czwartek, 20 grudnia 2018

JAK ZACHOWAĆ SPOKÓJ W CZASIE ŚWIĄT

Nieważne czy spędzasz święta w gronie rodzinnym, odwiedzając najbliższych lub goszcząc ich u siebie czy urządzasz przyjęcie dla przyjaciół - duża doza spokoju na pewno przyda się każdemu, gwarantując lepszą zabawę i mniej stresu. 
Poniżej przypominamy kilka prostych sposobów na zredukowanie przedświątecznego i świątecznego stresu i odnalezienie spokojniejszego siebie.

Kontroluj oddychanie – kiedy emocje sięgają zenitu, oddech ulega przyspieszeniu. Świadome spowalnianie oddychania relaksuje napięte mięśnie, opuszczenie ramion poniżej linii uszu uspokaja emocje i pacyfikuje kaskadę hormonów formującą się w organizmie i napędzającą stany niepokoju.Zamknij oczy i oddychaj głęboko wciągając powietrze przez nos i odliczając w górę, wstrzymaj oddech, po czym wydychaj powietrze odliczając w dół. Staraj się aby każdy kolejny wydech trwał dłużej niż poprzedzający go wdech. Powtarzaj ćwiczenie przez 5 minut. 
Inne opcje to jogiczne techniki oddychania lub liczne, dostępne na internecie aplikacje do praktykowania mindfulness.

Ruszaj się – zainwestowanie czasu i energii w regularny wysiłek fizyczny pomaga zapanować nad stanami niepokoju. Nie ma wątpliwości że regularne ćwiczenia, takie jak aerobik, znacznie redukują stany napięcia. Ćwiczenia o większym natężeniu (takie jak bieganie) przynoszą lepsze rezultaty niż te mniej intensywne (marsz), ale każdy ruch odnosi pozytywne skutki.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem czasu lub zebraniem energii na regularne ćwiczenia, nawet okazyjne „eksplozje” aktywności mogą być pomocne. Odwracają uwagę, stanowią dystrakcję,  pomagają zniwelować napięcie. Biegaj w miejscu, wbiegaj i zbiegaj ze schodów, wykonuj podskoki w rozkroku – tzw. pajacyki albo po prostu wyjdź na spacer.
I pamiętaj, jeśli dyskusje przy świątecznym stole podnoszą Twoje ciśnienie krwi, staraj się rozładować napięcie, zmień temat rozmowy i próbuj przywrócić miłą atmosferę. Jeśli przejecie kontroli nad innymi nie odnosi sukcesu, zawsze można zamknąć się w pustym pokoju albo łazience na 2-im piętrze i odzyskać kontrolę przynajmniej nad samym sobą :)

wtorek, 18 grudnia 2018

POUDAROWA REHABILITACJA KOŃCZYN GÓRNYCH część 3

Urządzenia robotyczne przyspieszają odzyskiwanie utraconych funkcji

Roboty do terapii kończyn górnych, będące do dyspozycji pacjentów Centrum Origin Otwock, pracują w trzech wymiarach i mają za zadanie wspomaganie rehabilitacji kończyn górnych pacjentów po udarach, urazach głowy oraz urazach ortopedycznych. 
Terapia stosowana jest we wczesnym stadium porażenia, kiedy kończyna pacjenta jest praktycznie bierna. Działanie poprzez naprowadzanie i motywowanie pacjenta przywraca możliwość samodzielnego poruszania górnymi kończynami. Łącząc innowacyjną i opatentowaną, zautomatyzowaną platformę treningową z wiedzą z zakresu neurorehabilitacji, terapia ReoGo z asystą robota umożliwia szybszy powrót do zdrowia w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Liczba powtórzeń wykonywanych przez pacjenta przy użyciu ReoGo może być 10-krotnie większa aniżeli podczas tradycyjnej, niezautomatyzowanej sesji z terapeutą.

Urządzenie przeznaczone jest dla pacjentów w różnych stanach chorobowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 5 trybów pracy, które stopniowo 

zwiększają obciążenie i trudność ruchów 
zwiększają motywację pacjenta 
zapewniają lepszą organizację terapii dzięki dokładnej ocenie i analizie postępów 
podnoszą skuteczność terapii dzięki indywidualnemu planowaniu sesji
Kliniczna ocena terapii z asystą robota ReoGo została przeprowadzona m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Izraelu i we Włoszech na grupie 350 pacjentów po urazach ośrodkowego układu nerwowego i już wkrótce rozpocznie się w Centrum Origin Otwock!

ReoGo daje nam możliwość odkrywania sposobów leczenia kończyny górnej, jakich nie mieliśmy do tej pory. Pomaga pacjentowi ćwiczyć sekwencje i schematy ruchów poprzez stopniowe zwiększanie stopnia trudności i zastosowanie bardziej złożonych ruchów -  dr Bruce M. Gans, dyrektor ds. medycznych, New Jersey 


To było niesamowite – na początku robot pokazał mi sposób, a później rzeczywiście poruszyłam moją ręką w stronę wyznaczonego punktu praktycznie sama…, byłam w stanie zobaczyć postęp już w czasie trzeciej sesji - Vicky (pacjentka)


W Centrum Origin Otwock, robot ReoGo będzie wykorzystywany w programie Origin NeuroCare w ramach:
- PÓŹNEJ REHABILITACJI PO UDARZE MÓZGU
- REHABILITACJI PO UDARZE PÓŁKULI NIEDOMINUJĄCEJ MÓZGU Z ZESPOŁEM
        POMIJANIA

- REHABILITACJI PO URAZIE RDZENIA KRĘGOWEGO
- REHABILITACJI OSÓB CIERPIĄCYCH NA SM, CHOROBĘ PARKINSONA I SLA

Czas trwania 1 sesji terapeutycznej z użyciem ReoGo wynosi 30 minut. 

Dla uzyskania widocznej poprawy wymagane jest odbycie minimum kilku do kilkunastu sesji w ciągu około 7-10 dni.
Szczegółowe informacje oraz rezerwacja miejsc na rehabilitację neurologiczną:
 tel. +48 797 606 112 oraz info@originpolska.com

piątek, 14 grudnia 2018

5 PORAD DLA OPIEKUNÓW

Tysiące bardziej lub mniej wykwalifikowanych opiekunów zajmuje się na co dzień osobami dorosłymi, wymagającymi wszelkiego rodzaju pomocy. Ich wysiłki są nieodzowne w życiu osób zmagających się z ciężką chorobą, niesprawnością bądź zmianami towarzyszącymi procesowi starzenia się. 
Opieka taka jest zazwyczaj wyczerpująca fizycznie i emocjonalnie. 
Zarówno w przypadku profesjonalnych opiekunów jak i osób zajmujących się potrzebującymi pomocy osobami bliskimi należy bezwzględnie pamiętać o regularnym ładowaniu własnych baterii. 
W miarę upływu czasu stres może prowadzić do tzw. wypalenie opiekuna - stanu charakteryzującego się irytacją, zmęczeniem, problemami ze snem, przybieraniem na wadze, poczuciem beznadziejności i/lub bezradności oraz izolacją socjalną. W przypadku członków rodziny, opieka nad osoba bliską może dodatkowo wiązać się  z obciążeniami finansowymi i konfliktami rodzinnymi.
Wypalenie opiekuna jest przykładem negatywnych i szkodliwych skutków jakie nieustanny i/lub wciąż nawracający stres wywiera na stan fizyczny I mentalny organizmu człowieka. Chroniczny stres powoduje uwolnienie hormonów mogących prowadzić do wyczerpania, osłabienia systemu immunologicznego, a tym samym obniżenia odporności,  problemów z trawieniem, bólów głowy oraz nadwagi, szczególnie w środkowych partiach ciała.
Organizm ludzki potrafi w naturalny sposób bronić się przed toksycznymi skutkami przewlekłego  stresu – w odpowiedzi włącza się mechanizm obronny, tzw. reakcja relaksacyjna. Jest to stan fizjologiczny głębokiego odpoczynku, w którym uwaga jest skierowana do wewnątrz i powoduje wolniejsze tempo oddychania, rozluźnienie mięśni, zmniejszenie ciśnienia krwi, spokojniejszą pracę serca, a to z kolei zapobiega narastaniu stresu, redukuje lęk, poprawia koncentrację i sen. Reakcja relaksacyjna regulowana jest przez parasympatyczny układ nerwowy i może być aktywowana poprzez łagodzące stres techniki głębokiej relaksacji, takie jak kontrolowane oddychanie, medytacja, ćwiczenia czy uprawianie jogi. 

Porady dla opiekunów 

1.   Potęga samowspółczucia - pamiętaj o życzliwości wobec siebie samego -  jest to nieodzowne w samoopiece.
Celem współczucia wobec siebie jest zmniejszenie doświadczanego przez nas cierpienia. Uświadomienie sobie przez opiekuna i docenienie ciężkiej, niezmiernie odpowiedzialnej pracy jaką wykonuje, pozbycie się jakichkolwiek przejawów samokrytycznej oceny wobec siebie i znalezienie przynajmniej kilku minut dziennie na zaspokojenie własnych potrzeb, stanowi podstawę samoopieki
Nadmiar obowiązków i brak energii mogą stanowić dużą przeszkodę w jej praktykowaniu. Opiekun może wręcz odczuwać winę lub czuć się egoistą w obliczu prób zadbania o własne potrzeby. Faktem jednak pozostaje, że praktykowanie samoopieki pozwala opiekunowi utrzymać balans, koncentrację i efektywność, co bezsprzecznie przynosi korzyść wszystkim zainteresowanym. 

2.   Praktykuj kontrolowane oddychanie przez 10 minut 
Jedną z najprostszych technik relaksacyjnych jest świadome oddychanie. 
Istnieje wiele technik kontrolowanego oddychania. Wiele można znaleźć na internecie
Poniżej podajemy przykładowe ćwiczenie:
Usiądź w wygodnej pozycji na krześle lub poduszce.
Zamknij oczy i staraj się skoncentrować na oddychaniu.
Pozwól przeminąć rozpraszającym uwagę myślom i ponownie skoncentruj się na oddechu.
Wdychaj powoli powietrze przez nos odliczając do 5, zatrzymaj powietrze w płucach 
   wstrzymując oddech na 5 minut, wydychaj powoli odliczając do 5. Podczas wykonywania
   każdej z tych faz powinniśmy czuć się komfortowo. Jeśli faza wstrzymywanie oddechu
   taka nie jest, należy ją pominąć i ograniczyć się wyłącznie do fazy wdechu i wydechu.

Powtarzaj powyższą rutynę prze 10 minut. Zamiast liczenia można sobie znaleźć zdania
  składające się z odpowiedniej ilości słów/sylab i je powtarzać zamiast odliczania.

W celu pogłębienia relaksacji należy stopniowo wydłużać fazę wydechu tak aby osiągnęła
  on dwukrotną długość fazy wdechu, czyli odliczanie do 10.


3.   Wypróbuj techniki relaksacyjne łagodzące stres, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, ćwiczenia czy uprawianie jogi, tai-chi. 
Ćwiczenia relaksujące ciało i umysł nie tylko budują siłę fizyczną, ale pogłębiają świadomość oraz harmonię między nimi. Dowiedziono, że joga sprzyja redukcji stresu u opiekunów zawodowych oraz osób opiekujących się chorymi na raka lub cierpiących na chorobę Alzheimera. W jodze wykorzystywanych jest wiele sposobów oddychania, póz ciała oraz technik medytacyjnych. Medytacja  I techniki głębokiej relaksacji są pomocne w redukowaniu stresu. W internecie dostępne są liczne formy audio-medytacji.

4.   Odżywiaj się właściwie i nie zaniedbuj zdrowego snu – bardzo istotne. 
Pomagając innym łatwo jest zapomnieć o własnych potrzebach i regularnych posiłkach. Kluczem w zapobieganiu stanowi wypalenia jest właściwe odżywianie i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości zdrowego snu. W poprawie snu pomoc może 10-minutowa rutyna nocna obejmująca ćwiczenia oddychania, medytacje, odpowiednie pozycje jogi.
Opuszczanie posiłków może prowadzić do irytacji i zmęczenia - należy zatem pamiętać  o regularnym ich spożywaniu w ciągu całego dnia. Chroniczny stres łączony jest ze wzrostem procesów zapalnych w organizmie, należy zatem unikać produktów nasilających te procesy, czyli żywności procesowanej i bogatej w rafinowany cukier. Ponadto należy unikać albo znacznie ograniczyć spożycie alkoholu, gdyż pogłębia on procesy zapalne i zakłóca zdrowy sen.

5.   Unikaj izolacji, utrzymuj kontakty socjalne, korzystaj z pomocy lokalnych grup wsparcia dla opiekunów. Utrzymywania kontaktów z rodziną i przyjaciółmi nie jest łatwe dla osób sprawujących opiekę nad ciężko chorymi, jednakże  trzeba pamiętać, że utrzymywanie więzi społecznych i zapobieganie izolacji jest nieodzowne w zapobieganiu stanowi wypalenia. Uświadomienie sobie, że nie jest się osamotnionym w tak trudnej sytuacji, że inni przechodzą przez podobne doświadczenia, pomaga w odczuwaniu samowspółczucia. 

W Centrum Origin Otwock opiekunowie medyczni będą mogli odpocząć i zrelaksować się podczas swojej wyczerpującej pracy  w specjalnych pomieszczeniach.  
W krajach rozwiniętych liczne szpitale, a w Polsce organizacje pozarządowe oferują pomoc i wsparcie opiekunom osób poważnie chorych. 
W ośrodkach Origin w Kanadzie funkcjonuje Origin’s Soul Café – internetowe forum mające na celu współprace pomiędzy wszystkimi członkami kadry Origin w zakresie utrzymania  zdrowia psychicznego.  

wtorek, 11 grudnia 2018

POUDAROWA REHABILITACJA KOŃCZYN GÓRNYCH część 2

Urządzenia usprawniające rehabilitację poudarową kończyny górnej

Poprawie wyników rehabilitacji poudarowej kończyny górnej służy użycie rzeczywistości wirtualnej.
Trening wirtualny polega na wykorzystaniu innowacyjnej technologii bazującej na pracy wysokiej jakości urządzenia powiązanego z komputerem, które pozwala na wielozmysłowe bodźcowanie za pomocą symulacji w czasie rzeczywistym określonej sytuacji.
Podczas wykonywania różnego rodzaju zadań w czasie rzeczywistym następuje jednoczesne odwzorowanie ruchów kończyny górnej w obrazie wirtualnym.
Generowany przez komputer trójwymiarowy świat opiera swoje działanie na wzmocnionym sprzężeniu zwrotnym. Usprawniany w środowisku wirtualnym pacjent, realizując ćwiczenia z wirtualnego scenariusza, uczy się poprzez naśladownictwo prawidłowych wzorców ruchowych. Nierzeczywisty świat pozwala na edukację w radzeniu sobie z kłopotliwymi dla chorego sytuacjami, wynikającymi z występujących zaburzeń, a także na reedukację ruchów koniecznych podczas wykonywania podstawowych czynności życia codziennego.
Ten rodzaj terapii bazuje na teorii integracji sensomotorycznej, która jest dodatkowo potęgowana stymulacją wielozmysłową.
Usprawnianie z wykorzystaniem robota polega na wzmacnianiu pochodzących z zajętej kończyny bodźców za pomocą intensywnego treningu opartego na powtarzaniu ruchów.
Roboty służące do terapii dotkniętej udarem kończyny górnej pomagają pacjentom w realizacji prostych oraz złożonych ruchów zajętą kończyną, a także umożliwiają jej odciążenie, stabilizację oraz korekcję ułożenia. Dzięki nim realne stają się aktywne ćwiczenia ruchów, których pacjent nie może samodzielnie wykonać. Większość robotów wykorzystuje w swoim działaniu ćwiczenia czynno-bierne, wspomagając pacjenta w końcowym zakresie wykonywanego przez niego ruchu.

Na rynku istnieje kilka rodzajów robotów służących do rehabilitacji kończyny górnej. Różnią się one między sobą ilością stopni swobody czyli liczbą możliwych do wykonania ruchów. Ogromną zaletą wykorzystania robotów niewątpliwie jest możliwość wykonania dużej ilości powtórzeń w trakcie jednej sesji ćwiczeniowej, a także urozmaicenie terapii.
Naukowcy udowodnili skuteczność asymetrycznego treningu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w przywracaniu funkcji ruchowych kończyny górnej u pacjentów po przebytym udarze.
W Centrum Origin Otwock, wirtualna rzeczywistość będzie wykorzystywana w rehabilitacji pacjentów korzystających z zabiegów w ramach programu Origin NeuroCare:

- PÓŹNA REHANILTACJA PO UDARZE MÓZGU
- REHABILITACJA PO UDARZE PÓŁKULI NIEDOMINUJĄCEJ MÓZGU Z ZESPOŁEM
  POMIJANIA

- REHABILITACJA PO URAZIE RDZENIA KRĘGOWEGO

Moduł wirtualny posiadają urządzenia robotyczne:
- ReoAmbulator - do reedukacji chodu
ReoGo - do przywracania utraconych funkcji ręki
- Raphael - do przywracania utraconej sprawności dłoni i palców

Do wdrożenia planowane są również innowacyjne rozwiązania norweskiej firmy Peli oraz Politechniki Warszawskiej, które będą wspomagały terapię osób z zaburzeniami neurologicznymi, ale także z zaburzeniami poznawczymi. Wykorzystywana będzie zdolność mózgu do odtwarzania połączeń nerwowych umożliwiających wykonywanie znanych w przeszłości ruchów i zadań.
Pacjent patrząc na monitor obrazujący np. ruch wyciskania soku z cytryny, mając podłączone do dłoni inteligentne oprzyrządowanie, rozpoczyna podświadomie naśladowanie ruchu dłoni i palców, stopniowo pokonując utraconą sprawność. Powtarzalność terapii z biofeedbackiem w seriach powyżej 5-6 zabiegów w okresie ok.7- 10 dni pozwala osiągać widoczne postępy przywracania utraconych funkcji ręki.


Urządzenia robotyczne dostępne będą dla pacjentów w systemie stacjonarnym oraz ambulatoryjnym od pierwszego dnia uruchomienia ośrodka, co przewidujemy w styczniu 2019r.
Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsc: tel. +48 797 606 112 oraz info@originpolska.com

czwartek, 6 grudnia 2018

SPECJALIŚCI FIZJOTERAPII W CENTRUM ORIGIN OTWOCK

W dniu 1 grudnia br. w Centrum Origin Otwock odbyło się pierwsze z cyklu comiesięcznych sympozjów poświęconych rehabilitacji neurologicznej.
W wydarzeniu uczestniczyło 40-stu lekarzy, fizjoterapeutów i naukowców z całej Polski, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej.
Po prezentacjach multimedialnych i omówieniu zasad działania oraz zastosowania nowoczesnych urządzeń stanowiących wyposażenie Centrum, uczestnicy zwiedzili obiekt - ich szczególne zainteresowanie wzbudziły pomieszczenia fizykoterapii oraz fizjoterapii.
Po raz pierwszy zaprezentowano działanie ReoAmbulatora - robota do reedukacji chodu.


Z dużym zainteresowaniem spotkały się również schody DST, robot do reedukacji funkcji kończyn górnych ReoGo, bieżnia antygrawitacyjna, komora hiperbaryczna oraz imponujący zestaw urządzeń, stanowiących podstawę programu treningowego Origin ReVital.



Planowane przez nas regularne spotkania w Centrum ze specjalistami z całej Polski, a także Niemiec, UK i Skandynawii, maja na celu wymianę doświadczeń, prezentację możliwości rehabilitacyjnych oraz stworzenie platformy współpracy.
Centrum Origin Otwock nie jest jeszcze otwarte, ale chcielibyśmy, by jak najwięcej specjalistów z całej Polski, jak najszybciej poznało nasze możliwości i w miarę potrzeby korzystało z nich w procesie rehabilitacji swoich pacjentów.
Następne takie spotkanie odbędzie się w styczniu 2019.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z dr Rafałem Trąbką, dyrektorem rehabilitacji Origin Polska (rtrabka@originpolska.com).

wtorek, 4 grudnia 2018

POUDAROWA REHABILITACJA KOŃCZYN GÓRNYCH część 1

Poudarowa niesprawność kończyn górnych

Udar mózgu uważany jest obecnie za główną, w skali globalnej, przyczynę nabytej niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Jego powszechne następstwo stanowią deficyty w obrębie kończyny górnej. Terapia niedowładnej kończyny górnej to najtrudniejsza część procesu usprawniania pacjentów po udarze mózgu, a powrót jej funkcji często następuje dopiero w końcowym etapie postępowania fizjoterapeutycznego.
Ręka, będąca łącznikiem pomiędzy ciałem a środowiskiem zewnętrznym, uważana jest za główne narzędzie pracy człowieka. Jej skomplikowanej budowie zawdzięczamy możliwość wykonywania wysoce precyzyjnych ruchów. Poudarowe zaburzenia kończyny górnej mogą prowadzić do nieprawidłowości w zakresie wszystkich jej funkcji, co w sposób istotny zakłóca codzienne funkcjonowanie oraz obniża jakość życia chorego.
Porażenie kończyny górnej dotyczy około 80 % pacjentów po przebytym udarze mózgu. W większości przypadków powrót jej funkcji wiąże się z długotrwałą rehabilitacją i często nie spełnia oczekiwań pacjentów. W porównaniu z przywracaniem czynności kończyny dolnej, sprawność kończyny górnej powraca znacznie później, co związane jest z jej bogatą reprezentacją korową i brakiem naturalnej stymulacji zachodzącej podczas obciążania kończyny. 
Powszechnie występującymi objawami poudarowymi, przyczyniającymi się do obniżenia wydolności funkcjonalnej, są deficyty motoryczne w obrębie kończyny górnej.
Proces usprawniania należy rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu udaru mózgu. Pozwala to na uniknięcie niekorzystnych następstw takich jak spastyczność czy powstanie nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogłyby w istotny sposób zakłócić powrót funkcji zaburzonych struktur Według dotychczasowych badań, najlepsze efekty terapii kończyny górnej uzyskuje się w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy po udarze, natomiast progres funkcji ruchowej może ujawnić się pomiędzy 6 a 12 miesiącem. Powrót funkcji motorycznych kończyny górnej rozpoczyna się od części proksymalnych, a kończy na jej odcinkach dystalnych, co oznacza że proces poprawy postępuje od ramienia w dół. Możliwości ruchowe barku, łokcia, nadgarstka i dłoni pojawiają się sukcesywnie -  jako ostatnia swoje funkcje odzyskuje dłoń.




W Centrum Origin Otwock dla pacjentów po udarach przewidziane są dwa intensywne,
3 -tygodniowe, programy stacjonarne NeuroCare:


  • PÓŹNA REHABILITACJA PO UDARZE MÓZGU 
  • REHABILITACJA PO UDARZE PÓŁKULI NIEDOMINUJĄCEJ MÓZGU Z ZESPOŁEM POMIJANIA

W ramach tych programów pacjent pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów korzysta z fizykoterapii, kinezyterapii, fizjoterapii terapii zajęciowej grupowej, terapii indywidualnej psychologicznej i logopedycznej. 
Stan początkowy pacjenta i stopień utraty funkcji organizmu stanowią podstawę indywidualizowania programu na drodze doboru właściwych form oraz intensywności terapii. Celem jest uzyskanie maksymalnej poprawy sprawności we wszystkich deficytowych obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem przywracania sprawności kończyn górnych, do poziomu umożliwiającego pacjentowi samodzielne wykonywanie maksymalnej ilości codziennych czynności.
Pacjenci, dla których 4-5 godzinne sesje rehabilitacyjne dziennie są zbyt intensywne mogą skorzystać z  możliwości rozłożenia programu na okres miesiąca, bądź przedłużenia pobytu do momentu osiągnięcia oczekiwanego poziomu poprawy stanu zdrowia.
Przyjęcie pierwszych pacjentów w programach Origin NeuroCare przewidujemy w styczniu 2019 r.
Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsc: tel. +48 797 606 112 oraz info@originpolska.com

poniedziałek, 26 listopada 2018

DZIEŃ OTWARTY W CENTRUM ORIGIN OTWOCK ZAPOWIEDZIĄ RYCHŁEGO PRZYJMOWANIA PACJENTÓW DEMENCYJNYCH I KLIENTÓW NA REHABILITACJE NEUROLOGICZNE

Komunikat Prasowy Origin Polska
27.11.2018

W dniu 22 listopada 2018r. Origin Polska zaprezentowała po raz pierwszy wnętrza Centrum Origin Otwock, które stanie się modelowym i najnowocześniejszym w Polsce obiektem prywatnej opieki demencyjnej w ramach autorskiego programu Origin MemoryCare i rehabilitacji neurologicznej w ramach programu Origin NeuroCare. Centrum oferuje łącznie ok.160 miejsc, w tym 128 stacjonarnych i ponad 30 ambulatoryjnych.
 Podczas Dnia Otwartego wśród zaproszonych gości byli inwestorzy prywatni, partnerzy biznesowi, współpracownicy oraz liczni sympatycy, oczekujący entuzjastycznie na wprowadzenie na polskim rynku nowego, wyższego standardu usług senioralnych i rehabilitacyjnych. Na zaproszenie Origin Polska w Dniu Otwartym uczestniczył Neil Prashad – założyciel Origin Active Lifestyle Communities, rozwijający z pasją od blisko 30 lat ideę holistycznego wspomagania szczęśliwego życia seniorów w Kanadzie.
 Krzysztof Jacuński – prezes i współzałożyciel  Origin Polska oraz Karol Bulenda - prezes Origin Otwock 1 S.K.A. zapoznali gości z kierunkiem działań i planami rozwoju Origin w aspekcie tendencji demograficznych oraz stosowanych na świecie, sprawdzonych rozwiązań w branży senioralnej. Po omówieniu istoty programów MemoryCare i NeuroCare zaprezentowany został  nowy projekt Origin ReVital, mający na celu kompleksową aktywizację, połączoną z szeregiem zabiegów zdrowotnych i zajęć indywidualnych. Jego adresatami są wszystkie grupy wiekowe, w szczególności osoby pragnące świadomie i pod fachowym nadzorem zadbać o swoje zdrowie i sprawność, o ich poprawę i utrzymanie na dobrym poziomie przez długie lata. Program ten będzie dostępny w Centrum Origin Otwock oraz w następnych obiektach Origin, a także w sieci placówek afiliowanych. Artur Rola, prezes firmy doradztwa inwestycyjnego Pride, przedstawił korzystny dla obecnych inwestorów preferencyjny plan właścicielski oraz nowe perspektywy inwestycyjne, w powiązaniu z wkraczającym w fazę realizacji Centrum Origin Kraków oraz projektem budowy Serwisowanych Mieszkań Senioralnych w atrakcyjnych lokalizacjach.
Chociaż prace wykończeniowe w Centrum Origin Otwock wciąż trwają, blisko 90  gości uczestniczących w Dniu Otwartym zwiedziło obiekt i było pod wrażeniem zastosowanych rozwiązań architektury terapeutycznej, koncepcji funkcjonalnej, jakości wykończenia oraz aranżacji, w tym zastosowania powierzchni wspólnych, a także powierzchni sensorycznych poza salami terapeutycznymi. Ogromne zaskoczenie i podziw wzbudził niespotykany dotąd w Polsce sprzęt rehabilitacyjny, w tym urządzenia robotyczne wiodących światowych marek. Ten super nowoczesny zestaw urządzeń w połączeniu z niezwykle starannie dobranym i przeszkolonym  personelem jest odpowiedzią Origin Polska na rosnące zapotrzebowanie na wysokospecjalistyczną rehabilitację odtworzeniową po udarach i urazach oraz rehabilitację zachowawczą. Prezentacja robotów i urządzeń oraz możliwości rehabilitacyjnych Centrum Origin Otwock prowadzona była przez pracowników firmy BTL Polska, przy udziale Arika Avni z izraelskiej firmy Motorika oraz przez przedstawicieli firmy Kravter
Potwierdzeniem zapotrzebowania na innowacyjne, nowoczesne metody rehabilitacji zaprojektowane przez specjalistów Origin na skalę nie tylko krajową ale także globalną, są zapytania i rezerwacje pobytów dla pacjentów z Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA, w tym również ze środowisk polonijnych.

Origin Polska zapowiada kolejne terminy dni otwartych dla lekarzy, fizjoterapeutów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dla pacjentów i ich rodzin. Dla zainteresowanych dostępna jest infolinia +48 797 606 112 oraz email: info@originpolska.com

Grupa Origin:

Origin Polska sp. z o.o. –  powstała w 2014 r. jest sieciowym operator obiektów opieki długoterminowej, w oparciu o know-how kanadyjskiej Origin Active Lifestyle Communities.
Origin Otwock 1 sp. z o.o. S.K.A. – powstała w 2016 r. jako spółka celowa, realizująca inwestycję Centrum Origin Otwock. 
Origin Investments sp. z o.o. –  powstała w 2018 r. prowadzi działalność polegającą na inwestowaniu w nieruchomości oraz projekty nieruchomościowe, w szczególności związane z rynkiem opieki długoterminowej i mieszkań serwisowanych oraz rynkiem usług rehabilitacyjnych dla wszystkich grup wiekowych. Obiekty pozyskiwane przez Origin Investments są zarządzane i prowadzone przez Origin Polska.

wtorek, 20 listopada 2018

PACJENT W CENTRUM ORIGIN OTWOCK

Pacjent jest podmiotem opieki, ale opiekun nie może zapominać, że każdy pacjent jako człowiek ma prawo do samostanowienia i godności.  Kwestia ta nabiera tym większej wagi, im większej opieki pacjent wymaga.
Potrzeba opieki pojawia się wskutek niepełnosprawności wywołanej uszkodzeniami naruszającymi integrację fizyczną człowieka lub upośledzeniem funkcji organizmu, prowadzących do niesamodzielności i, a co za tym idzie, niemożności zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych. W tym kontekście potrzeba opieki wcześniej lub później pojawia się u osób w podeszłym wieku. Pomocą jest każde wsparcie udzielane osobie chorej i niesamodzielnej w dziedzinach życia, w których sama sobie nie może poradzić. 

W procesie pomocy wyróżniamy:

Opiekę - czynności ukierunkowane na otoczenie pacjenta i jego zachowanie, dla zapewnienia nie tylko bezpieczeństwa w aspekcie zdrowotnym, ale również dopełniania wszelkich koniecznych czynności dnia codziennego związanych z ubieraniem, żywieniem, higieną, przyjmowaniem zaleconych leków, niwelowaniem barier architektonicznych, a nawet organizacja wolnego czasu.

Podstawową pielęgnację – czynności ukierunkowane na ciało, w tym związane z higieną, wydalaniem, przemieszczaniem się, jedzeniem, piciem.
Specjalistyczną pielęgnację – działania podejmowane przez pielęgniarki, ukierunkowane na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych pacjenta o specyficznych problemach zdrowotnych, najczęściej z wykorzystaniem sprzętu i umiejętności medycznych np. podawanie kroplówek, opatrywanie ran przewlekłych, cewnikowanie, karmienie przez zgłębnik itp.

W Centrum Origin Otwock realizowany będzie model łączący założenia pielęgnacyjne teorii Dorothe’y Orem, Wirginii Henderson,  uwzględniający w procesie pielęgnacyjnym podtrzymywanie zdolności pacjenta do samoopieki, która jest naturalną i instynktowną zdolnością człowieka. 

Rolą kompetentnej kadry opiekuńczej i pielęgniarskiej będzie kompensowanie podopiecznym utraconej sprawności poprzez asystę, pomoc werbalną i fizyczną, a dopiero w ostateczności wyręczanie. 
Takie podejście stosowane będzie także podczas różnorodnych form terapii zajęciowej. Chodzi o mobilizujące oddziaływanie na pacjenta, podtrzymujące sprawność oraz poczucie własnej wartości i satysfakcji. 
Równolegle realizowana będzie terapia rekreacyjna Origin, powiązana ściśle z aktywnym stylem życia, bogatym w programy rekreacyjne, a dla wzmocnienia efektu, uzupełniona odpowiednią dietą. 

czwartek, 8 listopada 2018

PODSTAWOWYM MECHANIZMEM KONTROLI JAKOŚCI JEST STWORZENIE KLIENTOWI MOŻLIWOŚCI WYBORU

Co  powinna  brać  pod  uwagę  osoba  poszukująca  rzetelnej  i  profesjonalnej  opieki  dla  bliskiego  członka  rodziny   -  odpowiada  dyrektor  zarządzający  wchodzącej  na  polski  rynek  firmy,  Origin  Polska

Wielkość  obiektu
Im  mniejszy  obiekt  tym,  zgodnie  z  zasadami  ekonomii  skali,  droższy  w  prowadzeniu.  Taki  obiekt  nie  jest  w  stanie,  pomimo  zapewnień  prowadzącego,  zapewnić  dobrej  jakości  usług  i  stałej  obecności  lekarzy,  pielęgniarek  lub  fizjoterapeutów.  Obiekty  małe  sprawdzają się  w  przypadku  osób  o  relatywnie  wysokim  stopniu  samodzielności  i  stanie  zdrowia  będącym  pod  kontrolą.  To  bardziej  „pensjonaty”niż  domy  opieki.    

Specjalizacja
Jeśli  w  placówce  opiekuńczej  przyjmującej  wszystkich  zgłaszających  się  seniorów,  na  zapytanie  o  przyjęcie  osoby  z  chorobą  Alzheimera  otrzymamy  natychmiastową  odpowiedź  twierdzącą,  powinien  to  być  sygnał zachęcający  do  bardziej  wnikliwej  weryfikacji  oferowanych  usług.  Osoby  dotknięte  chorobą  Alzheimera  muszą  przebywać  w  odpowiednio  wyposażonej,  oddzielnej  części  obiektu,  z  własną świetlicą  i  wydzielonym  ogrodem.  Personel  musi  być  właściwie  przeszkolony,  a  nocne  zmiany  obsadzone  proporcjonalnie  do  ilości  chorych.  Nigdy,  nawet  najlepiej  przeszkolony  opiekun,  nie  podoła  na  nocnej  zmianie  wyzwaniu  stawianemu  przez  kilku  chorych  o  przestawionym  cyklu  dnia  i  nocy.    

Terapia  i  rehabilitacja
Są  kluczem  do  zdrowia  -  jego  poprawy  lub  utrzymania.    Dlatego  też  należy  bardzo  wnikliwie  przyjrzeć  się  czy  obiekt  dysponuje  odpowiednią  ilością  i  wielkością powierzchni  wspólnych,  tak  wewnątrz  jak  i  na  zewnątrz,  gdzie  odbywać  się  mogą  wszelkiego  typu  zajęcia,.  Czy  w  obiekcie  znajduje  się  przynajmniej  podstawowy  sprzęt  do  ćwiczeń  -  podkreślam,  że  nie  chodzi  tutaj  o  „klatkę”  UGUL  –mało  w  istocie  przydatne  archaiczne  urządzenie,  dające  tylko  pozory  możliwości  rehabilitacyjnych.      Należy  sprawdzić  czy  posiłki  podawane  są  pensjonariuszom  w  ich  pokojach  -  najszybszy  i  najtańszy,  a  przy  tym  najmniej  polecany  sposób  żywienia  -  czy  też  mają  do  dyspozycji  przytulną  jadalnię,  stanowiącą jednocześnie  serce  życia  towarzyskiego,  uznawanego  za  niezrównaną  formą  terapii.    Czy  wśród  opiekunów  są  terapeuci  zajęciowi.  Jeśli  w  odpowiedzi  na  pytanie  o  zajęcia  terapeutyczne  usłyszymy,  że  organizowane  są  występy  gości  oraz  wspólne  ogniska,  to  możemy  z  wielkim  prawdopodobieństwem  przyjąć,  że  pojęcie  terapii  zajęciowej  jest  w  tym  miejscu  zupełnie  nieznane.   

Koszt
Wzrasta  on  w  miarę  pojawiania  się  problemów  i  osiąga  wysoki  poziom  w  przypadku  osób  całkowicie  niesamodzielnych  lub  cierpiących  na  bardzo  zaawansowaną  demencję,  w  tym  chorobę Alzheimera.      Największym  składnikiem  kosztów  operatora  obiektu  są  wydatki  na  zatrudnienie  oraz  kontrakty  ze  specjalistami  z  zewnątrz.  Najprostszym  sposobem  ich  obniżenia  jest  zmniejszenie  poziomu  zatrudnienia  lub  zatrudnianie  osób  niewykwalifikowanych,  co  musi  generować  i  generuje  problemy.    Innym,  bardzo  niekorzystnie  odbijającym  się  na  jakości  opieki  sposobem  oszczędzania,  jest  zwiększenie  ilości  miejsc  kosztem  powierzchni  wspólnych,  przeznaczonych  na  zajęcia  terapeutyczne.      Z  dużym  prawdopodobieństwem  można  przyjąć,  że  cena  pobytu  osoby  relatywnie  samodzielnej  o  ustabilizowanej  sytuacji  zdrowotnej  może  oscylować  pomiędzy  kwotą  3  a  4  tysiące  złotych  miesięcznie.  Taka  cena  pozwoli  zapewnić  należyte  warunki  pobytu.      W  przypadku  osoby  o  dużym  stopniu  niesamodzielności  lub  w  zaawansowanym  stadium  choroby  Alzheimera  cena  za  właściwą  i  odpowiedzialną  opiekę  musi  być  dwukrotnie  większa. 

wtorek, 6 listopada 2018

JAKĄ STRATEGIĘ PRZYJĄĆ W WALCE Z TKANKĄ TŁUSZCZOWĄ?

Systematyczna aktywność fizyczna jest powszechnie uznanym sposobem w zapobieganiu otyłości. Największy problem z przerostem tkanki tłuszczowej mają zwykle osoby „skazane” na siedzący tryb życia, szczególnie przy łatwym dostępie do wysokokalorycznej żywności, w której składzie dominują węglowodany.
Warto podkreślić, że najbardziej spektakularne i trwałe efekty obniżenia masy ciała wymagają połączenia strategii odpowiednio zaplanowanego wysiłku fizycznego oraz zoptymalizowania składu i kaloryczności spożywanych posiłków. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w potrzebne organizmowi składniki pokarmowe, minerały i witaminy jest podstawą procesu pozbywania się nadmiaru kilogramów. Kluczowe jest długoterminowe stosowanie diety, ponieważ pozwala to uniknąć dostarczaniu organizmowi nadmiaru kalorii, które mogłyby przekładać się na przyrost komórek tłuszczowych.
Dopiero wówczas aktywność fizyczna będzie miała szansę przeciwdziałać otyłości.

Mity i fakty

Mitem niestety jest mniemanie, że redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej następuje wskutek treningu określonych grup mięśni. Istotnym zaś faktem jest zróżnicowanie wrażliwości komórek tłuszczowych pochodzących z różnych części ciała na czynniki rozkładające tłuszcze.
Tkanka tłuszczowa w obrębie jamy brzusznej występuje częściej u mężczyzn, podczas gdy u kobiet pojawia się ona głównie w okolicy pośladków i ud. 
Okazuje się, że tkanka w obrębie jamy brzusznej jest podatna na działanie amin katecholowych uruchamiających spalanie tłuszczu, ale nie dzieje się tak w przypadku tkanki w obrębie ud i pośladków już nie. Z tego względu mężczyźni podejmujący intensywną aktywność fizyczną są w stanie szybciej zredukować masę tłuszczową. 
W każdym jednak przypadku systematyczna aktywność fizyczna odgrywa podstawową rolę.
Ćwiczenia 2 x w tygodniu po ok. 30 minut to minimum, jakiego wymaga nasz organizm.
Optymalna dawka ćwiczeń to 3-4 x w tygodniu po 30-40 minut.
Spalanie tkanki tłuszczowej będzie zależało także od intensywności ćwiczeń. Zalecana jest intensywność umiarkowana, czyli na poziomie 40-70% maksymalnych możliwości, bez nadmiernego obciążania stawów oraz kręgosłupa. Najpopularniejsze, a jednocześnie przyjazne organizmowi formy ruchu to pływanie, aerobik wodny, jazda na rowerze, nordic walking i zajęcia taneczne. Każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona rozgrzewką, w której nie może zabraknąć ćwiczeń rozciągających.
Aktywność fizyczna o charakterze wytrzymałościowym i dynamicznym przebiegu poprawia nie tylko tolerancję węglowodanów, ale również wrażliwość na insulinę, usprawnia krążenie i obniża ciśnienie krwi.
Stosując trening siłowy należy zwrócić uwagę, aby nie przekraczać obciążenia dopuszczalnego na poziomie 50% siły maksymalnej oraz unikać ciężarów statycznych.
Warto pamiętać, że podczas długotrwałej aktywności o umiarkowanej intensywności wydatek energetyczny organizmu jest większy niż przy krótkotrwałych formach aktywności o wysokiej intensywności.

Wspomaganie walki z otyłością
Do cennych sprzymierzeńców walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej w ramach połączonych strategii ćwiczeń fizycznych i niskokalorycznej, zbilansowanej diety należą:

Ekstrakt z ziaren zielonej kawy - źródło mieszaniny kwasów chlorogennych, w tym kwasu kawowego o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych


Zielona herbata – bierze udział w mechanizmach obniżania wchłaniania tłuszczów z pokarmów, poprzez hamowanie lipaz trawiennych. Zawartość aktywnego związku katchinowego EGCG znacznie ogranicza powstawanie tłuszczu oraz intensyfikuje jego rozpad. Zawarta kofeina bierze z kolei udział w  procesach regulacji apetytu, co ma istotne znaczenie w całościowym zbilansowaniu energii.


Młody jęczmień - zawiera witaminy A, C i witaminy z grupy B), enzymy oraz minerały uzupełniające się wzajemnie i na zasadzie synergii poprawiają funkcjonowanie całego organizmu. Wspomaga spalanie tłuszczu, profilaktykę między innymi chorób układu krążenia i chorób onkologicznych, a zawarty w jęczmieniu rzadki enzym SOD niszczy wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia komórek. Zawarta w jęczmieniu serotonina i tryptofan poprawiają nastrój i działają antydepresyjnie.

Pieprz kajeński - ogranicza apetyt, a dzięki kapsaicynie umożliwia redukcje tkanki tłuszczowej


Cholina – wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, sprzyjając redukcji tkanki tłuszczowej oraz zwiększa emulgowanie tłuszczów, gdyż jej obecność sprzyja produkcji żółci.

Chrom – wpływając na metabolizm węglowodanów, zwiększa insulinowrażliwość, a poprzez to reguluje poziom cukru we krwi


W dzisiejszych czasach pojęcie zdrowia ma o wiele szersze znaczenie niż brak choroby. 

Od nas samych zależy, czy podejmiemy walkę z groźną dla zdrowia nadwagą. 
Drugorzędną kwestią pozostaje czy będziemy swoim osobistym trenerem, czy skorzystamy ze zorganizowanych ćwiczeń oferowanych w ramach usług komercyjnych lub coraz powszechniej dostępnych projektów adresowanych do społeczności lokalnych. Wszystkie te formy przynoszą wiele satysfakcji i korzyści zdrowotnych.

W filozofii Origin omawiane powyżej aspekty: aktywność fizyczna i zbilansowana dieta, uwzględniająca na co dzień wartościowe, korzystne  składniki są w centrum uwagi. Opieka dietetyków i specjalistów fizjoterapii stanowi silną podstawę wspomagania  rezydentów ośrodków Origin w Polsce i Kanadzie. Już wkrótce będziemy szczegółowo relacjonować, jak jest realizowana w CENTRUM ORIGIN OTWOCK.

środa, 31 października 2018

DŁUGOTERMINOWA OPIEKA SENIORALNA W POLSCE - O STRATEGII ORIGIN POLSKA

Co jakiś czas ukazują się w prasie alarmistyczne artykuły na temat poziomu opieki senioralnej w Polsce. Na jeden z nich, zatytułowany „Opowieść o kłopotliwych staruszkach”, który ukazał się w tygodniku Newsweek, odpowiedział na portalu Liderzy Innowacyjności Krzysztof Jacuński, dyrektor generalny Origin Polska. 

Częstym powodem nieprawidłowości prowadzących do cierpienia seniorów jest niewłaściwy dobór ośrodka - publikowany przez nas link zawiera między innymi praktyczne porady czym należy kierować się przy wyborze miejsca opieki długoterminowej dla seniora.         

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem K. Jacuńskiego pt.

  "Fachowcy wiedzą jak zreformować opiekę senioralną w Polsce i należy ich posłuchać" 



  

wtorek, 30 października 2018

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O INSULINOOPORNOŚCI

CZYM JEST INSULINOOPORNOŚĆ?
Komórki ludzkiego ciała mogą mieć niewłaściwą wrażliwość na insulinę – hormon, którego zadaniem jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. W takim przypadku mówimy o insulinooporności, nie będącej  chorobą, lecz zaburzeniem homeostazy glukozy, które w następstwie długotrwałego występowania prowadzi do  tzw. zespołu metabolicznego. Dochodzi wówczas m.in. do:
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu B, cukrzyca ciążowa)
- nadmiernego wyrzutu insuliny, zwykle występującego po posiłku (hiperinsulinemia)
- zaburzenia  gospodarki lipidowej
- nadciśnienia tętniczego
- otyłości brzusznej

OBJAWY
Występowanie insulinooporności można podejrzewać, gdy współistnieje kilka spośród niżej wymienionych objawów:
- przyrost masy ciała pomimo kontrolowania diety i aktywności ruchowej
- nadmierna senność i ciągłe zmęczenie
- obniżenie nastroju, rozdrażnienie
- nieuzasadnione odczuwanie zimna
- trudności z koncentracją i problemy z pamięcią
- bóle głowy
- bóle stawów
- zmiany skórne w postaci zrogowaceń
- częste napady głodu
- konieczność sięgania po słodycze

DIAGNOZOWANIE
Najczęściej stosowaną metodą jest oznaczanie poziomów insuliny i glukozy na czczo oraz przeprowadzenie testu tzw. krzywej insulinowej. Polega on na pobraniu krwi na czczo, a następnie, po 5 minutach, wypiciu 75 g glukozy i kolejnych pobraniach krwi w określonych odstępach czasu.




WSKAŹNIK HOMA-IR

(ang. Homeostatic model assessment)

Insulinemia na czczo x glikemia na czczo

                              22,5

Jeśli wynik przekracza wartość 2 wówczas występuje insulinooporność.


PRZYCZYNY 
Wprawdzie nie można jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny niewłaściwej wrażliwości na insulinę, wśród najczęściej wymienianych czynników wymieniane są:
- genetyczne – pojawiają się we wczesnym wieku
- środowiskowe – spowodowane złą dietą, małą aktywnością fizyczną, nieregularnym trybem życia, zaburzeniami snu, spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów.
- działanie uboczne niektórych leków takich jak rifampicyna, izoniazyd, olanzapina, risperidon, kwetiapina, tamoksyfen, progestagen, niektóre leki przeciwwirusowe,  leki sterydowe zawierające kortyzol. 

JAKIE DZIAŁANIA NALEŻY PODJĄĆ?
Aby zniwelować, a nawet pozbyć się przykrych objawów, wskazane jest świadome i konsekwentne dokonanie radykalnych zmian przede wszystkim w sposobie odżywiania, ale także w trybie życia:
- zmiana diety, eliminowanie produktów zawierających nadmiar cukrów,
- regularna i możliwie intensywna aktywność fizyczna,
- informowanie o stwierdzonej insulinooporności w sytuacji przepisywania przez lekarza leków doraźnych lub innych
- nie oszukiwanie się, nie stwarzanie sobie wymówek,
- ustalenie celów i planu działania oraz  „samo nagradzanie” się za konsekwentną ich realizację.

OCZEKIWANE EFEKTY  
W oczekiwaniu na efekty oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość, bowiem zanim organizm zacznie wyraźnie reagować na zmiany musi mija najczęściej kilka tygodni. Wykonanie badań kontrolnych i poprawa wyników będzie „twardym dowodem”, że trud dbania o swoje zdrowie przynosi rezultaty. Równolegle pojawi się poprawa samopoczucia, ustąpi przynajmniej część objawów, co zdecydowanie motywuje do zaakceptowania wprowadzonych zmian na stałe.

środa, 24 października 2018

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu „twoje zdrowie w twoich rękach”. Na pierwszy plan wysuwa się tu oczywiście coraz szerzej promowana profilaktyka - od zdrowego odżywiania i systematycznej aktywności fizycznej począwszy, poprzez eliminowanie zachowań sprzyjających rozwojowi chorób somatycznych i psychicznych, aż po poddawanie się okresowym badaniom kontrolnym lub specjalistycznym badaniom przesiewowym, pod kątem chorób cywilizacyjnych. 
Stosując wymienione wyżej dostępne formy dbałości o stan naszego organizmu, zwiększamy znacznie swoje szanse cieszenia się dobrym zdrowiem oraz natychmiastowego podjęcia koniecznego leczenia, kiedy tylko pojawią się pierwsze niepokojące symptomy. 
Bywa jednak, że zaczynamy dbać o siebie dopiero wówczas, gdy sygnały wysyłane przez nasze ciało oznaczają bardziej zaawansowaną chorobę. Niestety, często bagatelizujemy początkowe objawy, oraz te długotrwałe, ale o lekkim nasileniu i decydujemy się na wizytę u lekarza dopiero wtedy, kiedy wyraźnie się nasilą.
W każdym przypadku, gdy konieczna jest konsultacja lekarska, warto mieć świadomość, że rola samego pacjenta w procesie leczenia jest niezwykle istotna. Dlatego do wizyty w gabinecie lekarskim należy się przygotować, tak aby przekazać maksimum informacji o swoich dolegliwościach, bowiem często nawet drobne szczegóły są pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy i ukierunkowaniu leczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie, najlepiej w formie pisemnej, listy dolegliwości, symptomów, zażywanych leków – jednym słowem wszystkich tych informacji, które mogą być istotne dla lekarza. 
Pomoże to uwzględnić istotne dla diagnozy detale, co jest szczególnie ważne w przypadku wielochorobowości.

Poniżej lista takich informacji/pytań:

1. Wykaz dolegliwości będących powodem wizyty 
- objawy
- nasilenie objawów
- pora występowania
- okoliczności występowania

2. Od jak dawna występują niepokojące objawy?
- po raz pierwszy
- częstotliwość występowania

3. Czy zdiagnozowano u nas wcześniej choroby przewlekłe?
- jakie?
- wyniki badań
- dzienniczki pomiarów (ciśnienia, poziomu cukru, itp.)
- karty informacyjne ze szpitala

4. Czy systematycznie przyjmujemy leki? 
- jakie leki w jakich dawkach?
- od jak dawna?

5. Czy w ciągu ostatnich 10 dni przyjmowaliśmy doraźnie inne leki?
-  jakie leki w jakich dawkach?

6. Czy jesteśmy na coś uczuleni?

7. Dodatkowe pytania które chcemy zadać lekarzowi:
- należy przy tym pamiętać aby nie krępować się zadawania pytań
- jeśli nie rozumiemy diagnozy, kierunku przyjętego leczenia lub mamy jakiekolwiek inne wątpliwości – zawsze poprośmy o wyjaśnienie.

Takie przygotowanie do konsultacji lekarskiej pozwoli maksymalnie wykorzystać czas wizyty, a możliwość zerknięcia na przygotowaną zawczasu listę ustrzeże nas przed pominięciem kwestii ważnych dla lekarza i naszego zdrowia. 
Pamiętajmy także, że skuteczność naszego leczenia zależy w dużej mierze od zrozumienia diagnozy i zaleceń oraz zaufania do lekarza. 
To my jesteśmy odpowiedzialni za stosowanie się do instrukcji, a im lepiej zrozumiemy na czym polega nasz problem zdrowotny, mechanizmy choroby i proces decydujący o zwalczeniu czynników chorobotwórczych, tym skuteczniej będziemy mogli zmagać się z chorobą i walczyć o powrót do zdrowia.

wtorek, 23 października 2018

MODEL KOMPUTEROWY PRZEWIDUJE SPOSÓB ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ W MÓZGU CHOROBY ALZHEIMERA


Poniżej zamieszczamy link
do artykułu na temat pierwszego komputerowego 
modelu symulującego mechanizm rozprzestrzeniania się w mózgu, na przestrzeni 30 lat,  toksycznych form protein łączonych z powstawaniem niektórych chorób neurodegeneracyjnych.

Model ten może być wykorzystywany jako nowe narzędzie diagnostyczne służące  do wczesnego 
wykrywania choroby oraz pozwalające naukowcom lepiej ocenić efektywność nowych metod leczenia.
Model powstał wprawdzie na bazie danych dotyczących trzech głównych chorób neurodegeneracyjnych: choroby Alzheimera, Parkinsona oraz SLA (stwardnienia zanikowego bocznego), ale naukowcy są przekonani że może być on wykorzystywany także w przypadku innych schorzeń neurodegeneracyjnych o podobnym mechanizmie powstawania.
Pełna wersja artykułu w języku angielskim -> przeczytaj

czwartek, 18 października 2018

LOGO ORIGIN - SYMBOL RZETELNOŚCI i PROFESJONALIZMU

W CENTRUM ORIGIN OTWOCK zakończyły się prace związane z montażem  logo.  
Stanowi ono  tylko  jeden z  wielu  elementów składowych całości, ale dla nas ma ogromne znaczenie symboliczne. 
Umieszczenie logo Origin na elewacji naszego pierwszego, modelowego, supernowoczesnego obiektu rozpoczyna nowy etap  budowania zaufania do naszej marki - pragniemy  aby stało się ono synonimem rzetelności, profesjonalizmu oraz  najwyższej  jakości opieki i rehabilitacji.

  


wtorek, 16 października 2018

PRZYPOMINAMY ZNAKOMITY FILM Young@Heart

Young@Heart  Chorus  to  założona  w  1982  roku  z  inicjatywy  Boba Cilman i Judith  Sharpe  grupa  chóralna,  której  pierwszy  skład  stanowili  mieszkańcy kompleksu  mieszkaniowego  dla  seniorów  w  Northampton,  w  amerykańskim  stanie  Massachusetts. Członkami grupy były wówczas osoby, które pamiętały czasy obu wojen  światowych  -  jedna  z  nich  śpiewała  w  chórze  do  swoich  100-nych  urodzin.   

Działalność, tej  nie podlegającej  jakimkolwiek  stereotypom  grupy,  zwróciła  uwagę  Stephana  Walkera,  który  w  2007  roku  nakręcił o niej pełnometrażowy  film  dokumentalny.  Film,  wymieniany w grupie  50  najlepszych  wyprodukowanych  filmów  dokumentalnych,  wciąż  cieszy  się  ogromną  popularnością,  podbijając  serca  widzów  na  wszystkich  kontynentach.  Rejestruje  on 7 tygodni  z życia  pełnych  pasji,  pogody  ducha,  ciepła  i  profesjonalizmu  członków  chóru,  przygotowujących  się do  koncertu  w  swoim  rodzinnym  mieście.  Grupa  składa  się  z  24  osób, w przedziale  wiekowym  od  73  do  89  lat,  byłych  nauczycieli,  lekarzy,  osób  na  kierowniczych  stanowiskach,  itp.  re-interpretujących  popularne  utwory  muzyki  rozrywkowej  z  gatunku  rock,  punk  oraz  R&B  -  w  ich  repertuarze  znajdują się  utwory  m.  in.  Nirvany, Radiohead, Coldplay,  Led  Zeppelin,  Jimmy’ego  Hendrix  (dla  zainteresowanych wykaz  utworów prezentowanych  w  filmie,  prezentujemy  poniżej).
Pod  kierownictwem  swojego  wymagającego  kierownika muzycznego,  Boba  Climan,  mając  niecałe  2  miesiące  na  przygotowanie  występu,  emeryci  zmagają się  podczas  prób  z  tekstami  utworów  oraz  nieznanymi  im  dotychczas  melodiami.  Uwieńczeniem  przygotowań  jest  triumfalny,  pełen życia  i  spontaniczności    koncert, świętujący radość  wspólnego  muzykowania  –  inspirująca  podróż w  towarzystwie  osób, które mimo  zaawansowanego  wieku  I  fizycznych  ułomności,  nie  starzeją się  duchem.  

W  rezultacie  powstał  nieoczekiwanie  zabawny,  a  zarazem do głębi poruszający,  porywający  i  inspirujący  wielopokoleniowe  widownie  film - 
przezwyciężający  wszelkie  tabu, stanowiący testament  przyjaźni,  inspiracji,  kreatywności.    
Film został entuzjastycznie  przyjęty na festiwalach filmowych w  Los Angeles i Sundance,  a  w  Polsce  publiczność  Warszawskiego  Festiwalu Filmowego uznała go za najlepszy  filmie  roku  2008  w kategorii „dokument”. Grupa odbyła tournée koncertowe po Europie,  występując również w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się z  informacjami  na  temat  filmu  (w  języku  angielskim)  oraz do obejrzenia oficjalnego  zwiastuna  filmu. 



Bardzo interesujące są prezentowane poniżej 2 nagrania zespołu:
1/ 
Young@Heart  oraz  solista  Norm  Moreau  składają hołd  Davidowi  Bowie, podczas  wyprzedanego koncertu, który  odbyłsię  15  kwietnia  2016, w Akademii  Muzycznej  w  Northampton,  Massachusetts.



  2/ Fred  Knittle  (RIP)  of  Young@Heart  Chorus  wykonuje  "Fix  You"  by  Coldplay  w  scenie  z  filmu  "Young@Heart"  dostępnym  na  DVD  oraz  iTunes.  



WYKAZ  UTWORÓW  PREZENTOWANYCH  W  FILMIE  YOUNG@HEART:
- Should  I  Stay  or  Should  I  Go -The  Clash Doo
- Wah  Diddy - Manfred  Mann
- Schizophrenia - Sonic  Youth