wtorek, 6 listopada 2018

JAKĄ STRATEGIĘ PRZYJĄĆ W WALCE Z TKANKĄ TŁUSZCZOWĄ?

Systematyczna aktywność fizyczna jest powszechnie uznanym sposobem w zapobieganiu otyłości. Największy problem z przerostem tkanki tłuszczowej mają zwykle osoby „skazane” na siedzący tryb życia, szczególnie przy łatwym dostępie do wysokokalorycznej żywności, w której składzie dominują węglowodany.
Warto podkreślić, że najbardziej spektakularne i trwałe efekty obniżenia masy ciała wymagają połączenia strategii odpowiednio zaplanowanego wysiłku fizycznego oraz zoptymalizowania składu i kaloryczności spożywanych posiłków. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w potrzebne organizmowi składniki pokarmowe, minerały i witaminy jest podstawą procesu pozbywania się nadmiaru kilogramów. Kluczowe jest długoterminowe stosowanie diety, ponieważ pozwala to uniknąć dostarczaniu organizmowi nadmiaru kalorii, które mogłyby przekładać się na przyrost komórek tłuszczowych.
Dopiero wówczas aktywność fizyczna będzie miała szansę przeciwdziałać otyłości.

Mity i fakty

Mitem niestety jest mniemanie, że redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej następuje wskutek treningu określonych grup mięśni. Istotnym zaś faktem jest zróżnicowanie wrażliwości komórek tłuszczowych pochodzących z różnych części ciała na czynniki rozkładające tłuszcze.
Tkanka tłuszczowa w obrębie jamy brzusznej występuje częściej u mężczyzn, podczas gdy u kobiet pojawia się ona głównie w okolicy pośladków i ud. 
Okazuje się, że tkanka w obrębie jamy brzusznej jest podatna na działanie amin katecholowych uruchamiających spalanie tłuszczu, ale nie dzieje się tak w przypadku tkanki w obrębie ud i pośladków już nie. Z tego względu mężczyźni podejmujący intensywną aktywność fizyczną są w stanie szybciej zredukować masę tłuszczową. 
W każdym jednak przypadku systematyczna aktywność fizyczna odgrywa podstawową rolę.
Ćwiczenia 2 x w tygodniu po ok. 30 minut to minimum, jakiego wymaga nasz organizm.
Optymalna dawka ćwiczeń to 3-4 x w tygodniu po 30-40 minut.
Spalanie tkanki tłuszczowej będzie zależało także od intensywności ćwiczeń. Zalecana jest intensywność umiarkowana, czyli na poziomie 40-70% maksymalnych możliwości, bez nadmiernego obciążania stawów oraz kręgosłupa. Najpopularniejsze, a jednocześnie przyjazne organizmowi formy ruchu to pływanie, aerobik wodny, jazda na rowerze, nordic walking i zajęcia taneczne. Każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona rozgrzewką, w której nie może zabraknąć ćwiczeń rozciągających.
Aktywność fizyczna o charakterze wytrzymałościowym i dynamicznym przebiegu poprawia nie tylko tolerancję węglowodanów, ale również wrażliwość na insulinę, usprawnia krążenie i obniża ciśnienie krwi.
Stosując trening siłowy należy zwrócić uwagę, aby nie przekraczać obciążenia dopuszczalnego na poziomie 50% siły maksymalnej oraz unikać ciężarów statycznych.
Warto pamiętać, że podczas długotrwałej aktywności o umiarkowanej intensywności wydatek energetyczny organizmu jest większy niż przy krótkotrwałych formach aktywności o wysokiej intensywności.

Wspomaganie walki z otyłością
Do cennych sprzymierzeńców walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej w ramach połączonych strategii ćwiczeń fizycznych i niskokalorycznej, zbilansowanej diety należą:

Ekstrakt z ziaren zielonej kawy - źródło mieszaniny kwasów chlorogennych, w tym kwasu kawowego o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych


Zielona herbata – bierze udział w mechanizmach obniżania wchłaniania tłuszczów z pokarmów, poprzez hamowanie lipaz trawiennych. Zawartość aktywnego związku katchinowego EGCG znacznie ogranicza powstawanie tłuszczu oraz intensyfikuje jego rozpad. Zawarta kofeina bierze z kolei udział w  procesach regulacji apetytu, co ma istotne znaczenie w całościowym zbilansowaniu energii.


Młody jęczmień - zawiera witaminy A, C i witaminy z grupy B), enzymy oraz minerały uzupełniające się wzajemnie i na zasadzie synergii poprawiają funkcjonowanie całego organizmu. Wspomaga spalanie tłuszczu, profilaktykę między innymi chorób układu krążenia i chorób onkologicznych, a zawarty w jęczmieniu rzadki enzym SOD niszczy wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia komórek. Zawarta w jęczmieniu serotonina i tryptofan poprawiają nastrój i działają antydepresyjnie.

Pieprz kajeński - ogranicza apetyt, a dzięki kapsaicynie umożliwia redukcje tkanki tłuszczowej


Cholina – wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, sprzyjając redukcji tkanki tłuszczowej oraz zwiększa emulgowanie tłuszczów, gdyż jej obecność sprzyja produkcji żółci.

Chrom – wpływając na metabolizm węglowodanów, zwiększa insulinowrażliwość, a poprzez to reguluje poziom cukru we krwi


W dzisiejszych czasach pojęcie zdrowia ma o wiele szersze znaczenie niż brak choroby. 

Od nas samych zależy, czy podejmiemy walkę z groźną dla zdrowia nadwagą. 
Drugorzędną kwestią pozostaje czy będziemy swoim osobistym trenerem, czy skorzystamy ze zorganizowanych ćwiczeń oferowanych w ramach usług komercyjnych lub coraz powszechniej dostępnych projektów adresowanych do społeczności lokalnych. Wszystkie te formy przynoszą wiele satysfakcji i korzyści zdrowotnych.

W filozofii Origin omawiane powyżej aspekty: aktywność fizyczna i zbilansowana dieta, uwzględniająca na co dzień wartościowe, korzystne  składniki są w centrum uwagi. Opieka dietetyków i specjalistów fizjoterapii stanowi silną podstawę wspomagania  rezydentów ośrodków Origin w Polsce i Kanadzie. Już wkrótce będziemy szczegółowo relacjonować, jak jest realizowana w CENTRUM ORIGIN OTWOCK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz