Połowa osób po 60-tym roku życia narzeka na kłopoty z pamięcią.
Epizody zapominania nasilają się z wiekiem coraz bardziej, ale zazwyczaj nie oznaczają od razu poważnego problemu, jakim jest np. choroba Alzheimera. Są zwykle wynikiem naturalnych zmian zachodzących w strukturze I funkcjonowaniu mózgu w miarę upływu czasu. Styl życia, sposób odżywiania i traktowania własnego ciała mogą wywierać taki sam wpływ na stan pamięci jak zdrowie fizyczne i samopoczucie.
Poniższe porady pomogą na co dzień zadbać o dobry stan pamięci, pomóc w jej ochronie.
- Radzenie sobie ze stresem – nieustanne napięcie wynikające z codziennych trosk i obowiązków przyczynia się do zakłócania procesów koncentracji. Najgorsze jest poczucie ciągłego niepokoju, które może z czasem doprowadzić do upośledzenia pamięci. Bardzo zalecane są w tym przypadku metody relaksujące, takie jak kontrolowane oddychanie, joga, medytacja oraz trenowanie uwagi poprzez świadome jej kierowanie na to co się dzieje wokół w danej chwili (ang. mindfulness).
- Zdrowy sen – osoby, które nie sypiają dobrze w nocy, wykazują większe tendencje do zapominania aniżeli osoby nie mające problemów ze snem. Zdrowy sen odgrywa bardzo ważną rolę w konsolidowaniu wspomnień/wrażeń pamięciowych. Najczęstszą przyczyną niewysypiania się jest bezsenność. Niestety wiele leków nasennych wywiera bardzo niekorzystny wpływ na pamięć oraz upośledza ogólną pracę mózgu. Dlatego pierwszym krokiem powinno być wyrobienie w sobie właściwych nawyków spania, dopiero gdy to nie skutkuje, można sięgnąć po leki, ale należy stosować minimalna dawkę przez jak najkrótszy okres, niezbędny do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Rzucenie palenia – badania wykazują że palacze w znacznie większym stopniu zapadają na problemy z pamięcią, zarówno te związane z wiekiem jak i inne, aniżeli osoby nie palące tytoniu. Ryzyko wystąpienia demencji w starszym wieku jest 2-krotnie wyższe u osób palących więcej niż 2 paczki papierosów dziennie do czasu gdy osiągną wiek średni, aniżeli w przypadku osób nie palących. Aczkolwiek osoby które zaprzestaną palenia do chwili wejścia w wiek średni oraz osoby palące mniej niż pół paczki dzielnie mają podobne szanse zachorowania jak osoby, które nigdy nie paliły.
- Ograniczenie spożycia alkoholu – nadmierne spożycie alkoholu zwiększa radykalnie ryzyko utraty pamięci i demencji. Osoby nadużywające alkoholu mają bardzo często problemy z pamięcią krótkotrwałą. Inny typ utraty pamięci związany z nadmiernym spożyciem alkoholu to tzw. zespól Korsakowa. W tym przypadku długotrwały niedobór witaminy B1, w połączeniu z toksycznym oddziaływaniem alkoholu na mózg, może spowodować nagłą skrajną amnezję. Niejednokrotnie jest to proces nieodwracalny, ale wcześniej wykryty może być do pewnego stopnia cofnięty.
- Ochrona mózgu przed urazami – urazy głowy to jedna z głównych przyczyn zaników pamięci, zwiększająca ryzyko rozwoju demencji. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego podczas aktywności odbywających się przy dużych szybkościach oraz sportów kontaktowych, a wiec, dla przykładu, o kasku podczas jazdy na rowerze, motocyklu, na nartach czy rolkach albo o zapinaniu pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Eliminuje to w dużym stopniu niebezpieczeństwo doznania poważnych obrażeń głowy.
Źródło: Harvard University
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz