wtorek, 28 listopada 2017

Okresowe głodówki a długość i jakość życia

Od jakiegoś czasu sporą popularnością cieszą się diety promujące okresowe głodówki, od konserwatywnych, takich jak dieta 5:2 czy dieta 8-godzinna, po ekstremalne, polegające na kilkudniowym nieprzyjmowaniu pożywienia. 
Już jakiś czas temu zaobserwowano, że kontrolowane głodowanie wywiera pozytywny wpływ na przemiany energetyczne zachodzące w komórkach, a co za tym idzie, na długość i jakość życia.
Wiadomo też, że mitochondria odgrywają fundamentalną rolę w procesie starzenia sie komórek. Dla przypomnienia -mitochondria to mikroskopijne siłownie energetyczne znajdujące się w komórkach. Tworzą one komórkowe sieci mitochondrialne odpowiedzialne za regulowanie procesów energetycznych i metabolicznych zachodzących w komórkach. W obrębie sieci mitochondralnych zachodzą nieustanne procesy podziału i łączenia się. Ale z czasem procesy te ulegają zakłóceniom, a powstające w ich wyniku wolne rodniki uszkadzają zawarte w mitochondriach DNA. Rezultatem jest tworzenie się mutacji zaburzających sprawność energetyczną komórek, co z kolei prowadzi do ich starzenia. Te niekorzystne zmiany są jedną z przyczyn powstawania chorób związanych z podeszłym wiekiem.
Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvard rzucają światło na sposób w jaki głodówka może wydłużyć życie, spowolnić proces starzenia i promować zdrowe wchodzenie w podeszły wiek. Przedmiotem obserwacji uczonych były procesy zachodzace w organizmach nicieni. Wybrano je gdyż długość ich życia wynosi zaledwie 2 tygodnie.
W wyniku badań stwierdzono, że zmniejszenie ilości spożywanych kalorii wywiera pozytywny wpływ na aktywność sieci mitochondrialnych - utrzymują one właściwą plastyczność i przez dluższy okres zachowują “młodzieńczą formę”. Oznacza to, że diety nisko-energetyczne, takie jak diety restrykcyjne czy diety polegające na okresowych głodówkach promują zdrowe starzenie.
Jednocześnie dotychczasowe badania otwierają nowe perspektywy na polu poszukiwania metod zapobiegania chorobom zwiazanych z wiekiem.


Źródła: Cell Metabolism; Harvard University, EurekAlert

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz