sobota, 9 września 2017

Wywiad z Prezesem ORIGIN Polska Panem Krzysztofem Jacuńskim

W trakcie uroczystości podpisania aktu erekcyjnego 8 czerwca br., w swojej krótkiej wypowiedzi, Prezes spółki Origin Polska Pan Krzysztof Jacuński wspomniał o zastosowaniu podczas projektowania Specjalistycznego Ośrodka Opieki i Rewalidacji w Demencji oraz Problemach Neurologicznych Origin pryncypiów architektury terapeutycznej. 
Temat jest o tyle ciekawy, że ośrodek Origin jako pierwszy w Polsce będzie miał wdrożone rozwiązania architektury terapeutycznej. Dowiedz się więcej i przeczytaj wywiad z Krzysztofem Jacuńskim – promotorem rozwiązań terapeutycznych w architekturze.
PRIDE: Na czym polega architektura terapeutyczna?
Krzysztof Jacuński: Projektowanie architektoniczne jest sztuką oddziaływania na odbiorcę poprzez proporcje, kształty, materiały, kolory i światło. Architektura terapeutyczna uwzględnia dodatkowo wpływ jaki elementy te wywierają na osobę chorą, na proces jej leczenia, rehabilitacji i terapii. Pamiętajmy, że osoba chora lub niepełnosprawna jest szczególnie wrażliwa na środowisko w jakim przebywa. Im mniej przyjazne środowisko i większy stres, tym leczenie zaczyna być trudniejsze, a powrót do zdrowia lub utrzymanie go – niepewne. 
PRIDE: Czy są dowody pozytywnego wpływu architektury terapeutycznej na chorych? 
KJ: Osobą, która jako jedna z pierwszych zaczęła zwracać uwagę na wpływ środowiska w jakim przebywa chory, na proces leczenia była prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale. Podczas pielęgnacji rannych żołnierzy w czasie wojny krymskiej w XIX wieku zaobserwowała pozytywny wpływ na chorych takich elementów jak światło dzienne, kontakt z naturą, odpowiednia wentylacja czy redukcja hałasu. Od lat 60-tych XX wieku przeprowadzono wiele badań empirycznych, szukając potwierdzenia związku pomiędzy środowiskiem w jakim przebywa chory, a wynikami jego leczenia. W ich wyniku powstały zasady projektowania opartego na dowodach (evidence based healing architecture). W połowie lat 80-tych, na łamach magazynu „Science” wyniki swoich badań opublikował Roger Urlich. W jednym ze swych badań podzielił rekonwalescentów poddanych tej samej operacji na dwie grupy. Jednych umieścił w pokojach z widokiem na zieleń, a drugich - z widokiem na inny budynek. Wyniki wykazały, że rekonwalescenci z pierwszej grupy szybciej wracali do zdrowia i zażywali mniej leków przeciwbólowych. Bardzo cennymi wskazówkami dla nas w Origin były wyniki badań przeprowadzonych w tym samym mniej więcej okresie na kilkuset osobach cierpiących na chorobę Alzheimera. Badacze wytypowali kilka specjalizujących się w tego typu opiece ośrodków nie różniących się jakością personelu, dostępem do lekarzy czy dietą i podzielili je na trzy grupy pod względem jakości architektury wnętrz i otoczenia. Wyniki były szokujące. W nowych i zaprojektowanych zgodnie z zasadami projektowania terapeutycznego obiektach, odnotowano o kilkadziesiąt procent mniej przypisywanych silnych środków uspokajających niż w obiektach starych z nieodpowiednimi wnętrzami. Wymogi projektowe dla tej grupy chorych, podobnie jak osób cierpiących na choroby psychiczne, są specyficzne i wymagają dużego doświadczenia i wiedzy.
PRIDE: Skąd u Pana ta fascynacja architekturą terapeutyczną?
KJ: Prawie 35 lat temu wyemigrowałem do Ameryki Północnej, gdzie przez pierwszych dziesięć lat emigracji pracowałem jako architekt - najpierw w Nowym Jorku, a później w Toronto. W Toronto, jednym z pierwszych projektów jakim się zajmowałem, była adaptacja istniejącego budynku na ośrodek opieki nad osobami z chorobą Alzheimera. Przez kilka miesięcy pracowałem ze specjalistami, lekarzami i pielęgniarkami. Wówczas po raz pierwszy dowiedziałem się, jak bardzo wymagające jest projektowanie dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera, które postrzegają przestrzeń inaczej i reagują na bodźcie takie jak światło, kolor, kształty, szczególnie intensywnie i odmiennie niż osoby zdrowe. Od wielu lat pilnie śledzę najnowsze osiągnięcia na rynku światowym dotyczące metod oddziaływania kolorem, kształtem, światłem i organizacją przestrzeni na chorych czy rekonwalescentów. To niezwykle ciekawy temat.
PRIDE: Jakość projektowania obiektów jest więc niezwykle ważna dla Origin?
KJ: Oczywiście tak, gdyż stanowi część jednego z trzech filarów poprawnej opieki, rehabilitacji i leczenia. Pierwszym filarem jest odpowiednio przeszkolony, kompetentny i ofiarny personel. Drugim, jest należyte wyposażenie obiektów, poprzez właściwy dobór sprzętu - od łóżek po specjalistyczne urządzenia rehabilitacyjne. Trzecim jest stworzenie odpowiedniego środowiska terapeutycznego poprzez staranne zaprojektowanie przestrzeni prywatnych, zapewnienie różnorodności i odpowiedniej wielkości przestrzeni wspólnych, wystroju wnętrz, urozmaiconego i bezpiecznego otoczenia obiektu, w tym zieleni terapeutycznej, zapewnienie dobrej jakości powietrza, pożywienia i wody. Jeśli mowa o środowisku to dodam, że wielu badaczy jest zgodnych, że miniony wiek XX był erą nadużywania chemioterapeutyków i antybiotyków, co doprowadziło do wyjałowienie naszego środowiska z przyjaznej nam flory bakteryjnej, skutkując wieloma chorobami i spadkiem odporności. Świadomi tego, podjęliśmy ostatnio prace nad projektem stworzenia w naszych obiektach właściwej mikroflory środowiska.
PRIDE – Bardzo dziękuje za rozmowę i przybliżenie tematu projektowania terapeutycznego zarówno nam jak i inwestorom.
KJ: Ja również dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz