wtorek, 21 listopada 2017

Wczesne wykrywanie choroby Parkinsona - test na powonienie

Niedawno pisaliśmy o potencjalnej roli biomarkerów we wczesnym sygnalizowaniu choroby AlzheimeraDzisiaj kilka słów na temat wczesnego wykrywania choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, powodująca uszkodzenie pnia mózgowego odpowiedzialnego za ruch i kontrolę mięśni, co prowadzi do niekontrolowanego drżenia i sztywności mięśni, a co za tym idzie, do trudności w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności.
Choroba ma charakter progresywny i destrukcyjny. Dostępne dzisiaj leki odnoszą skutek tylko w pierwszym okresie rozwoju choroby, trwającym okolo 5 lat.
Objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia połykania, depresja. 
Pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet około 20 roku życia. Często są niespecyficzne, kojarzone z wieloma innymi chorobami i początkowo bardzo subtelne. Mogą być to: mikrografia, brak balansowania kończyny górnej podczas chodzenia, drżenie ręki podczas np. ziewania, bóle barku.
Od dłuższego czasu coraz częściej wśród objawów wczesnej fazy choroby wymienia się także zaburzenia węchu.

Prowadzone wcześniej przez różne ośrodki naukowe badania łączyły zanik zmysłu powonienia z bardzo wczesnym stadium choroby Alzheimera. Najnowsze, przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University i trwające 10 lat (znacznie dłużej niż jakiekolwiek wcześniejsze) badania uwzględniające jakość węchu, skoncentrowały się na rozwoju choroby Parkinsona.
Ich celem było dowiedzenie, że prosty test typu scratch and sniff - „zdrap i powąchaj” może pomóc lekarzom przewidzieć zagrożenia rozwojem choroby Parkinsona na kilka lat przed tym zanim pojawią się pierwsze znaczące jej symptomy i zanim choroba może być zdiagnozowana. 
W badaniu udział wzięły łącznie 2462 osoby w starszym wieku – 1510 osób rasy białej oraz 952 rasy czarnej. Uczestnicy poddani zostali testom polegającym na wąchaniu 12 popularnych substancji zapachowych, wśród których znalazły się woń cytryny, cynamonu, mydła, cebuli i benzyny. W wyniku testu uczestników zakwalifikowano do jednej z 3 grup: o słabym, średnim oraz dobrym zmyśle powonienia. Następnie przez 10 lat monitorowano stan ich zdrowia. Przy weryfikacji wyników pod uwagę wzięto wpływ czynników zewnętrznych, które mogły mieć wpływ na osłabienie zmysłu powonienia, takich jak palenie tytoniu, nadużywanie kawy, urazy głowy, itp.
Rezultaty wykazały, że osoby o słabym zmyśle powonienia miały pięciokrotnie wyższe szanse zapadnięcia na chorobę Parkinsona aniżeli osoby o dobrym węchu. Jednocześnie okazało się że w przypadku starszych mężczyzn białej rasy o słabym zmyśle powonienia prawdopodobieństwo rozwinięcia Parkinsonizmu było wyższe niż w przypadku kobiet. Równocześnie stwierdzono, że nie wszystkie osoby których węch zakwalifikowano jako słaby, zachorowały na chorobę Parkinsona.

Tak więc potrzebne są dalsze badania, które definitywnie uzasadniałyby użycie testu na powonienie jako narzędzia wczesnego diagnozowania choroby Parkinsona.

Źródło:
1. Dr. Annaya Mandal – Parkinson’s disease detection by simple smell or drawing tests find two paralel studies - Smell test and Detection of Parkinson’s disease - www.news-medical.net

2. New smell test could help improve early diagnosis of Alzheimer's, Parkinson's diseases - https://www.news-medical.net/news/20171011/New-smell-test-could-help-improve-early-diagnosis-of-Alzheimers-Parkinsons-diseases.aspx

4. Choroba Parkinsona - neurologia.mp.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz