tego okresu u 7,149 kobiet stwierdzono jakaś formę raka.  
W opinii naukowców, mimo że metoda kolekcjonowania danych nie była 100-procentowo dokładna, badanie było wystarczająco szeroko zakrojone i szczegółowe aby określić poziom ogólnego ryzyko zachorowania na raka wśród starszych kobiet cierpiących na paradontozę oraz wyselekcjonować specyficzne  lokalizacje pojawiających się zmian nowotworowych. 
Stwierdzono że paradontoza zwiększa ryzyko zachorowania na jakakolwiek formę raka o 14%. Najbardziej powszechną jego formą okazał się rak przełyku - prawdopodobieństwo zachorowania nań wśród kobiet dotkniętych paradontozą było 3-krotnie większe niż w przypadku kobiet ze zdrowymi dziąsłami.
Wynika to najprawdopodobniej z położenia przełyku w bezpośrednim sąsiedztwie jamy ustnej, kiedy patogeny maja łatwiejszy dostęp i większą szansę zainfekowania jego śluzówki, promując ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w jej obrębie.
Inne rodzaje raka, które wykazują istotny związek z chorobą dziąseł to rak płuc, rak woreczka żółciowego, melanoma inne formy raka skóry, oraz rak piersi. 
Nie ma wątpliwości że niektóre z bakterii powodujących paradontozę powodują stany zapalne, które z kolei prowadza do zmian nowotworowych. Niestety, mechanizmy leżące u podłoża  zależności między paradontozą, a rożnymi formami raka nie są jeszcze znane. Jedna z hipotez postuluje, że bakterie i patogeny z jamy ustnej mogą przedostawać się do krwi za pośrednictwem śliny bądź chorej tkanki okołozębowej i docierać do rożnych części ciała przyczyniając się do powstawania zmian rakowych. 
źródło - Medical News Today 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz