wtorek, 16 października 2018

OPIEKA NAD CHORYM W SCHYŁKOWYM OKRESIE ŻYCIA

Ciężka, nieuleczalna choroba w rodzinie wymaga nie tylko podjęcia szeregu działań organizacyjnych, ale przede wszystkim opanowania emocji, bowiem konieczność przystosowania się do nowej rzeczywistości zazwyczaj powoduje, że życie osób bliskich zostaje wywrócone do góry nogami. 

Rola opiekuna osoby ciężko chorej lub umierającej jest zawsze niezwykle trudna i wyczerpująca, szczególnie jeśli opiekun należy do grona najbliższych chorego i moralne poczucie odpowiedzialności, leżące u podstaw wszelkich starań i poświęcenia ze strony opiekuna, wzmożone jest przez więzy rodzinne. 
Lęk, niepewność i bezsilność są udziałem każdego opiekuna. Wzmaga je stres wynikający z niepełnego zrozumienia mechanizmów choroby, czasami braku informacji o dostępnych metodach leczenia czy lekach połączone z próbami kwestionowania diagnozy, gdy rokowania są złe i nie dają nadziei. 

Ogromne emocje u opiekunów budzi zwykle konieczność zatajenia przed chorym jego faktycznego stanu. Chęć zaoszczędzenia mu bólu psychicznego powstrzymuje opiekuna przed szczerymi odpowiedziami na zadawane pytania, co z kolei oddziałuje negatywnie na jego własną psychikę i przyczynia do narastania głębokiego przygnębienia, które z czasem coraz trudniej ukryć przed chorym. 
Emocja nasilają się nawet bardziej w sytuacji, gdy chory przeczuwa, że stan jego zdrowie jest bardzo zły. Zdarza się wówczas, że ucieka przed rzeczywistością, zaprzecza faktom, buntuje się, a nawet bywa agresywny – reakcje często występujące u osób, którym trudno pogodzić się z wizją nadchodzącej śmierci. Komunikacja z chorym stwarza narastające problemy, dlatego cierpliwość oraz szczególne wyczulenie na gesty, mimikę oraz mowę ciała wyrażające i sygnalizujące niewerbalnie  potrzeby chorego są nieodzowne dla opiekuna. 

Ważne jest także ze strony opiekuna troskliwe wyczuwanie nastroju chorego i dostosowanie do niego zarówno swojego zachowania jak też odwiedzających chorego  innych członków rodziny, tak aby utrzymać atmosferę spokoju postrzeganego przez chorego w kategorii bezpieczeństwa.

Najwyższych starań ze strony opiekuna wymaga zapewnienie choremu prawa do poszanowania godności osobistej i intymności oraz okazywanie mu życzliwości i miłości.  
Kolejną ważna kwestią jest umożliwienie choremu modlitwy, jeśli nie jest to sprzeczne z jego światopoglądem. 
Długotrwała konieczność opieki nad chorym zawsze, wcześniej czy później, prowadzi do wypalenia,
a nawet wyczerpania fizycznego opiekuna, niezależnie od miłości jaką darzy podopiecznego. 

Wzmagający się poziom stresu połączony niejednokrotnie z poczuciem winy  u opiekuna, prowadzą do zaburzeń snu, a często także do depresji i nie sprzyjają wysiłkowi fizycznemu, niezbędnemu przy codziennych czynnościach związanych z opieką nad chorym - dbaniu o  jego higienę, zapewnianiu mu odpowiedniej diety, karmieniu, podawaniu leków, czy wynajdywaniu pomysłów na wypełnianie czasu. 
Dlatego konieczne jest, aby w tym ciężkim okresie opiekun dbał także o siebie.  Organizowanie zastępstwa w opiece lub dzielenie jej z innymi członkami rodziny jest nieodzowne. Korzystanie ze wsparcia, będącego zadaniem jednostek samorządowych oraz misją licznych organizacji pozarządowych nie mogą być przez opiekunów odrzucane. Opiekun nie może tracić kontaktu z otoczeniem i zaniedbywać swoich własnych spraw. 

Kiedy towarzyszenie choremu do ostatnich chwilach życia staje się zbyt trudne dla najbliższych, rozwiązaniem może być wykwalifikowana opieka paliatywna dostępna w hospicjach lub wysokospecjalistycznych ośrodkach, takich jak CENTRUM ORIGIN OTWOCK
O naszym programie opieki paliatywnej napiszemy w najbliższym czasie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz