środa, 24 października 2018

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu „twoje zdrowie w twoich rękach”. Na pierwszy plan wysuwa się tu oczywiście coraz szerzej promowana profilaktyka - od zdrowego odżywiania i systematycznej aktywności fizycznej począwszy, poprzez eliminowanie zachowań sprzyjających rozwojowi chorób somatycznych i psychicznych, aż po poddawanie się okresowym badaniom kontrolnym lub specjalistycznym badaniom przesiewowym, pod kątem chorób cywilizacyjnych. 
Stosując wymienione wyżej dostępne formy dbałości o stan naszego organizmu, zwiększamy znacznie swoje szanse cieszenia się dobrym zdrowiem oraz natychmiastowego podjęcia koniecznego leczenia, kiedy tylko pojawią się pierwsze niepokojące symptomy. 
Bywa jednak, że zaczynamy dbać o siebie dopiero wówczas, gdy sygnały wysyłane przez nasze ciało oznaczają bardziej zaawansowaną chorobę. Niestety, często bagatelizujemy początkowe objawy, oraz te długotrwałe, ale o lekkim nasileniu i decydujemy się na wizytę u lekarza dopiero wtedy, kiedy wyraźnie się nasilą.
W każdym przypadku, gdy konieczna jest konsultacja lekarska, warto mieć świadomość, że rola samego pacjenta w procesie leczenia jest niezwykle istotna. Dlatego do wizyty w gabinecie lekarskim należy się przygotować, tak aby przekazać maksimum informacji o swoich dolegliwościach, bowiem często nawet drobne szczegóły są pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy i ukierunkowaniu leczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie, najlepiej w formie pisemnej, listy dolegliwości, symptomów, zażywanych leków – jednym słowem wszystkich tych informacji, które mogą być istotne dla lekarza. 
Pomoże to uwzględnić istotne dla diagnozy detale, co jest szczególnie ważne w przypadku wielochorobowości.

Poniżej lista takich informacji/pytań:

1. Wykaz dolegliwości będących powodem wizyty 
- objawy
- nasilenie objawów
- pora występowania
- okoliczności występowania

2. Od jak dawna występują niepokojące objawy?
- po raz pierwszy
- częstotliwość występowania

3. Czy zdiagnozowano u nas wcześniej choroby przewlekłe?
- jakie?
- wyniki badań
- dzienniczki pomiarów (ciśnienia, poziomu cukru, itp.)
- karty informacyjne ze szpitala

4. Czy systematycznie przyjmujemy leki? 
- jakie leki w jakich dawkach?
- od jak dawna?

5. Czy w ciągu ostatnich 10 dni przyjmowaliśmy doraźnie inne leki?
-  jakie leki w jakich dawkach?

6. Czy jesteśmy na coś uczuleni?

7. Dodatkowe pytania które chcemy zadać lekarzowi:
- należy przy tym pamiętać aby nie krępować się zadawania pytań
- jeśli nie rozumiemy diagnozy, kierunku przyjętego leczenia lub mamy jakiekolwiek inne wątpliwości – zawsze poprośmy o wyjaśnienie.

Takie przygotowanie do konsultacji lekarskiej pozwoli maksymalnie wykorzystać czas wizyty, a możliwość zerknięcia na przygotowaną zawczasu listę ustrzeże nas przed pominięciem kwestii ważnych dla lekarza i naszego zdrowia. 
Pamiętajmy także, że skuteczność naszego leczenia zależy w dużej mierze od zrozumienia diagnozy i zaleceń oraz zaufania do lekarza. 
To my jesteśmy odpowiedzialni za stosowanie się do instrukcji, a im lepiej zrozumiemy na czym polega nasz problem zdrowotny, mechanizmy choroby i proces decydujący o zwalczeniu czynników chorobotwórczych, tym skuteczniej będziemy mogli zmagać się z chorobą i walczyć o powrót do zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz