SYTUACJA GERIATRII W POLSCE
Stan polskiej geriatrii, potrzeby seniorów oraz dostępność, rodzaj i jakość usług wiążą się bezpośrednio z krótko- i długoterminowymi planami rozwojowymi Origin Polska.
Liczne media oraz sami seniorzy od dawna narzekają na niski poziom opieki geriatrycznej w Polsce. W/g badań przeprowadzonych w dwudziestu wybranych krajach OECD (krajach zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), na tysiąc osób w wieku powyżej 65 lat przypada tam średnio 49,1 miejsc w placówkach opieki długoterminowej. Pokrywa się to ze stanem potrzeb – w krajach wysokorozwiniętych do obiektów opieki długoterminowej trafia między 5 a 6% tej grupy wiekowej. Przypomnijmy, że obiekty te są przeznaczone dla seniorów o zaawansowanym stopniu niesamodzielności. W Polsce liczba miejsc jest zatrważająco niska - wynosi zaledwie 17,5 na tysiąc seniorów w wieku powyżej 65 roku życia. Liczba ta jest o tyle niepokojąca, że stan zdrowia i poziom samodzielności seniorów w Polsce należą do najniższych w Europie, a zatem potrzeba opieki długoterminowej w obiektach opiekuńczo-leczniczych jest znacznie u nas wyższa niż w innych krajach OECD.
Kolejną bolączką jest ilość i poziom wykształcenia lekarzy specjalizujących się w problemach geriatrycznych. W polskich uczelniach medycznych kwestia chorób wieku podeszłego do niedawna traktowana było po macoszemu – zwykle wręcz pomijana. Obligatoryjne kształcenie studentów medycyny w zakresie chorób geriatrycznych rozpoczęło się w Polsce z 25-letnim opóźnieniem. Ponadto, nie dosyć że liczba wykształconych lekarzy geriatrów w Polsce jest wciąż zdecydowanie za mała, to brak ofert zatrudnienia sprawia, że połowa z nich nie praktykuje w ramach swojej specjalizacji.
Pisząc o problemach geriatrii w Polsce trudno nie wspomnieć o chorobach otępiennych, nieodzownie związanych z procesami starzenia. Badania wskazują, że odsetek osób z otępieniem rośnie wraz z wiekiem. W przedziale populacji pomiędzy 70-74 rokiem życia na otępienie cierpi 14,7% osób, pomiędzy 75-79 rokiem życia - już 26,6%; pomiędzy 80-84 rokiem życia - 35,2%, a w grupie 85-89 - 46,2%. Po 90-tym roku życia, z otępieniem zmaga się aż 66% osób. Zważywszy, że w Polsce brakuje specjalistycznych obiektów opieki nad osobami z chorobami otępiennymi, perspektywy starzenia się naszych rodaków nie rokują zbyt optymistyczne.
Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną opiekę senioralną w Polsce są planowane oraz już realizowane obiekty Origin, z których pierwszy powstaje w Otwocku, a dwa następne, obecnie w fazie przygotowań, zlokalizowane będą w Warszawie i Krakowie. Celem firmy jest zbudowanie sieci ośrodków, w których prowadzone będą innowacyjne programy prewencji, opieki, terapii i rehabilitacji przeznaczone dla seniorów w każdym wieku. Nasze obiekty będą projektowane zgodnie z zasadami architektury terapeutycznej. Dysponować będą rozbudowaną przestrzenią wspólną, umożliwiającą prowadzenia szeregu programów terapeutycznych oraz świetnie wyposażonym, rozległym zapleczem rehabilitacyjnym.
Mamy nadzieję że budowa ośrodków Origin pomoże zmienić na lepsze życie tysięcy Polaków.
W kolejne czwartki opowiemy o Specjalistycznym Ośrodku Opieki i Rewalidacji w Demencji i Problemach Neurologicznych Origin w Otwocku, który specjalizować się będzie w dwóch bardzo zaniedbanych, a jednocześnie niezwykle potrzebnych w Polsce dziedzinach: opiece nad osobami z chorobami otępiennymi oraz rehabilitacji neurologicznej, w tym rehabilitacji po przebytych urazach i udarach mózgu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz