wtorek, 9 stycznia 2018

Cynk w walce z przeziębieniami

Okres jesienno-zimowy to czas w którym nasila się ilość przeziębień. Wywołują je przeważnie wirusy, których jest pond 200 różnych typów. Przeziębienie zwykle rozpoczyna się dreszczami, kichaniem, bólem głowy, pojawia się katar i/lub kaszel. Objawy pojawiają się w ciągu 16 godzin od ekspozycji i nasilają się między 2-4 dniem trwania choroby. Ustępują zazwyczaj w ciągu 7-10 dni, ale zdarza się, że utrzymują się i kilka tygodni. Kaszel może trwać nawet do 25-35 dni.
Następnym razem gdy złapie nas przeziębienie, warto zastanowić się czy nie sięgnąć po preparat zawierający cynk. Badania wykazują, że może być on bardziej pomocny w leczeniu przeziębienia niż rekomendowany od dziesiątków lat rosół z kury.
Zgodnie z opinią Cochrane Base of Systematic Reviews (CDSR) - renomowanej bazy raportów podsumowujących i interpretujących wyniki badań w branży medycznej - pastylka do ssania, tabletka lub syrop zawierające cynk i zażyte w ciągu pierwszych 24 godzin od momentu pojawienia się pierwszych oznak kataru lub bólu gardła, może średnio o dzień skrócić czas trwania przeziębienia oraz radykalnie zredukować stopień nasilenia symptomów. 
Liczne spośród wymienionych w CDSR badań dowodzą, że cynk poprawia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem. Wykazały one, że osoby regularnie stosujące suplementy zawierające cynk albo w ogóle nie zapadały na przeziębienia, albo przeziębienia trwały krócej niż tydzień. Dla przykładu zawierające cynk pastylki do ssania skracały okres trwania przeziębienia z 7 do 4 dni i redukowały czas trwania kaszlu z 5 do 2 dni.
Problem z sięganiem po ogólnodostępne preparaty zawierające cynk polega na tym, że w przedstawionych wynikach badań nie podano które produkty należy stosować i w jakich ilościach. Niektórzy eksperci twierdzą, że część popularnych, kupowanych bez recepty medykamentów zawierających cynk może nie być tak efektywna jak preparaty stosowane podczas badań, ponieważ wyprodukowano je w/g innych receptur, przy zastosowaniu innych ilości substancji aktywnych oraz innych substancji pomocniczych.
Mimo to, najnowszy raport CDSR potwierdza zasadność od dawna rozpatrywanej teorii promującej efektywność cynku jako skutecznego środka w walce z przeziębieniami.  Nie stwierdzono jeszcze jaka jest zasada jego działania, ale istnieją przesłanki sugerujące, że ma on właściwości antywirusowe, które hamują proces samopowielania się wirusa powodującego przeziębienia lub osłabiają jego zdolność przyczepiania się do membran wewnątrznosowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz