wtorek, 12 czerwca 2018

Co przyczynia się do sprawnego umysłu Superseniorów?

Osoby, które przekroczyły 80-ty rok życia, ale ich umysły pozostają wciąż niezwykle sprawne, często są określane Superseniorami.

Jak wynika z badań naukowych, niektóre charakterystyczne cechy mózgu takich osób, różnią się od cech mózgów ich rówieśników, wykazujących typową, związaną z wiekiem utratę pamięci

Naukowcy z Centrum Neurologicznego d/s Zaburzeń Poznawczych i Choroby Alzheimera Uniwersytetu Northwestern (Northwestern University’s Cognitive Neurology and Alzheimer’s Disease Center) zidentyfikowali 12 osób w wieku powyżej 80 lat, których wyniki testów pamięciowych nie tylko nie różniły się, ale często wręcz przewyższały wyniki osób o 20-30 lat młodszych. Określono ich mianem Superseniorów (Super Agers). 

Dzięki  zastosowanemu w badaniach rezonansu magnetycznego, badacze wykazali, że kora mózgowa tych osób była grubsza niż w przypadku ich rówieśników. Kora mózgowa stanowi zewnętrzną warstwę mózgu biorącą udział w procesach pamięciowych, myślowych oraz w koncentracji uwagi. Skany mózgu wykazały że kora mózgowa osób powyżej 80 roku życia wykazujących typowe związane z wiekiem pogarszanie pamięci była cieńsza. 
Jednocześnie u Superseniorów stwierdzono większą, aniżeli w przypadku uczestniczących w badaniu osób w średnim wieku, objętość kory starej – to inny rejon mózgu zaangażowany w procesy związane z emocjami, motywacją oraz w powstawanie niektórych rodzajów pamięci. 

Można powiedzieć, że naukowcy wciąż stoją przed problemem z serii, co było pierwsze
– kura czy jajko.

Zastanawiają się czy utrzymanie objętości mózgu przyczynia się do zachowania wysokiego poziomu procesów myślowych, czy też utrzymanie procesów myślowych na odpowiednim poziomie, chroni mózg przed zmniejszaniem objętości, a tym samym deterioracją intelektualną. 

Artykuł opublikowano w Journal of the International Neuropsychological Society.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz