wtorek, 4 grudnia 2018

POUDAROWA REHABILITACJA KOŃCZYN GÓRNYCH część 1

Poudarowa niesprawność kończyn górnych

Udar mózgu uważany jest obecnie za główną, w skali globalnej, przyczynę nabytej niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Jego powszechne następstwo stanowią deficyty w obrębie kończyny górnej. Terapia niedowładnej kończyny górnej to najtrudniejsza część procesu usprawniania pacjentów po udarze mózgu, a powrót jej funkcji często następuje dopiero w końcowym etapie postępowania fizjoterapeutycznego.
Ręka, będąca łącznikiem pomiędzy ciałem a środowiskiem zewnętrznym, uważana jest za główne narzędzie pracy człowieka. Jej skomplikowanej budowie zawdzięczamy możliwość wykonywania wysoce precyzyjnych ruchów. Poudarowe zaburzenia kończyny górnej mogą prowadzić do nieprawidłowości w zakresie wszystkich jej funkcji, co w sposób istotny zakłóca codzienne funkcjonowanie oraz obniża jakość życia chorego.
Porażenie kończyny górnej dotyczy około 80 % pacjentów po przebytym udarze mózgu. W większości przypadków powrót jej funkcji wiąże się z długotrwałą rehabilitacją i często nie spełnia oczekiwań pacjentów. W porównaniu z przywracaniem czynności kończyny dolnej, sprawność kończyny górnej powraca znacznie później, co związane jest z jej bogatą reprezentacją korową i brakiem naturalnej stymulacji zachodzącej podczas obciążania kończyny. 
Powszechnie występującymi objawami poudarowymi, przyczyniającymi się do obniżenia wydolności funkcjonalnej, są deficyty motoryczne w obrębie kończyny górnej.
Proces usprawniania należy rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu udaru mózgu. Pozwala to na uniknięcie niekorzystnych następstw takich jak spastyczność czy powstanie nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogłyby w istotny sposób zakłócić powrót funkcji zaburzonych struktur Według dotychczasowych badań, najlepsze efekty terapii kończyny górnej uzyskuje się w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy po udarze, natomiast progres funkcji ruchowej może ujawnić się pomiędzy 6 a 12 miesiącem. Powrót funkcji motorycznych kończyny górnej rozpoczyna się od części proksymalnych, a kończy na jej odcinkach dystalnych, co oznacza że proces poprawy postępuje od ramienia w dół. Możliwości ruchowe barku, łokcia, nadgarstka i dłoni pojawiają się sukcesywnie -  jako ostatnia swoje funkcje odzyskuje dłoń.




W Centrum Origin Otwock dla pacjentów po udarach przewidziane są dwa intensywne,
3 -tygodniowe, programy stacjonarne NeuroCare:


  • PÓŹNA REHABILITACJA PO UDARZE MÓZGU 
  • REHABILITACJA PO UDARZE PÓŁKULI NIEDOMINUJĄCEJ MÓZGU Z ZESPOŁEM POMIJANIA

W ramach tych programów pacjent pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów korzysta z fizykoterapii, kinezyterapii, fizjoterapii terapii zajęciowej grupowej, terapii indywidualnej psychologicznej i logopedycznej. 
Stan początkowy pacjenta i stopień utraty funkcji organizmu stanowią podstawę indywidualizowania programu na drodze doboru właściwych form oraz intensywności terapii. Celem jest uzyskanie maksymalnej poprawy sprawności we wszystkich deficytowych obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem przywracania sprawności kończyn górnych, do poziomu umożliwiającego pacjentowi samodzielne wykonywanie maksymalnej ilości codziennych czynności.
Pacjenci, dla których 4-5 godzinne sesje rehabilitacyjne dziennie są zbyt intensywne mogą skorzystać z  możliwości rozłożenia programu na okres miesiąca, bądź przedłużenia pobytu do momentu osiągnięcia oczekiwanego poziomu poprawy stanu zdrowia.
Przyjęcie pierwszych pacjentów w programach Origin NeuroCare przewidujemy w styczniu 2019 r.
Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsc: tel. +48 797 606 112 oraz info@originpolska.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz