wtorek, 14 listopada 2017

Mity dotyczące choroby Alzheimera

Poniższe informacje reprezentują opinie reprezentowane przez północnoamerykańskie organizacje i opierają się głównie na badaniach amerykańskich i kanadyjskich.
Mit 1: Utrata pamięci stanowi naturalną część procesu starzenia się.
Fakty: Pojawiające się od czasu do czasu u starszych osób problemy z pamięcią, takie jak niepamiętanie imienia ostatnio poznanej osoby, są zupełnie naturalne. Choroba Alzheimera to coś znacznie bardziej poważnego niż odosobnione epizody zapominania. Powoduje ona nieprawidłowe działanie komórek mózgowych prowadzące do ich obumierania. W wyniku tego, chora osoba zapomina imiona najbliższych osób i nie wie jak trafiić do domu w którym mieszkała przez wiele lat.
Czasami ciężko jest odróżnić zwykłe problemy z pamięcią od tych, które powinny budzić zaniepokojenie. Część niezwiązanych ze zmianami neurodegeneracyjnymi mózgu zaburzeń pamięci może być wynikiem zażywania pewnych leków, niedoboru witamin, innych przyczyn, które można uregulować/cofnąć poprzez odpowiednie leczenie. Poważne problemy z pamięcią mogą być też rezultatem innych typów demencji, niekoniecznie choroby Alzheimera.
Mit 2: Choroba Alzheimera nie jest terminalna.
Fakty: W chwili obecnej choroba Alzheimera jest nieuleczalna i terminalną. Niszczy ona komórki mózgowe, powodując nieodwracalne zmiany w pamięci, niezrównoważone zachowania oraz zanik funkcji życiowych. Powoli i w cierpieniach odbiera chorej osobie tożsamość, umiejętność kontaktu z innymi, zdolność myślenia, jedzenia, mowy, chodzenia.
Mit 3: Choroba Alzheimera dotyka tylko osoby starsze.
Fakty: Ofiarmi choroby Alzheimera mogą być także osoby w 3-ej, 4-ej, 5-ej dekadzie życia. Określa się to mianem choroby Alzheimera o wczesnym początku. W tej chwili nie ma dokładnych danych jaką część ogólnej ilości wszystkich osób chorych na Alzheimera stanowią chorzy w wieku poniżej 65 roku życia.
Mit 4: Picie z aluminiowych puszek i gotowanie w aluminiowych garnkach może być przyczyną choroby Alzheimera.
Fakty: W latach 60-tych i 70-tych dwudziestego stulecia pojawiły się opinie że aluminium może być czynnikiem wywołującym chorobę Alzheimera. W związku z tym podejrzeniem, kontakt z aluminium w życiu codziennym, czyli używanie garnków i patelni aluminiowych, dezodorantów i środków farmaceutycznych zobojetniających kwasy stanęł pod znakiem zapytania. Prowadzone przez lata badania naukowe nie potwierdziły związku aluminium z procesem rozwoju choroby Alzheimera. Większość wspólczesnych naukowców skoncentrowała się na poszukiwaniu innych przyczyn choroby i tylko nieliczni ciągle wierzą w groźny wpływ aluminium.
Mit 5: Aspartam (eng. aspartame) jest przyczyną utraty pamięci.
Fakty: Sztuczny słodzik Aspartam, występujący na świecie pod różnymi nazwami handlowymi, został odkryty przypadkowo 50 lat temu. Dzieki swojemu słodkiemu smakowi szybko znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, stając się mniej kaloryczną alternatywą cukru. Od tego czasu pojawiło się wiele zastrzeżeń co do jego wpływu na zdrowie ludzkie. Sygnalizowano, że powoduje on bóle głowy, migreny, neurologiczne uszkodzenia mózgu, raka, zaburzenia endokrynologiczne, a także chorobę Alzheimera.
Nie ma jednak żadnych oficjalnych naukowych dowodów na to, że stanowi on jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi. Dla przykładu, amerykańska agencja FDA w 1996 roku uznała Aspartam za bezpieczny do konsumpcji przez ludzi, a swoją decyzję oparła na ponad 100 badaniach laboratoryjnych i klinicznych.
Mit 6: Szczepionki przeciw grypie zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Fakty: Teoria łącząca szczepionki przeciwgrypowe ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera nie została dotąd naukowo potwierdzona. Wręcz przeciwie, w opinii kilka liczących się programów badawczych szczepionki przeciwko grypie, niektórym innym chorobom redukują ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Pojawiły się też stwierdzenia że w przypadków starszych osób zaszczepionych przeciwko grypie błonnicy, tężcowi i polio (heinemedina) ryzyko choroby Alzheimera wydawało się niższe, aniżeli w przypadku osób nieszczepionych.
Mit 7: Srebrne plomby zwiększają ryzyko choroby Alzheimera.
Fakty: Plomby amalgamatowe zawierają zwykle około 50% rtęci, 35%srebra I 15% cyny. Rtęć należy do metali ciężkich i w pewnych formach jest toksyczna dla mózgu i innych organów organizmu ludzkiego. Nie ma jednach żadnych dostępnych obecnie dowodów naukowych potwierdzających jednoznacznie związek między srebrnymi plombami, a chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurologicznymi. Organizacje dentystyczne I agencje zdrowia zachęcają do kontynuacji stosowania plomb amalgamatowych jako bezpiecznego i niedrogiego materiału wypełniającego/rekonstruującego zęby.
Mit 8: Dostępne jest leczenie mogące zatrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Fakty: W chwili obecnej nie ma procedur medycznych, które pozwoliłoby zatrzymać rozwój choroby Alzheimera. Dostępne na rynku środki zwalniaja pogarszanie się symptomów choroby na przeciętnie 6-12 miesięcy, w przypadku około połowy przyjmujących je pacjentów.

Źródło: Alzheimer’s Association

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz