wtorek, 27 marca 2018

Proste sposoby na poprawienie balansu

W miarę jak się starzejemy, wzrasta ryzyko upadków i ich negatywnych dla zdrowia następstw. Istotnym zadaniem staje się eliminowanie tego ryzyka
i ograniczenie związanych z nim poważnych konsekwencji.

Ponad 90% złamań kości biodrowej jest wynikiem upadku. Cztery spośród pięciu upadków śmiertelnych przypada na osoby powyżej 65 roku życia.
Więcej interesujących informacji na ten temat dostarcza artykuł pt. „Upadki: wielki problem osób starszych”, opublikowany w portalu RynekSeniora.pl.


Już sam strach przed upadkiem powoduje u wielu osób ograniczenie tych form aktywności, które w rzeczywistości  przyczyniają się do wzmacniania mięśni i poprawiania refleksu, niezbędnych do zachowania odpowiedniego poziomu balansu/stabilności.

Funkcjonowanie systemów odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego balansu może być zachwiane wskutek stopniowych zmian zachodzących w organizmie z powodu procesu starzenia, bądź jako efekt skutków ubocznych wywołanych zażywaniem leków. Jednocześnie istnieje wiele problemów zdrowotnych, takich jak artretyzm, udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, które mogą prowadzić do zaburzeń równowagi.
Na szczęście wiele z nich może być w znacznym stopniu zredukowana na drodze ćwiczeń, które polepszają balans i mobilność poprzez poprawę postury, zwiększanie siły i sprawności mięśni, wyostrzenie refleksu, poprawę elastyczności, stabilizację kręgosłupa.

Do szczególnie zalecanych, ogólnodostępnych form aktywności poprawiających balans należą:
    • Chodzenie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach , czyli ćwiczenia,
      które wzmacniają mięśnie dolnych partii ciała. Rower poziomy lub schody do ćwiczeń
      (steppery-schody) to urządzenia umożliwiające bezpieczny sposób rozpoczęcia
      ćwiczeń osobom, które wymagają dużego nakładu pracy dla poprawiania  balansu.

    • Rozciąganie pomaga w rozluźnienie  sztywnych, napiętych mięśni, które mogą mieć
      istotny wpływ na posturę.

    • Joga wzmacnia i rozciąga sztywne, napięte mięśnie, stymulując równowagę
      statyczną i dynamiczną.

    • Tai chi, polegające na stopniowym przenoszeniu wagi ciała z jednej nogi na drugą
      przy jednoczesnych skrętach tułowia i wyciąganiu kończyn, bardzo korzystnie
      wpływa na poprawę równowagi.

Badania wykazują że odpowiednie ćwiczenia mogą istotnie poprawić siłę i sprawność mięśni oraz balans u osób prowadzących siedzący tryb życia, niezależnie od wieku i poziomu sprawności.

Specjaliści Origin opracowują program prewencji upadkowej, który będzie realizowany w ośrodku w Otwocku. O szczegółach poinformujemy już niebawem.im poważnych konsekwencji.

czwartek, 22 marca 2018

Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa to inaczej mówiąc opieka zastępcza. Ma charakter tymczasowy, najczęściej krótkoterminowy i jest znakomitym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy opiekująca się chorym rodzina lub opiekun domowy nie może przez jakiś czas sprawować opieki. 
Ten rodzaj opieki może być stosowany w nagłych przypadkach, w trudnych do przewidzenia sytuacjach osobistych, rodzinnych czy losowych. Bywa również, że co jakiś czas opiekun potrzebuje wytchnienia od swoich codziennych, wcale niełatwych obowiązków – odpoczynku, który pomoże mu zregenerować siły.
Dbanie o bliską osobę, wymagającą troskliwej opieki, dostarcza poczucia satysfakcji i spełnienia obowiązku, ale jest często bardzo trudne, odpowiedzialne i wyczerpujące i pozostawia niewiele czasu na zajmowanie się swoimi własnymi sprawami. Opiekunowie rodzinni doświadczają stanu, określanego jako wypalenie opiekuna. Wówczas bardzo potrzebny jest im czas na oderwanie się od obowiązków - bez względu na to, czy chodzi o zajęcie się inną pracą, wakacje, czy po prostu czas dla siebie. Opieka wytchnieniowa pomaga zapewnić należytą, wykwalifikowaną opiekę choremu, a opiekunowi umożliwia odpoczynek i powrót do równowagi psychicznej.

OśrodekOrigin w Otwocku będzie oferował tego typu opiekę. Przy czym - chcielibyśmy to podkreślić - osoby korzystające z opieki tymczasowej będą otoczone taką samą troskliwą opieką lekarską, pielęgniarską i terapeutyczną oraz będą miały do dyspozycji wszelkie udogodnienia, jak osoby korzystające z opieki długoterminowej.
Dostępność tej oferty będzie uzależniona od ilości wolnych miejsc. Dlatego, po uruchomieniu ośrodka w Otwocku, warto będzie z wyprzedzeniem skontaktować się w sprawie zarezerwowania terminu oraz uzgodnienia pozostałych szczegółów skorzystania z tej oferty.

wtorek, 20 marca 2018

Popraw kondycję swojego pęcherza

Nietrzymanie moczu (NTM) to stan, w którym następuje mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, częściej niż 8 razy dziennie. 
Ćwiczenia, zmiana stylu życia, leki i specjalne procedury mogą złagodzić  kłopotliwe, utrudniające codzienne życie objawy, spowodowane tą dolegliwością. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku.

Rodzaje nietrzymania moczu:

1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się u 49% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu, u co 7 kobiety powyżej 20 roku życia. Najczęstsze przyczyny  to osłabienie napięcia, rozciągnięcie lub rozluźnienie mięśni dna miednicy, uszkodzenie nerwów lub innych struktur podtrzymujących miednicę w wyniku np. porodu, wad wrodzonych, itp. Charakterystycznym symptomem jest gubienie moczu wskutek parcia na pęcherz, wywołanego wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej z powodu wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu, podczas dźwigania, itp.  U mężczyzn ta forma nietrzymania moczu występuje rzadko - pojawia się niekiedy wskutek urazów lub po operacji usunięcia prostaty.
2. Naglące nietrzymanie moczu, w tym zespół pęcherza nadreaktywnego charakteryzuje się wyciekiem moczu wskutek nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby jego oddania, zarówno w dzień jak i w nocy, co skutkuje zwykle niemożliwością dotarcia na czas do toalety. Na tą postać cierpi ok. 22 % osób z nietrzymaniem moczu i jest to najczęstszy typ NTM wśród mężczyzn. Przyczyna powstawania pęcherza nadreaktywnego nie jest do końca znana. 
Najczęstszym powodem są nadmierne skurcze mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, które mogą być związane z przerostem prostaty u mężczyzn,  zmianami w obrębie błony pęcherza lub mięśnia wypieracza pęcherza u kobiet w okresie postmenopauzalnym, po operacjach w  obrębie miednicy mniejszej, albo przewlekłymi/chronicznymi chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu, urazy rdzenia kręgowego. 
3. Mieszane nietrzymanie moczu jest to kombinacją dwóch powyższych typów nietrzymania moczu i polega na niekontrolowanym wycieku moczu z jednoczesnym uczuciem parcia podczas wysiłku, kaszlu czy kichania.
Objawy będące efektem nietrzymania moczu są kłopotliwe, uciążliwe i krępujące. Na szczęście istnieją sposoby żeby temu, przynajmniej  w jakimś stopniu, zaradzić. Często zdarza się, że po zakończeniu leczenia, poddane mu osoby żałują, że nie szukały pomocy wcześniej.

Co zrobić aby poprawić kondycję swojego pęcherza?
1. Zmiany w stylu życia
Jednym ze sposobów niewymagających tabletek i nakładów finansowych jest zmiana stylu życia. W przypadku nadwrażliwego pęcherza można spróbować treningu mikcji, polegającego na oddawaniu moczu „na żądanie„ według określonego  harmonogramu, czyli odraczaniu oddawania moczu w czasie i wyrabianiu umiejętności radzenia sobie z sygnałami, które wywołują potrzebę jego oddawania, takimi jak np. odgłos płynącej wody, widok sedesu czy drzwi do toalety, itp. Trening polega na ściśnięciu mięśni odpowiedzialnych za zatrzymanie moczu, co powoduje wysyłanie do mózgu odpowiedniego sygnału. 
Inne sposoby to przyjmowanie płynów w odpowiedni sposób, rzucenie palenia w celu zredukowania kaszlu, który powodując wzrost ciśnienia w jamie brzusznej przyczynia się do nacisku na pęcherz, zminimalizowanie spożycia pokarmów podrażniających pęcherz, takich jak kofeina, alkohol czy napoje gazowane.
2. Rehabilitacja mięśni dna miednicy
Mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, wspierają kontrolę pracy pęcherza. Wzmacnianie ich może być bardzo pomocne w przypadku  wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nadreaktywnego pęcherza. W tym celu stosuje się ćwiczenia Kegla, polegające na zaciskaniu i relaksacji mięśni uczestniczących w zatrzymywaniu moczu. Przeszkoleni terapeuci pomagają w prawidłowym wykonywaniu tych ćwiczeń. Osoby z problemem nietrzymania moczu odczuwają znaczną poprawę po tej formie rehabilitacji.
3. Leki
W sytuacji gdy opisane wcześniej metody nie skutkują, pomocne mogą okazać się leki. W zależności od rodzaju nietrzymania moczu, lekarz może zlecić podanie leków przeciwmuskarynowych, agonistów receptora beta-3 adrenergicznych, czy np. alfa-blokerów u mężczyzn. 
Niestety, jak zwykle w przypadku zażywania leków mogą pojawić się różne skutki uboczne, takie jak uczucie suchości w ustach i oczach, bóle głowy, itp. Często efekt działania leków zmniejsza się w miarę upływu czasu.
Niejednokrotnie, metoda prób i błędów jest najlepszym sposobem na znalezienie najlepiej działającego leku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych.
4. Procedury
W przypadku nadwrażliwego pęcherza  wykorzystuje się zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli Botoxu, będącego relaksantem mięśni. Minusem tego rozwiązania jest duża szansa wystąpienia zatrzymywania moczu, zwiększającego ryzyko  infekcji pęcherza.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, czasami stosuje się zabieg podwieszania cewki moczowej techniką taśmową, natomiast w niektórych krajach stosowane są zastrzyki zacieśniające cewkę moczową. 
Procedura zwana neuromodulacją nerwów krzyżowych może być pomocna w przypadku nadwrażliwego pęcherza. Polega ona na stymulacji nerwów krzyżowych poprzez elektrodę wprowadzoną w otwory krzyżowe, która po połączeniu z generatorem wytwarza impulsy elektryczne. 

W ośrodku Origin w Otwocku przewidziany jest program rehabilitacji urologicznej dla osób z zaburzeniami trzymania moczu. 
5-cio dniowy program przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 
Podczas pobytu przeprowadzana będzie diagnostyka, wdrażany jest dzienniczek mikcji i siatka diagnostyczna. 
Uczestnik programu będzie uczył się w dyskretnym środowisku m. in. doboru prawidłowych produktów chłonnych oraz techniki ich zakładania; oferujemy także trening mikcji na żądanie.  
Oferowany będzie program edukacyjno-szkoleniowy z zakresu anatomii i fizjologii dróg moczowych, nauki prawidłowego oddychania, odżywiania i przyjmowania płynów. 
Prowadzona będzie nauka napinania mięśni dna miednicy, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże lecznicze, treningi siłowe wzmacniające ogólnie. 
Każdy pacjent będzie uczestniczył w sesjach indywidualnej terapii neuropsychologicznej oraz korzystał z sali doświadczania świata, Snoezelen, celem relaksacji ciała i umysłu.
Codziennie będą odbywały się ćwiczenia z wykorzystaniem elektroterapii na specjalnym urządzeniu do nieinwazyjnego ćwiczenia mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla. 
Na zakończenie programu pacjent/ka otrzyma raport wielodyscyplinarnego konsylium terapeutycznego i zalecenia dalszego postępowania.

czwartek, 15 marca 2018

Wyjątkowe walory klimatyczne, przyrodnicze i zdrowotne lokalizacji ośrodka Origin w Otwocku

Otwock znany jest ze specyficznego mikroklimatu, który zawdzięcza uksztaltowaniu terenu oraz położeniu wśród rozległych terenów zielonych i leśnych -  ma charakter miasta parku - 44% jego powierzchni stanowią tereny leśne.
Od strony Wisły, wysoki, piaszczysty Taras Otwocki wraz z wydmowymi wzniesieniami tworzy naturalną barierę, redukująca prędkość wiatrów i dobowe wahania temperatury, co wpływa korzystnie na złagodzenie klimatu. 
Otaczający Otwock kompleks leśny, o łącznej powierzchni 20,5 km2, tworzą Lasy Otwockie, Bory Soplicowskie oraz Mazowiecki Park Krajobrazowy. W kompleksie przeważa drzewostan iglasty, sosnowy z niewielką domieszką brzóz i dębów – stanowi on aż 98% powierzchni. Pozostałe 2% to lasy olchowe, w których również napotkać można brzozy i dęby. 
Na całym obszarze w poszyciu leśnym dominują krzewy jałowca. 
Taki skład gatunkowy decyduje o silnych walorach klimatycznych i zdrowotnych okolicy - obok produkcji tlenu, do atmosfery wydzielane są znaczne ilości fitocydów - substancji o działaniu uspokajającym i bakteriobójczym. Uwalniane olejki lotne dezynfekują drogi oddechowe oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Dlatego Otwock od dawna znany jest jako miejscowość uzdrowiskowa, w której w rejonie od lat  lokalizowane były sanatoria i prewentoria leczące schorzenia układu oddechowego.
Warto podkreślić, że pomimo nasilającego się w okresie jesienno-zimowym smogu w rejonie Warszawy i w pobliskich powiatach,  zmasowane kompleksy leśne, w tym Mazowiecki Park Krajobrazowy stanowią skuteczny, naturalny filtr oczyszczający zanieczyszczone powietrze. 
Lasy otwockie stabilizują klimat, utrzymując optymalną wilgotność.
Na terenie parku występuje około 1000 gatunków roślin. Żyje w nim wiele gatunków zwierząt oraz  aż 170 gatunków ptaków, wśród nich wiele znajdujących się na światowej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. 
W tym wyjątkowym pod względem przyrodniczym, klimatycznym i zdrowotnym środowisku zlokalizowany jest Specjalistyczny Ośrodek Opieki i Rewalidacji w Demencji i Problemach Neurologicznych Origin. Otaczający obiekt park sosnowy oraz wydzielony w nim, zainspirowany japońską metodą terapii shinrin yoku ( zanurzenie w lesie) ogród dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, posiada niezwykle walory terapeutyczne.
Udowodnione zostało, że odpowiednio zorganizowany pobyt w otoczeniu leśnym obniża ciśnienie krwi, tętno i produkcję hormonu stresu, a podnosi odporność organizmu i przyspiesza jego regenerację.

wtorek, 13 marca 2018

Fazy rozwoju choroby Alzheimera – kiedy opieka w domu staje się zbyt trudna?

Kontynuując tematykę poświęconą chorobie Alzheimera, proponujemy  dzisiaj lekturę artykułu dr n. med. Joanny Siuda z Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach, poświęcony fazom rozwoju choroby Alzheimera.

W artykule dostępnym na stronie Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego omówione są symptomy choroby, występujące w 7 etapach rozwoju zaburzeń pamięci oraz innych funkcji poznawczych, w/g Skali Oceny Nasilenia Otępienia:

  • Etap 1 (brak zaburzeń) – normalne funkcjonowanie jednostki
  • Etap 2 (niewielkie zaburzenia) – zapominanie
  • Etap 3 (zauważalne pogorszenie się zdolności poznawczych) – Łagodne Zaburzenia Poznawcze (ŁZP)
  • Etap 4 (wczesna faza choroby) – FAZA I-sza CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 5 (średniozaawansowana  faza choroby) – FAZA II-ga CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 6 (zaawansowana faza choroby) – FAZA III-cia CHOROBY ALZHEIMERA
  • Etap 7 (ostatnia faza choroby) – ciężkie otępienie – FAZA TERMINALNA

W praktyce, na etapie 5 opieka nad chorym staje się bardzo trudna dla rodziny, a na etapie 6 i 7 - wręcz niemożliwa do kontynuowania w warunkach domowych. Zwykle bliscy – najczęściej dzieci – próbują za wszelką cenę sprostać zadaniu, pragnąc wywiązać się z obowiązku zapewnienia rodzicom należytej opieki. Podejmują trud sprawowania opieki, poświęcając i podporządkowując jej własne życie osobiste, rodzinne, a niekiedy nawet zawodowe.
Trudności w radzeniu sobie z agresją chorego i jego zachowaniem wynikającym z rozwoju choroby prędzej czy później odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym opiekuna, prowadząc do zaburzeń snu, odżywiania, wycieńczenia, zniechęcenia, bardzo często depresji. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba, a często wręcz konieczność, umieszczenia osoby dotkniętej chorobą Alzheimera w ośrodku zapewniającym opiekę całodobową. 
Poszukując odpowiedniego miejsca należy zwrócić uwagę, czy jego profil oraz oferta są dostosowane do potrzeb osób dotkniętych demencją. Nie jest prawdą, że dom seniora o charakterze domu spokojnej starości ma możliwość sprawowania własciwej opieki nad chorymi na Alzheimera. Wprawdzie samej choroby nie da się zatrzymać, ale istnieją rozwiązania łagodzące objawy choroby i spowalniające jej rozwój. Rozwiązania te, jak dotąd, są w Polsce wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu.
W związku z tym przypominamy, że powstający w Otwocku Specjalistyczny Ośrodek Opieki i Rewalidacji w Demencji oraz Problemach Neurologicznych Origin, którego otwarcie przewidziane jest na drugą połowę tego roku,  będzie najnowocześniejszym ośrodkiem, oferującym specjalistyczny program MemoryCare, przewidziany dla osób we wszystkich fazach rozwoju choroby Alzheimera.
Jesteśmy przekonani, że obiekt Origin w Otwocku ma potencjał stać się wzorcowym i wiodącym ośrodkiem tego typu w skali kraju. 

Informacje o dostępności miejsc:  infolinia 797 606 112 oraz e-mail: info@originpolska.com

czwartek, 8 marca 2018

Specjalistyczna Przychodnia Origin w Otwocku

W drugiej połowie 2018 roku,
w Specjalistycznym Ośrodku Opieki i Rewalidacji w Demencji oraz Problemach Neurologicznych Origin w Otwocku, otwarta zostanie ogólnodostępna, specjalistyczna przychodnia Origin.


Rezydenci Ośrodka, a także osoby z zewnątrz, będą mogły korzystać z usług lekarzy geriatrów, psychiatrów, neurologów, gastrologów, psychologów, logopedów, dietetyków i lekarzy medycyny paliatywnej oferujących między innymi następujące usługi: 

• Diagnostyka wstępna (od 2 do 3 dni), której efektem jest całościowa ocena geriatryczna - proponowany jest program okresowych ewaluacji
• Klasyfikacja funkcjonalna (ocena stopnia samodzielności) dokonywana w specjalnie zaprojektowanym mieszkaniu ewaluacyjnym, pozwalająca określić stopień zaawansowania choroby i podjąć decyzję co do najlepszej formy opieki
• Ocena funkcji poznawczych za pomocą standaryzowanych testów międzynarodowych
• Ocena stanu psychicznego
• Ocena logopedyczna
• Ocena dietetyka oraz ułożenie indywidualnego programu żywienia
• Ocena stanu somatycznego
• Kwalifikacja wydolnościowa, nieodzowna przy planowaniu indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych czy ćwiczeń ruchowych
• Porady dla rodzin i opiekunów osób dotkniętych demencją, w szczególności chorobą Alzheimera.

Pisaliśmy wcześniej o opłakanym stanie opieki geriatrycznej w Polsce. W Polsce jest zaledwie 18 oddziałów geriatrycznych i kilkuset lekarzy geriatrów - stanowi to kroplę w morzu potrzeb. W województwie mazowieckim jest zaledwie 8 poradni geriatrycznych, a czas oczekiwania na wizytę u lekarza geriatry wynosi od 9 do 98 dni.

Nie czekając na zmiany systemowe, ośrodek w Otwocku odpowiada na rosnące zapotrzebowanie – mamy nadzieję że Przychodnia Origin w Otwocku przynajmniej w jakimś stopniu pozwoli zaspokoić potrzeby seniorów.

wtorek, 6 marca 2018

Kiedy obecność genu podwyższającego ryzyko choroby Alzheimera nie jest wyrokiem?

Choroba Alzheimera zwykle rozwija się stopniowo, upośledzając pracę mózgu w zakresie mowy, pamięci oraz myślenia. Osoby, w rodzinach  których  wystąpiły w przeszłości przypadki zachorowania, mogą poddać się testowi genetycznemu w kierunku genu APOEε4 - jego obecność sygnalizuje, że pacjent znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. Dla osób u których stwierdzono obecność genu APOEε4, świadomość wysokich predyspozycji do zachorowania powinna stanowić silną motywację do zmiany stylu życia na zdrowy, tak pod względem diety jak i regularnej aktywności fizycznej. 

Czy można zrobić coś jeszcze?
Bardzo ciekawych informacji dostarczają wyniki badań prowadzonych w USA, a opublikowanych w magazynie naukowym PLOE ONE, z których wynika, że nosicielstwo genu APOEε4 nie jest jeszcze wyrokiem. W grupie badanych osób choroba rozwinęła się tylko u 47% osób u których stwierdzono obecność genu - u pozostałych 53% demencji nie stwierdzono. 
Szukając przyczyn, które mogły mieć wpływ na taką konfigurację wyników wytypowano wiele zmiennych parametrów – między innymi pozytywne i negatywne nastawienie do procesu starzenia, które sklasyfikowano w pięciostopniowej skali będącej częścią szerszego spektrum oceny opracowanego przez Filadelfijskie Centrum Geriatryczne (np. Im jestem starszy, tym bardziej bezużyteczny się czuję). Potencjalne odpowiedzi wahały się od „zdecydowanie negatywnych” do „zdecydowanie pozytywnych”. Otrzymane odpowiedzi wyrażone numerycznie mieściły się w zakresie od 5 do 30 - im wyższy wynik tym bardziej pozytywne odczucia wobec postępującego wieku. 
Wyniki badań sugerują, że pozytywne nastawienie pośród osób z APOEε4 może przyczynić się do zrównoważenia wpływu czynnika genetycznego ryzyka. Wynika to z faktu, że ryzyko rozwoju demencji w przypadku osób obciążonych genetycznie oraz ich rówieśników bez takiego obciążenia wykazujących różnorakie postawy wobec procesu starzenia, było podobne.
Po zapoznaniu się z metodyką i wynikami powyższych badań trudno oprzeć się wrażeniu, ze zachowanie optymistycznego spojrzenia w przyszłość może być pomocne w walce z chorobami demencyjnymi, niezależnie od nosicielstwa genetycznego
APOE ε4. Taka postawa sprzyja czerpaniu radości z życia, angażuje społecznie, motywuje do dbania o zdrowie. W efekcie może przyczyniać się do zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na jakąkolwiek chorobę, w tym demencyjną i może wspomagać leczenie na wypadek zachorowania.

Holistyczna opieka i terapia, która będzie oferowana w Specjalistycznym Ośrodku Opieki i Rewalidacji w Demencji i Problemach Neurologicznych w Otwocku ma na celu tworzenie optymistycznej, przyjaznej atmosfery, zapewniającej osobom poddanym opiece poczucie bezpieczeństwa oraz zrozumienia w chorobie. Dzięki temu możliwe jest spowolnienie postępowania demencji oraz poprawa samopoczucia. W efekcie dochodzi do wyzwalania chęci uczestniczenia w aktywnościach pozwalających na samorealizację. Podopieczni we wczesnym i średnim stanie demencji wyjątkowo lubią angażować się w prace ogrodnicze (hortiterapia), zajęcia plastyczne (art-terapia) oraz wszelkie zajęcia związane z muzyką – terapia w tych formach jest wysoko oceniana przez naukowców.

Źródło : PLOS ONE http://journals.plos.org/plosone/