sobota, 9 września 2017

Jak zostać Superseniorem?

W New York Times ukazał się niedawno artykuł pióra Lisy Feldman-Barret zatytułowany Jak zostać Superseniorem (‘How to Become a Superager’), czyli jedną z tych osób, których pamięć i możliwość koncentracji pozostają na poziomie przewyższającym znacznie średni poziom odpowiadający ich wiekowi, a często równy poziomowi osób o dekady młodszych - pisaliśmy na ten temat tydzień temu.
Autorka, profesor psychologii, która prowadziła badania nad Superseniorami radzi w swoim artykule jak stać się członkiem tej elitarnej grupy.
W swoim laboratorium porównała ona uzyskane przy użyciu rezonansu magnetycznego obrazy mózgu 17 Superseniorów z obrazami mózgu ich rówieśników. Potwierdziły one tezę, że krytyczne
obszary mózgu miały większą objętość w przypadku Superseniorów. Jednocześnie, zarówno autorka jak i inni specjaliści zaobserwowali, że te obszary mózgu zwiększają swoją aktywność i objętość podczas wykonywania trudnych zadań, niezależnie czy wysiłek jest fizyczny czy psychiczny. Można zatem przypuszczać, że utrzymanie objętości i zdrowia tych obszarów mózgu ma ścisły związek z ich intensywnym wykorzystywaniem. Ale wysiłek musi być wytężony, wręcz powodujący dyskomfort, jak podczas ćwiczeń zwiększających masę mięśniową. Niestety, jak wykazują inne badania, w miarę starzenia się, ludzie starają się unikać nieprzyjemnych doznań, a unikanie dyskomfortu wynikającego z wysiłku mentalnego bądź fizycznego może prowadzić do pocieniania się tkanki mózgowej. Dlatego też proste ćwiczenia, takie jak Sudoku, krzyżówki i inne nieskomplikowane gry mentalne, nie są sposobem na zostanie Superseniorem. Należy stawiać sobie poważniejsze wyzwania, takie jak nauka nowego języka bądź nauka gry na instrumencie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz